Výdrže není u telefonů nikdy dost, a tak hledáme všechny možné cesty, jak baterii ušetřit, přičemž tím hlavním žroutem energie bývá displej.
OLED displeje umí sice šetřit baterii při tmavém režimu, ale výzkumníci se nedávno zaměřili na to, jak velkého zlepšení lze skutečně dosáhnout.
Při svém bádání došli k tomu, že je potřeba vyvinout i speciální nástroj na měření spotřeby, protože běžně používané nástroje neukazují žádný rozdíl.
Tmavý režim (dark mode) má mnoho zastánců i odpůrců, někteří na něj nedají dopustit a jiným přijde odporný. Není to ale jen o vizuálním vjemu, tmavé režimy vděčí za svůj rozmach na mobilních telefonech většímu nasazování OLED displejů. Ty mají totiž vlastnost, že úplně černý pixel nespotřebovává skoro žádnou energie a nejvíce energie spotřebovává bílý pixel při plném jasu. Tohle všechno se ví, ale ne úplně přesně se to dá změřit, jak velký rozdíl mezi tmavým a světlým režimem opravdu je. Nejsou nástroje, kterými lze takové rozdíly měřit.
Komplexně se na daný problém zaměřil tým z Purdue University v americké Indianě, který vypracoval k tématu studii. Výzkumníci si vzali k měření telefony Pixel 2, Moto Z3, Pixel 4 a Pixel 5. Snažili se tak o výběr několika generací telefonů s OLED displeji, které zároveň nemají nějaké velké nadstavby a podobně. Měření probíhalo v různých předinstalovaných aplikacích, které mají možnost tmavého režimu, objevily se zde tedy aplikace jako Kalendář, Kalkulačka nebo YouTube.
Tým například zjistil, že když používáte mobil s 30% nastavením jasu, tak ušetříte na celkové výdrži mobilu s tmavým režimem maximálně 10 %. U polovičního nastavení jasu je to lepší a některé kombinace telefonu a aplikace zaznamenaly až 18% úsporu. Byly zde ale stále kombinace, kde se neušetřilo vůbec nic. Největší rozdíl byl až u maximálního jasu, kdy telefon dokázal díky tmavému režimu ušetřit i více než 50 % spotřebovávané energie a nejmenší zlepšení bylo o 19 %.
Na přehlednou tabulky s daty, kterou tým vypracoval, se lze ale dívat i jinak, a to z pohledu aplikací. Otázka tedy zní: Jaká aplikace z výběru má nejmenší zlepšení v tmavém režimu?Ve výzkumu si tento titul odnesly docela přesvědčivě Google Mapy a můžeme se domnívat, proč přesně tomu tak bylo. Víceméně je ale jasné, že tato aplikace měla prostě více světlejších ploch než ty ostatní, protože stejné rozdíly jsou vidět i při měření spotřeby samotného displeje.
Tým při svém bádání také odhalil, že nástroj pro měření spotřeby baterie, který Android nabízí v nastavení, neumí s OLED displeji pracovat. Ukázalo se, že telefon vlastně vůbec neřeší, jestli aplikace běží v tmavém nebo světlém režimu a počítá spotřebu úplně stejně. Výzkumníci ale vytvořili nástroj, který umí zjišťovat rozdíly mezi tématy na OLED displejích a prý by ho rádi začlenili do AOSP (open-source verze Androidu), aby tak mohl být využitelný na více zařízeních.
Zde by mě osobně zajímalo, jestli si nástroj umí sám zjistit, jaký typ displeje telefon používá, nebo jestli typ zadává uživatel ručně. Narážím na to z toho důvodu, že nedávno mi odešel displej na mojí starší Galaxy S4, tak jsem si říkal, že se trochu pocvičím, objednal jsem displej z Číny a sám jsem ho vyměnil. Problém ale je v tom, že displej není už od pohledu ani náhodou typu AMOLED (Samsung verze OLED displeje). Zajímalo by mě tedy, jestli by nově vyvinutý nástroj tuto změnu sám odhalil, ale to je spíš takový detail.
Už takhle může nová aplikace pro měření spotřeby i závěry výzkumu osvětlit lépe spotřebu OLED displejů v závislosti na použití tmavého tématu. Celý výzkum je docela dlouhý a jestli se chcete problematice více věnovat, tak doporučuji jeho pečlivější pročtení. Určitě v něm najdete další zajímavosti a třeba tam nakonec budou i tipy pro úsporu baterie, které jinde nenajdete.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.