Dnes nás čeká zase taková ta dvoj recenze. Vlajkové Xiaomi 12 a Xiaomi 12X jsou totiž téměř identické telefony, avšak dělí je 4 tisíce korun. To není zanedbatelný rozdíl. Obzvláště, když se dostane 12X třeba ještě do slevy a ta mezera se zvětší. Tak který z nich si koupit? Je 12X vážně ta bez debat lepší volba? S tím se vám pokusím poradit. A ano, tyhle mobily stojí za koupi. Jsou to totiž nejmenší telefony v nabídce Xiaomi a jsou téměř ideální.
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 4500mAh; Max. výkon bezdrátového nabíjení 50W; Max. výkon drátového nabíjení 67W; Max. výkon reverzního nabíjení 10W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Počet barev 68 miliard; Rozl. displeje 2400 x 1080bodů; Technologie displeje AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.28"; |
FOTOAPARÁT | Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 5Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 32Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 13Mpx; Stabilizace OIS; |
KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba MIUI 13; Android 12; |
PAMĚŤ | RAM 8GB; Uživ. paměť 128GB; |
VÝKON | Typ procesoru Snapdragon 8 Gen 1; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Předem zmíním, že tyhle mobily jsou tak stejné, že spousta fotek bude ukazovat je jeden z nich. Dražší Xiaomi 12. Ostatně máme oba tyto kousky i ve fialové, na světle často až růžové barvě, takže byste stejně asi rozdíl moc poznali. Nějaké rozdíly tu však jsou. Xiaomi 12 má velice unikátně upravené zadní matné sklo jako 12 Pro. Nečistoty na něm neuvidíte a je velice zajímavé na dotyk.
12X má běžnější hladké matné sklo. Obojí působí dobře a je to spíše jen otázka preference. Třeba mě se více líbí i tóny té barvy na matném materiálu dražší 12tky. Dále jsou rozměry telefonů stejné a jsou jen zmenšenou verzí Xiaomi 12 Pro. Stejný kovový rám, stejné broušení a tvary, stejná neexistující certifikace voděodolnosti, ale nějakou tu spršku podle těsnění vydrží. Jen to není oficiální.
foto: techArena
Xiaomi 12 je pak krapánek těžší než 12X kvůli hardwaru navíc a jinému sklu, ale ne tolik, aby vás to mělo trápit. Spousta lidí by si ani nevšimla. Čeho si všimnete hned, je, jak skvěle tyhle mobily padnou do ruky. Xiaomi kašle na hranatý trend a stále zdokonaluje oblejší tvary z Mi 10 a já doufám, že u toho zůstane. Xiaomi 12 a 12X jsou dost možná nejpohodlnější vlajkové telefony, jaké jsem za poslední rok držel.
Hardware dotáhlo Xiaomi za ty roky skutečně na špičkovou úroveň. Stejně tak se pochlapilo třeba s haptickou odezvou. A taky se hodí zmínit, že od teď budu už mluvit vesměs jako o jednom telefonu a pak vyloženě neřeknu jinak, tak všechno, co řeknu platí pro oba telefony. Jako třeba to pohodlné držení nebo haptika.
Velice dobré jsou také stereo reproduktory, kdy má každý v rámu velkou mřížku. Ty jsou na stejné straně, takže si je nebudete blokovat. Hrají velice dobře, hlasitě, nechybí špetka basů a prostorový efekt je hodně silný. Horní reprák je občas o něco hlasitější než ten spodní a zvuk tak není úplně vyvážený, ale jinak paráda.
Jack pro sluchátka tu nečekejte, stejně jako microSD slot, ale je zde infraport, což je sympatické. Já ho doma využiju a jsem rád, že alespoň někdo si jej ve vlajkách drží. A když jsme u věcí, které jsou ve vlajkách a vlastně obecně v mobilech vzácné - menší displej. 6,28palcový AMOLED nezní moc male, ale na dnešní poměry bohužel je. A když k tomu hodíte tenké rámečky a lehce zaoblené boky, tak dostanete překvapivě malé zařízení.
Rozdíl oproti Galaxy S22 není velký. Vesměs se Xiaomi lépe drží, jelikož je užší, ale je také vyšší. Celkově jsou však mobily v ruce až překvapivě podobné, byť má Samsung o skoro dvě desetiny palce menší displej. Jaký je ale samotný displej? Inu, má šílené 12bitové barvy, Full HD rozlišení, 120 Hz, Dolby Vision a 1100 nitů. Je to nádherný displej, jednoduše jeden z nejlepších ve své třídě. Obzvláště v případě Xiaomi 12X.
foto: techArena
Uznám ale, že ten ještě vyšší jas u Xiaomi 12 Pro mi chyběl a není to LTPO, což je u dražšího modelu škoda. Možná větší, než byste čekali. K tomu později. Čtečka otisků prstů mohla být výš, ale je rychlá a umí v nastavení měřit tep. K tomu se však musíte probojovat a měření není moc přesné. Stejně jako u Realme je to cool zbytečnost. Až mi dokáže čtečka změřit tep jen odemknutím mobilu a pak budu mít statistiky třeba v aplikaci Zdraví, tak se můžeme bavit.
Mimochodem, to zaoblení není nejmenší, ale během používání mi vůbec nevadilo. Co se specifikací týče, tak máme 8/128GB v základu, 4500mAh baterii, 67W drátové nabíjení a stejné fotoaparáty v obou modelech. Na papíře to vypadá, že pouze procesor je rozdíl. Takže byste čekali, že výkon bude pochopitelně jiný, avšak tyhle dva telefony jsou krásnou ukázkou, že procesory ovlivní u telefonů mnohem více než výkon.
Začneme tím nejméně podstatným, což je ten výkon. Snapdragon 8 Gen 1 vs Snapdragon 870. Xiaomi 12 je rychlejší v editaci fotek a zvládá rychleji třeba rendery sestříhaných klipů 4K videa. V extra náročných hrách také zvládne vyšší nastavení nebo vyšší FPS. V případě nového Diablo Immortal jsou však graficky mobily téměř totožné.
Xiaomi 12 nemá v Diablu tak často velice krátké propady FPS jako Xiaomi 12X s nejvyšším nastavením na 60 FPS. Problém je, že se mobil více zahřeje. Xiaomi 12 má celkově menší potíže s chlazením. Nemusíte ani dělat něco extra náročného, ale sem tam vyskočila teplota hardwaru z ničeho nic na 36° a šlo to v ruce cítit. A to jsem třeba jen procházel Instagram a stahoval u toho aktualizace aplikací.
Xiaomi 12X začne podobně topit jen po delší době v těch hrách. Při běžném používání je vždy studené. MIUI 13 s Androidem 12 běží pak výborně. Rychlost a plynulost je špičková. Ale i tady jsou rozdíly, které nechápu. Třeba Xiaomi 12 má novější verzi centra rychlých nastavení s vertikálním ovládáním jasu a zvuku, jako má nyní také Xiaomi 12 Pro. Xiaomi 12X má stejnou verzi jako všechny ostatní mobily značky, byť má číselně vyšší verzi MIUI.
To mi napovídá, že Xiaomi skutečně nebere 12X jako pravou vlajku. Jde to vidět také ve fotoaplikaci a jde to vidět v podpoře. Jen Xiaomi 12 a 12 Pro mají slíbeny 3 velké aktualizace, o 12X v tomto ohledu nepadlo ani slovo. To znamená dvě aktualizace, a navíc přišel mobil s Androidem 11 a novější systém dostal až nedávno. A teď je otázka, počítá se Android 12 už jako jedna z těch dvou aktualizací?
Velice náročný Snapdragon 8 Gen 1 si ovšem vybírá daň v oblasti výdrže. Xiaomi 12 mi vydrželo velice často v pracovní nenáročné dny zhruba 4 hodiny se zapnutým displejem. Někdy víc, někdy ještě míň. Výdrž je daleko častěji lehce nad těmi 4 hodinami než u Xiaomi 12 Pro, ale čekal jsem větší rozdíl. Xiaomi 12X mi ukazovalo v průměru 5,5 hodin na nabití.
Někdy jsem dostal dokonce o 30 minut víc, jindy jsme se díval o hodinu míň, když jsem se na chvilku zaseknul u Diabla. Screenshoty vám úplně přesně neukážu, protože měření času v MIUI není od posledního plného nabití, ale za 24 hodin, což je stupidní. Nicméně, počítejte s mnohem lepší výdrží oproti dražšímu sourozenci.
U Xiaomi 12X jsem zkrátka nemusel přes den řešit šetření baterky, abych se dostal v noci domů s pár procenty k dobru. U Xiaomi 12 na to budete muset někdy myslet. Jak bylo řečeno, oba mobily mají 67W nabíjení, ale pouze dražší kousek má také 50W bezdrátové nabíjení, reverzní bezdrátové nabíjení a Quick Charge 4+. Xiaomi 12X bezdrátu nefandí.
foto: Xiaomi 12 vs 12X - výdrž
No a teď foťáky, které jsou hodně zajímavé. Konečně totiž pořádně uvidíte, jaký rozdíl dělá daleko novější vlajkový čip u fotek. Telefony mají 50Mpx hlavní foťák s optickou stabilizací typu IMX766. Ten je skoro všude a je menší než senzor v Xiaomi 12 Pro. Nechybí 13Mpx širokoúhlý snímač, který má hodně široký úhel záběru, ale chybí ostření. Kvůli tomu je zde 5Mpx telemakro s ostřením. Oba dva tyto senzory jsou od OmniVision.
Předem říkám, Xiaomi 12 nemá na tři 50Mpx foťáky Xiaomi 12 Pro. To fotí i natáčí líp. Nicméně, Xiaomi 12 si vede skvěle. Zpracování scény je podobné Xiaomi 12 Pro. Umělé doostřování softwaru je minimální, fotky jsou “jen” přirozeně ostré. Barvy jsou opět maličko sytější než ve skutečnosti, ale není to problém. Kontrast, hlubší stíny a světlo jsou přirozené a HDR neničí snímky.
Xiaomi 12 - denní fotky
Noční fotky jsou detailní, expozice skvělá, není moc šumu, snímky jsou přirozeně tmavší a vyvážení bílé lepší než třeba u Realme a Motoroly. Noční režim je přitom prakticky nepostřehnutelný. Odlesky protisvětel jsou ale občas moc výrazné a 2x digitální zoom nemá na Realme nebo teleobjektiv v Xiaomi 12 Pro. Širokoúhlý snímač pak není nejlepší, ale je hodně široký, HDR funguje skvěle a zpracování je často skoro stejné jako u hlavního foťáku. Večer už to není ideál, ale občas překvapí. Je to překvapivě schopný foťák. Byť je měkčí a pochopitelně ne tak kvalitní.
To 5Mpx makro je bez kecu prostě super. Ty Xiaomi ve vlajkách umí a dostanete opět jeden s nejlepších makro foťáků. Video lze natáčet až v 8K, ale jen až ve 4K dostanete bezva stabilizaci a obraz je detailní. Problém je, že někdy je video krásné a jindy na slunci dostane přesvětlený nepořádek. Přední 32Mpx kamerka pak pořád nic moc. Fotky nejsou špatné, ale jsou stále na slunci hodně přesvětlené i přes zapnuté HDR. Plus jen Full HD video.
Xiaomi 12 - noční fotky
Celkově je to dost dobrá výbava, i když nepůsobí extra působivě oproti iPhonům 13, Galaxy S22 nebo i Galaxy S21 FE. Uznám ale, že jsem fotil a natáčel s Xiaomi 12 radši než s Realme GT 2 Pro nebo Motorolou Edge 30 Pro. Podávalo podle mě celkově hezčí výsledky. A jak skvěle fotí zjistíte až v porovnání s levnějším dvojčetem. Xiaomi 12X fotí a natáčí samo o sobě hodně dobře. Nemá rozhodně na Galaxy S21 FE, ale ve své cenovce předvádí také bezva výkony. To říkáme předem, než začneme srovnávat.
Někdy má Xiaomi 12 lepší dynamický rozsah, tmavší stíny, více kontrastu, což zvedne ale také sytost barev, lepší vyvážení bílé a celoplošně trochu více detailů. Většinou si jsou ale mobily hodně blízko a někdy vrhaje spíše levnější telefon. Je to subjektivní. Avšak Xiaomi 12X vykazuje po přiblížení někdy divné artefakty nebo chromatickou aberaci jako na fotce pod tímto odstavcem. Jinde zase HDR Xiaomi 12X odmítlo pracovat, jak má a tady u náročnější scény telefon odmítal ostřit. Video je pak vyvážením bílé, dynamický rozsahem, ostřením i detaily lepší u Xiaomi 12.
foto:
Levnější model nemá tak velké problémy s přesvětlením. Zase je ale obraz někdy až moc kontrastní, tmavý a stabilizace není tak dobrá. Pořád je to fajn video na danou cenu, jen prostě má každý své problémy. Digitální zoom je pak u 12X trochu horší a širokoúhlý foťák je po krajích měkčí. Vzhledem k nižší ceně ale zde více vyniká. Makro má pak hezčí barvy u Xiaomi 12, nepotřebuje tolik softwarového doostřování a dostanete se i blíže k objektu. Přední kamera je vesměs stejná. Xiaomi 12 obecně lepší a spolehlivější, ale rozdíly nejsou většinou obří. Kde se chleba láme, je až za horšího světla.
Xiaomi 12X - denní fotky
Šero, interiéry, večer - tam Xiaomi 12 vládne. Levnější model má vybledlejší barvy, nemá často tolik detailů a fotky nejsou tak přirozené. Noční režim trvá déle, šíro je horší a v hledáčku při focení nevidíte scénu tak, jak bude na fotce vypadat v galerii. U Xiaomi 12 náhled mnohem více odpovídá finálnímu produktu. Ve zkratce ano, Xiaomi 12 fotí líp, i když má stejné foťáky.
Stejně tak má třeba jen dražší model v nastavení foťáku sledování pohybu očí, které funguje překvapivě dobře, nebo zaostření pohybu. Jen dražší kousek umí také 8K video v HDR a 4K video v HDR10+. Kde bohužel oba telefony za Xiaomi 12 Pro dost zaostávají, je portrétní režim. Ořez objektivu je stále velice precizní, ale v náročnějším světle jsou fotky trochu umělé, a hlavně občas dostaneme kolem poletujících vlasů, skrz které svítí slunce, takový divný halo efekt. Jindy je ale portrétní režim velice dobrý a funguje skvěle také u přední kamery.
Xiaomi 12X - noční fotky
Ve finále vlastně nevím, co bych doplnil. Xiaomi 12X za 15 990 je pochopitelně zajímavější koupě. Dostanete z 80 % stejný mobil, a ještě máte mnohem lepší výdrž baterky, které je zde veledůležitá. Foťáky jsou o něco horší, výkon nižší a přijdete o bezdrátové nabíjení, ale to se za mě dá za tu nižší cenu a daleko lepší výdrž překousnout. Hlavně jestli jste koupili 12X třeba nedávno ve slevě za 13,5 tisíce korun. To je bez keců parádní koupě a pokud zase bude, tak do toho jděte, jestli vás tento kousek zaujal.
Největší problém je ovšem ten software. Xiaomi nám dává jasně najevo, kdo je tu pravá vlajka. Ať už jde o chybějící funkce v nadstavbě nebo kratší podporu. A hlavně ten příchod na trh s Androidem 11 je děsivý u mobilu nad 10 tisíc korun. Natož za 16 tisíc. Galaxy S21 FE je tak objektivně celkově lepší mobil skoro ve všem, ale ta fyzická velikost je prostě něco, s čím nemůže soupeřit.
Xiaomi 12 je pak za 19 990 korun objektivně opravdu lepší mobil. Jenomže má potíže se zahříváním a ta výdrž je velkou obětí. Upřímně, kdyby baterka vydržela stejně jako Xiaomi 12X, tak bych vám řekl, ať si připlatíte nebo počkáte na akci. Ale ta výdrž je ve finále důvodem, proč bych raději dal své peníze za 12X. To asi není překvapení. Každý při pohledu do tabulky čekal, že levnější dvojče bude výhodnější.
Je ovšem zajímavé, kolik velkých rozdílů tu ve finále je a že vlastně i to 12X má sice jen jednu, ale zato velice velkou trhlinu ve své zářivě zdroji. Ale stejně to zopakuju, až bude 12X zase v akci pod 14 tisíc korun, tak kupujte. Já bych koupil v akci raději 12X než Zenfone 8. Avšak... Zenfone 9 je už pomalu za rohem. Plus bude Xiaomi 12S s opraveným a úspornějším Snapdragonem 8+ Gen 1 a štelováním foťáků od Leicy.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 180g |
Výška | 152mm |
Šířka | 69mm |
Hloubka | 8mm |
Odolné (outdoor) | Ne |
Barva | Modrá |
Konfigurace karet | Dual SIM |
Notifikační dioda | Ne |
Typ procesoru | Snapdragon 8 Gen 1 |
Frekvence procesoru | 3000MHz |
2. Frekvence procesoru | 2500MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Adreno 730 |
Paměťová karta | Ne |
Uživatelská paměť | 128GB |
Paměť RAM | 8GB |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 12 |
Nadstavba | MIUI 13 |
Kapacita baterie | 4500mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Rychlonabíjení | Ano |
Bezdrátové nabíjení | Ano |
Max. výkon drátového nabíjení | 67W |
Max. výkon bezdrátového nabíjení | 50W |
Max. výkon reverzního nabíjení | 10W |
Doba nabíjení na 50 % | 20min. |
Datové služby | 3G;4G;5G;EDGE;GPRS; |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ano |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ne |
Stereo reproduktory | Ano |
FM rádio | Ne |
Podpora OTG | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2400 x 1080bodů |
Technologie displeje | AMOLED |
Počet barev | 68 miliard |
Poměr velikosti displeje k tělu | 89% |
Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
Frekvence displeje | 120Hz |
Typy objektivů | klasický;makro;širokoúhlý;teleobjektiv; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 50Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.88 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 13Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.4 |
Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 5Mpx |
Clona fotoaparátu s teleobjektivem | f/2.4 |
Typ stabilizace obrazu | Optická |
Stabilizace | OIS |
Rozlišení předního fotoaparátu | 32Mpx |
Clona předního fotoaparátu | f/2.45 |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 1920 FPS;1280 x 720 / 30 FPS;1920 x 1080 / 120 FPS;1920 x 1080 / 240 FPS;1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;1920 x 1080 / 960 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS;7680 x 4320 / 24 FPS; |
Zaostřování | PDAF |
Funkce fotoaparátu | HDR;natáčení v HDR10+; |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Akcelerometr;Gyroskop;Infračervený;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS;Nav IC; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.