A tak tu máme další herní notebook od ASUSu, který už je ve světě nějakou dobu na prodej, ale do Čech přichází až teď. Tenhle kousek ale trochu jiný než většina konkurence. Už podle jména ROG Zephyrus M16 můžete totiž poznat, že má velký 16palcový displej, ale přesto chce být dostatečně malý na pohodlné přenášení. Plus se u něj ASUS zaměřil výjimečně na zvuk... Snad to všechno ale nepadlo na úkor hardwaru, že ne?
Konstrukce a displej
Na první pohled je jasné, že M16 je další z řady sobě navzájem nesmírně podobných Zephyrů. Kovová konstrukce je pevná a potažená matnou barvou, která se ovšem neskutečně snadno zapatlá a mastí. Po chvilce používání vypadají opěrky rukou, touchpad i víko nechutně. Uznávám ale, že na dotyk je materiál příjemný. Design neurazí, nenadchne, je prostě pořád stejný. A to z půlky dírkované víko je zachované, jen má v sobě duhové odrazky, které vypadají na světle fakt skvěle. Podobné designové drobnosti ROG prostě umí.
Co je však hlavní, na danou velikost displeje není notebook skutečně obří a je relativně lehký. Jasně není to ultrabook, ale na 16palcový herní laptop jsem v batohu tento Zephyrus s hmotností 1,9 kg nosil bez brblání. Takže mise splněna. Je tu velký displej ve snadno přenosném těle. A teď ten zbytek notebooku, který sebou nese pořád řadu příjemných vlastností.
Reklama
Začneme tím 16palcový IPS displejem v širokoúhlém poměru 16:10. Rozlišení je natáhnuté Full HD, jako u mobilů Full HD+. Přesněji 1920 x 1200 pixelů, nechybí pro ASUS už typicky přesné barvy, 100% pokrytí spektra sRGB a certifikace Pantone. A překvapilo mě, jak moc hluboká je u tohoto IPSka černá. Hoďte k tomu matnější povrch, jas až 500 nitů, frekvenci 144 Hz a musí vám být jasné, že dívat se na tento displej je radost.
Neříkám, že vesměs stejné nejsou v té vyšší třídě herních notebooků u konkurence. Jsou. Ale to neubírá na kráse ROG. Tohle je za mě naprosto ideální displej pro herní laptop. Nemohu si stěžovat. I rámečky kolem něj jsou tenké, ale přesto se sem vešla přední web kamerka. Ale ten její HD záznam je v závislosti na světle občas až nečekaně otřesný. Mikrofony jsou bezva, ale kamera... Jaks.
Klávesnice a výbava
Co mě nejvíce bavilo, tak je zase jednou klávesnice. Řada Zephyrus dostává v poslední době super klávesnice a tahle není výjimkou. Mezery mezi klávesami, jejich výrazný stisk, příjemně mechanické kliknutí, tohle všechno mi vyhovuje. Jo a taky hezky rovnoměrné a pochopitelně zcela upravitelné RGB podsvícení, které vám může klidně blikat jak vánoční stromeček. Protože to někteří hráči vážně chtějí.
V každém případě je to super klávesnice, které po otevření notebooku lehce přizvedne díky pantu ErgoLift, jenž navíc zlepšuje průtok vzduchu do počítače. Psaní scénářů a článku byla radost. Ovládání jasu, hlasitosti a podobně už ne, protože notebook nemá nikde zámek Fn kláves. Ani softwarově jsem nic nenašel. Prostě smůla. To je za mě velký fail.
Naštěstí zvedne náladu na herní přístroj velice prostorný touchpad, který reaguje výborně na gesta. Pocit z kliknutí není špičkový, ale vzhledem k mým zkušenostem s podobnými notebooky jsem byl velice spokojený. Škoda, že nemohu říct to samé o čtečce otisků prstů v zapínacím tlačítku. Někdy neodemkla notebook ze studena, jelikož si nezapamatovala otisk a jindy nereagovala na první dotyk. Tohle není zkrátka super čtečka, ale je tu.
foto: TechArena
A je tu také spousta portů. Krom portu pro nabíječku nechybí HDMI 2.0b, gigabitový Ethernet, jedno velké USB-A 3.2 Gen 2, jedno USB-C typu Thunderbolt 4, druhé USB-C 3.2 Gen 2 s podporou DisplayPort a jack pro sluchátky i mikrofon... To je levá strana. Na právě je ještě jedno USB-A 3.2 Gen 1, microSD slot a zámek Kensington. Jinými slovy pořádný herní notebook a rozhodně vám nebude nic chybět. Jen bych si tedy zakritizoval, že čtečka karet není moc rychlá.
Reproduktory zase nejsou extra hlasité, ale je jich tu šest a jde poznat, že si ASUS dal přeci jen záležet. Vespod základy jsou na každé straně dva. Jsou 1W a jeden slouží pro středy, druhý pro basy. Mřížka pro průtok vzduchu kolem klávesnice pak slouží zároveň pro menší 2W výškové reproduktory. Výsledek? Velice dynamický a bohatý zvuk.
Reklama
Skutečně slyšíte v hudbě detaily, zřetelně rozdělené instrumenty a vše je čisté. Hlasitost ale prostě není moc vysoká. Faktem ale je, že herní notebook asi nestráví moc času na posteli či na gauči. A na pevném podkladu, jako je stůl, hraje Zephyrus M16 parádně. Jen by to chtělo vážně použít někdy pořádné přední reproduktory, a ne je jen tak mimochodem hodit do mřížky větrání.
Hardware
Mimochodem ani výdrž není na herní notebook vůbec špatná. 90Wh baterie je obří a dotáhne tento hardware až na nějakých 5,5 hodin používání s maximální jasem, když necháte počítač, aby se přepínal na integrovanou grafiku. Jakmile jsem jas snížil alespoň na 70% a nedělal nic extra náročného, tak jsem se dostával skoro na 7 hodin. To je hodně fajn. Nebo můžete taky všechno vyplýtvat za 90 minut během hraní. Znáte to, herní notebook.
V oblasti bezdrátové konektivity jsem čekal to nejlepší, což jsem dostal. Ať už hovořím o Bluetooth 5.2 nebo nejmodernější verzi Wi-Fi 6. Bohužel mi ta Wi-Fi ale nepřišla moc rychlá. Byl to spíš takový průměr své třídy. A to samé se dá říct o hluku. Když nic náročného neděláte, tak si Zephyrus občas jen lehce zašumí, trochu si odfoukne a zase nic neslyšíte. Všechno v pohodě.
Jakmile začnete hrát, tak začne rovněž stíhačka vzlétávat a tišší reproduktory mají potíž větrání přehlušit. Sluchátka jsou tedy silně doporučována. I přes ten hluk mě ale nepotěšilo chlazení. Notebook se celkem dost zahříval na mnoha místech. Ať už jde o spodek základy, prostředek klávesnice, oblast pod displejem nebo i u těch mřížek vedle klávesnice. Když dáte Zephyrus na pevný podklad, kde může dýchat, tak vám to během hraní nijak překážet nebude. Ale musím uznat, že na dotyk byla M16 v zátěži citelně teplejší než jiné ROG kousky, co jsem tu měl.
A to vše s procesorem Intel Core i7-11800H, 16 GB RAM DDR4, 512GB SSD a grafikou NVIDIA GeForce RTX 3060. To je dost dobrá výbava, že jo? Taky bych řekl. Death Stranding běželo na maximální detaily dobře a plynule kolem 60 FPS, na Forze si notebook smlsnul a software ROG dokáže všechny části hardwaru naboostovat na absolutní maximum. Jenomže... Viděl jsem už notebooky, které ukazovaly lepší výkony se stejným hardwarem. Které měly rychlejší SSD. Které u toho všeho tolik netopily. A které hlavně nestály 53 tisíc korun.
Vyplatí se?
Ano, 53 tisíc korun a dostanete za to RTX 3060. Ještě jednou, je to velice schopný hardware. Ale na jak dlouho? Stačí tohle za dané peníze, když ostatní nabízejí víc nebo to samé za méně? Poměr cena/výkon tu není nejlepší a záleží na každém z vás, čemu dává u svého herního notebooku přednost. Pokud tedy vůbec jste v tom úzkém publiku, které má zájem o herní laptop za více jak 50 tisíc korun.
Mně osobně je ROG Zephyrus M16 sympatický. I když bych sám nikdy nekoupil tak velký notebook, tak ten krásný 16palcový displej našel místo skutečně v super menším těle. Není to těžký počítač, má skvělou klávesnici i touchpad, reproduktory by podle mě řadu lidí překvapily, výdrž není vůbec špatná a portů je spousta. Jasně, jako vždy tu jsou nedostatky, ale chci tím jen říct, že ASUS se zkrátka nesoustředil u tohoto modelu jen na nejvyšší možný výkon.
Má to být zkrátka celkově super mašina v prakticky všech ohledech s velkým displejem. Jestli vám to stojí za tu popravdě lehce přepísknutou cenu 53 tisíc korun vzhledem k hardwaru a výkonu, to už je na vás. Jak jsem říkal, mně se M16 zamlouvá a má své místo na trhu. Věřím, že řada fanoušků bude spokojená. Pokud ale nehltáte exkluzivně jen nálepky ROG a nevyžadujete doslova 16palcový displej, tak se podívejte i po konkurenci. Můžete najít za nižší ceny něco silnější či zajímavějšího. A za sebe mohu říct, že Zephyrus G14 je pořád víc dle mého gusta. Kdybych si měl tedy kupovat herní notebook.