Letos si dal ASUS se svým prvním telefonem načas, avšak ROG Phone 6 je konečně tady. Je pořád obří, má ještě bláznivější specifikace a konečně chlazení, po kterém řada fanoušků volala. Teď už to ale není jediný herní mobil na našem trhu a cena není nízká, tak jak si poradí s konkurencí? A jak velká vylepší tu vlastně jsou?
BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 6000mAh; Max. výkon drátového nabíjení 65W; |
DISPLEJ | Frekvence displeje 165Hz; Rozl. displeje 2448 x 1080bodů; Technologie displeje AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.78"; |
FOTOAPARÁT | Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. makro fotoaparátu 5Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 12Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 13Mpx; |
KONEKTIVITA | Konektor jack 3,5mm; Stereo reproduktory; |
KONSTRUKCE | Hmotnost 239g; Typ odolnosti IPX4; |
OBECNÉ | Další funkce AirTrigger 6; |
OP. SYSTÉM | Nadstavba ROG UI; Android 12; |
PAMĚŤ | RAM 12GB; Uživ. paměť 256GB; |
VÝKON | Typ procesoru Snapdragon 8+ Gen 1; |
ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Na první zvednutí se fyzicky nezměnilo prakticky nic. Je to gigantický telefon, který má sice 6,78palcový displej jako třeba vivo X80 Pro, ale je přesto větší než kdokoli jiný. Je to vážně pádlo. Rozměry jsou stejné jako loni, avšak telefon maličko přibral v pase a váží 239 gramů. Vážně nebylo pohodlné nosit ROG Phone teď v létě v kapsách kraťasů a ovládání jednou rukou je vyloučené.
Tvary a zaoblení jsou také stejné jako loni, matné sklo na zádech je jako loni, avšak vzhled se trochu změnil. Modul fotoaparátů je pouze opticky větší a různé grafické prvky a nápisy jsou jiné. Je zde také vylepšený ROG Vision POLED displej. Tomu můžete nastavit různé animace, které si můžete i vytvořit, když hrajete, nabíjíte, když někdo volá a podobně. Nebude ale ukazovat třeba náhled zpráv a obsah notifikací. Nemůžete jej ani dotykově ovládat. Není to externí displej jako u Galaxy Z Flip.
Vision je přitom “výsadou” ROG Phonu 6 Pro, který mám já. Standardní ROG Phone 6 má jen RGB barevné logo, které může různě blikat. Ale je super, že levnější kousek je letos v černé i té nádherné matné bílé barvě s modrými doplňky, která je podle mě nesmírně atraktivní. Celkově by tu ten displej ani podsvícený nápis Dare to Play ale nemusely být.
Velkou věc udělal ASUS také z faktu, že ROG Phony 6 jsou první herní telefony s certifikací IPX4. Což je odolnost proti stříkající vodě ve všech úhlech. Takže to není moc dobrá voděodolnost. Spíše není, než je. Ale je fajn, že tu alespoň něco takového je, i když odstranil ASUS poprvé krytku z bočního USB-C, což cením. Snadno se ztrácela.
Vepředu mezi stále stejně tlustými symetrickými rámečky je opět 6,78palcový Full HD AMOLED displej, jak jsem říkal. Jas má opět až 1200 nitů, dotyková odezva se zvedla na 720 Hz a frekvence obrazu dokonce na 165 Hz. Plus extrémní přesnost barev Delta-E pod 1. Je to bláznivý displej a je nádherný, byť v plynulosti obrazu není rozdíl oproti 120 natož 144 Hz. Jen bych rád viděl displej s takovými rámečky spíše v 6,5palcové podobě, aby nepůsobil mobil v krytu velikostně jako PSP nebo PS Vita. Pořád by to měl být telefon, ne konzole.
foto: techArena
A ty rámečky bych vážně neměnil. Zaprvé se za ně mobil lépe drží pří hraní, je v nich i barevná LED dioda, a hlavně jsou tam velké přední stereo reproduktory. Je zde prý lepší processing zvuku DIRAC s přirozenějšími basami a čistšími výškami s daleko přesnějším vykreslením prostorového zvuku. Velký posun v kvalitě necítím, ale faktem je, že tohle jsou opět ty nejlepší reproduktory, jaké můžete v telefonu mít.
Nemluvě letos o dalších funkcích, na které se ASUS zaměřil. Krom 3,5mm jacku podporuje telefon nový standard Snapdragon Sound aptX Lossless a nechybí ani LDAC. Ve hrách se poté mobil přepne během připojení k bezdrátovým sluchátkům kvůli odezvě na AptX Low Letency a kvalita bezdrátového zvuku je vážně super. Pokud máte produkty, které tyto kodeky podporují. Nechybí navíc v nadstavbě detailní ekvalizér, profily zvuku a podobně.
A když jsem u softwaru, máme tu v podstatě čistý Android 12 s funkcemi a aplikacemi ASUS. Můžete si stále přepínat prostředí mezi ROG UI a čistým ZEN UI, úpravy barev dle Material You nechybí, režimy obrazu, nastavení tlačítek, herní aplikace Armoury Crate, znáte to. Nic nového. Herní režim během hraní je ovšem přepracovaný, daleko přehlednější a lépe ovladatelný v horizontálním držení. Za to palec nahoru. Palec dolů za to, že tahle drahá vlajka má zaručeny stále jen 2 roky velkých aktualizací a 2 roky bezpečnostních záplat.
Stejně tak doprovází hry nová ještě detailnější a silnější haptická odezva, které patří mezi nejlepší na trhu, pokud máte rádi opravdu výraznou fyzickou odezvu. Já si chrochtal blahem. Na pravém boku jsou poté známá ultrazvuková tlačítka AirTrigger. Jsou stejně skvělá jako loni a mají spoustu gest, která se nepoužívají moc snadno a spolupracují často s gyroskopem, takže já je mám vždy vypnuté.
Pořád se s tlačítky hraje pohodlně, avšak po vyzkoušení POCO F4 GT s hardwarovými magneticky vyjíždějícími tlačítky to zkrátka není ono. POCO mělo lepší fyzickou odezvu, hraní bylo přirozenější a pohodlnější. Pravá tlačítka zkrátka nikdy zcela nenahradíte. Ale to množství gest vám to možná alespoň částečně vynahradí, pokud vám budou spolehlivě fungovat. Jo a mimochodem, čtečka otisků prstů je hezky vysoko a je dostatečně rychlá. Takový vlajkový standard.
Co není standard, je hardware a ještě přesněji, jak s ním ASUS zachází. To je opět alfou a omegou ROG a o tom se teď budeme dlouze bavit. Je zde už novější Snapdragon 8+ Gen 1, jenž by měl být energeticky úspornější než původní model i méně topit. To všechno ale budu moct ověřit až u telefonů, které jsou podobné těm, které jsem už recenzoval.
V každém případě, v benchmarcích je tento procesor trochu silnější než předchozí, ale v praxi byste rozdíl nepoznali. Přesto však běží nejnáročnější hry na ROG Phonu 6 lépe než u jiných vlajek se Snapdragonem 8 Gen 1. Proč? Protože chlazení, dámy a pánové. ASUS stále nedal aktivní chlazení větrákem přímo do telefonu jako NUBIA nebo Lenovo, ale vše notně vylepšil. Odpařovací komora a podobně mají nové materiály, jsou větší, a ještě lépe složené kolem procesoru, aby odváděli lépe a rychleji teplo.
Všechno rozjedete na maximum v plné palbě a díváme na extrémně stabilní hraní. Výkon po delší době skoro neklesá, FPS jsou stabilní, vážně nádhera. Pořád se ale můžete u hraní zapotit. V Genshin Impact vyjede teplota po 10-15 minutách hraní na 47°C s výkyvy na 48° a tam zůstane, přičemž teplota zad stoupne na 45°. Velice zahřátý je celý mobil včetně displeje a byť jsem vydržel hrát 40 minut, tak to nebylo pohodlné a musel jsem pořád měnit úchop kvůli rozpálenému kovovému rámu.
Screenshoty
Vážně jsem tlačil na pilu a nebylo to příjemné. Silně nedoporučuji hrát Genshin tak dlouho v kuse. Na druhou stranu, nikdy jsem nehrál tuhle hru tak plynule. Ani na iPhonech. Neustále jsem se díval celých těch 40 minut na 59 až 60 FPS a jen u náročných scén to spadlo třeba o 6 FPS a hned vyjelo zpět. Neskutečně působivé vzhledem k faktu, jak náročný a “optimalizovaný” Genshin je. Jde cítit, že ASUS tlačí hardware v herním X režimu na maximum a chlazení jen tak tak stíhá. Na druhou stranu, není to Xperia a při běžném používání je mobil vždy naprosto chladný ať děláte cokoliv i teď v létě, což je super. A pamatujte, že tyhle teploty vidíme teď v horkém létě. I to dělá rozdíl. Ne obrovský, ale dělá.
ASUS však prezentuje herní schopnosti ROG Phonu 6 vesměs exkluzivně s přidaným externím chladičem a nelze se divit. Je velký a udělá obrovský rozdíl. Má nový design, čtyři hardwarová tlačítka, ne triggery, upravitelná RGB světýlka a stojánek, kdybyste chtěli připojit třeba Xbox ovladač a dát telefon na stůl. Jedná se také o první chladič pro mobil, jenž využívá peltierův článek bez nutného zapojení do sítě.
Ano, konečně je to dlouho chtěné vylepšení tady. Chladič má tři režimy a budu je prezentovat na Genshin Impact stejně jako ASUS, jelikož to je nejnáročnější hra. Jen zapnutí větráku strhne teplotu systému na 43°C a teplotu zad na 40°. Silné chlazení pak přidá k větráku právě zapojení peltierova článku, což přinese pokles na 39°C a záda mají už jen 37°. Potom už jde hrát snadno více jak hodinu, větráček k prstům žene studený vzduch a je až nečekaně hodně tichý. Pokud jde o třetí nejsilnější režim chlazení, tak ten vyžaduje připojení pomocí USB-C kabelu do sítě a strhnete ještě nějaký ten jeden stupeň dolů. Takže není úplně potřeba.
Ve zkratce jsem na žádném mobil nehrál i ty nejnáročnější hry hodinu v kuse tak dobře jako zde. Co se jiných her bez chladiče týče, tak PBUG žhaví podobně jako Genshin, avšak třeba Call of Duty a Diablo mnohem míň, tam jsem hrál hodinu bez problémů. Jasně mobil byl teplý, ale ne tolik jako Xiaomi nebo Realme a výkon nikdy neklesnul. World of Tank pak mobil skoro ani nevnímá, jako by to ani nebyla hra.
Jen bacha, kdybyste chtěli nahrávat hraní, tak jen s chladičem. To dokáže vyhnat v Genshinu systém na 51°C a FPS klesnou v průměru o 10. Jo a 30 minut vymaxovaného Genshinu mě zbavilo 12 % baterie. Chladič na nejvyšší výkon bez kabelu spotřebu skoro zdvojnásobí. Mimochodem, chladič má dokonce senzor vlhkosti, jelikož obří teplotní rozdíl během chlazení může teoreticky způsobit kondenzaci vody, takže chtěl mít ASUS pojistku. Šílenost. Tohle je prostě opět vrchol výkonu a hraní na mobilu, za který si musíte řádně zaplatit, co jiného jste čekali.
Inu, možná jste čekali opět také brutální výdrž. 6000 mAh zůstává, avšak nový procesor je daleko žíznivější. Plusko nebo neplusko. Díval jsem se namísto loňských 9 hodin se zapnutým displejem na 7 hodin v běžné pracovní dny s pouze 40 minutami hraní. Je to pokles, ale dokázal jsem tlačit i 8 hodin v nenáročné dny. Není to takové jako dřív, ale výdrž je stále špičková a nebude nikdy problémem.
Nechybí ani 65W nabíjení s nabíječkou v balení, přičemž USB-C na boku podporuje HDMI výstup a dokáže obejít nabíjení. Během hraní tedy můžete zapojit mobil sem a baterka se nebude ničit, nebude se zahřívat a mobil bude fungovat čistě ze sítě. Nemluvě stále o té tuně různých nastavení a optimalizací, která můžete zapnout pro maximální prodloužení životnosti baterie. To je pořád jedna z nejlepších vlastností ROG.
Pochopitelně jsou tu pak rovněž fotoaparáty, ale ty tady nejsou prioritou. Asi takhle, na herní telefon fotí a natáčí ROG pořád skvěle. Nečekejte ale vlajkové výstupy ve stylu Galaxy S22. Nový 50Mppx hlavní foťák IMX766 nemá optickou stabilizaci a za dne se rovná zhruba Xiaomi 12X. Jen jsou fotky hodně světlé a 2x digitální zoom odhalí agresivní processing a doostřování. 13Mpx širokoúhlý snímač je na tom hůře s detaily a ostrostí, ale také je za dne fajn.
Je to vážně zhruba úroveň Xiaomi 12X, což je na herní mobil bezva. Video ve 4K vypadá také hezky a stabilizace je dobrá. Je dost hezké na to, abyste si na něj neztěžovali a zvuk je kvalitní. Večer už je to horší s oběma foťáky. Bez nočního režimu jsou barvy v pohodě, ale zesvětluje se tak moc, až je to na škodu a šum je silný. Fotky jsou také měkčí, a ne tak ostré. Noční režim dost věcí napraví, ale zase jsou fotky brutálně přesvětlená a společně s šumem se vyhladí detaily.
A když jsem zkoušel trik jako u vivo X80 Pro se snížením expozice před nočním režimem, tak jsem dostal skoro stejné či horší fotky. ASUS se prostě vždy snaží za každou cenu vše co nejvíce zesvětlit. Přední 12Mpx kamerka je pak spíše podprůměr na danou cenu. I s vypnutým filtry je pleť vyhlazená a v náročných scénách nejsou fotky tolik detailní a ostré, jelikož software musí hodně makat. Ale umí sice ne extra krásné, ale stabilní 4K video. 5Mpx makro nestojí ani moc za slovo.
foto: techArena
Tento telefon je tedy přesně to, co jste asi čekali. Nejsou tu extrémní překvapení a žádné mínusy. Je to jako vždy sázka na herní jistotu nejvyšší kvality. Osobně vám přitom doporučím levnější model ROG Phone 6 a ne pročko. Zaprvé si můžete vybrat mezi bílou a černou barvou, Pro je pouze v bílé a za druhé přijdete jen o 2 GB RAM a ten barevný displej na zádech, jenž stejně nefunguje jako u ohebných mobilů a je pouze na hezké animace.
Věřte mi 12/16 GB RAM vám bude stačit a radši ušetřete za ten zadní displej peníze. Třeba na nějaké příslušenství. A jo, vlastně bych měl asi prozradit ty ceny. 12/256GB je letos základ a stojí 25 990 korun, tedy 1049 euro. 16/512GB vás pak vyjde na 28 990 korun, o 110 euro víc. Bohužel, v předprodeji jsou zatím jen obě černé varianty a jen k nim dostanete v rámci předprodeje chladič AeroActive Cooler 6 zdarma. Pokud chcete bílou verzi, musíte čekat.
Mnou testovaný ROG Phone 6 Pro je pouze ve verzi 18/512GB a dáte za něj 33 990 korun, tedy 1369 euro. Už chápete, proč podle mě nedávají smysl neznatelné další 2 GB RAM a displej za příplatek 5 tisíc korun? Nicméně, v Pročku je chladič vždy součástí balení, což potěší. Ano, jsou to drahé telefony, všechno je letos drahé.
Osobně si myslím, že ten základní ROG Phone 6 si cenu obhájí, jelikož jsem u žádného jiného telefonu nedostal tak skvělý herní zážitek. Avšak pokud chcete ušetřit, loňské modely zůstanou v nabídce za bezva ceny, a to POCO F4 GT s fyzickým tlačítky na boku za skoro poloviční cenu má taky kouzlo. ROG má ale tolik funkcí navíc, že má zkrátka šarm a dává stále smysl.
Stav | Nový |
Konstrukce | Dotyková |
Hmotnost | 239g |
Výška | 172mm |
Šířka | 77mm |
Hloubka | 10mm |
Odolné (outdoor) | Ano |
Typ odolnosti | IPX4 |
Barva | Bílá |
Konfigurace karet | Dual SIM |
Notifikační dioda | Ne |
Typ procesoru | Snapdragon 8+ Gen 1 |
Frekvence procesoru | 3200MHz |
2. Frekvence procesoru | 2800MHz |
Počet jader procesoru | 8 |
Grafický chip | Adreno 730 |
Paměťová karta | Ne |
Uživatelská paměť | 256GB |
Paměť RAM | 12GB |
Typ paměti | UFS 3.1 |
Mobilní služby | Google Mobile Services; |
Operační systém | Android |
Verze OS | Android 12 |
Nadstavba | ROG UI |
Kapacita baterie | 6000mAh |
Vyměnitelná baterie | Ne |
Rychlonabíjení | Ano |
Bezdrátové nabíjení | Ne |
Standard nabíjení | PD 3.0 |
Max. výkon drátového nabíjení | 65W |
Doba nabíjení na 50 % | 21min. |
Datové služby | 2G;3G;4G;5G; |
Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi; |
Konektory | 3,5mm Jack;USB-C; |
Podpora 4G (LTE) | Ano |
Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
Systémový konektor | USB-C |
Infračervený port | Ne |
Bluetooth | Ano |
Verze bluetooth | 5.2 |
Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
NFC | Ano |
Konektor jack 3,5mm | Ano |
Stereo reproduktory | Ano |
Podpora OTG | Ano |
Typ SIM | nanoSIM |
Podpora dvou SIM karet | Ano |
Podpora eSIM | Ne |
Úhlopříčka displeje | 6" |
Rozlišení displeje | 2448 x 1080bodů |
Technologie displeje | AMOLED |
Typ displeje | AMOLED |
Počet barev | 1 bilión |
Tvar výřezu v displeji | Bez výřezu |
Frekvence displeje | 165Hz |
LTPO | Ne |
Typ ochrany | Corning Gorilla Glass Victus |
Maximální jas | 1200nitů |
Typy objektivů | klasický;makro;širokoúhlý; |
Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 50Mpx |
Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.9 |
Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 13Mpx |
Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.4 |
Rozlišení makro fotoaparátu | 5Mpx |
Clona makro fotoaparátu | f/2.0 |
Rozlišení předního fotoaparátu | 12Mpx |
Rozlišení videa | 7680 × 4320 (8K Ultra HD) |
Podporovaná rozlišení videa | 1280 x 720 / 30 FPS;1280 x 720 / 480 FPS;1920 x 1080 / 120 FPS;1920 x 1080 / 240 FPS;1920 x 1080 / 30 FPS;1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 120 FPS;3840 x 2160 / 30 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS;7680 x 4320 / 24 FPS; |
Zaostřování | Automatické ostření |
Funkce fotoaparátu | HDR; |
Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
Senzory | Akcelerometr;dotyková tlačítka na bocích;Gyroskop;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
GPS modul | Ano |
Podpora satelitů GPS | BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS;Nav IC;QZSS; |
Geotagging | Ano |
Digitální kompas | Ano |
Další funkce | AirTrigger 6 |
Česká lokalizace | Ano |
Distribuce | CZ |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.