Podobné produkty, které se snaží o něco nového, které tlačí trh kupředu zajímavými myšlenkami, mám neskutečně rád. A nenechte se zmást, byť tak ROG Flow Z13 možná nepůsobí, tak tenhle přístroj ukazuje, že budoucností herních notebooků by možná mohly být tablety. Zároveň je Flow Z13 přesně to, co jsem chtěl už roky. Surface pro opravdu náročné uživatele a tvůrce na cestách. Asus udělal to, na co Microsoft neměl koule.
Konstrukce a výbava
Asi nemá smysl detailně probírat konstrukci. Díváme se zkrátka na stejný typ zařízení, jakým je Surface. Tělo z kovu vaší 1,2 kg, všude jsou otvory pro ventilaci a nechybí agresivní grafika a herní design, který se někomu bude líbit a někomu ne. Snad se ale shodneme, že malý průhledný barevně podsvícení štítek, kterým vidíte hardware tabletu je sakra hodně cool. Parádní detail, který dodává přístroji charakter.
Super je také vystupující svítivě červený gumový držák, za který velice pohodlně vyklopíte stojánek. I ten je kvalitní a má velký úhel náklonu. Bohužel má ale také trochu vůli a během otevírání je moc tuhý, takže nejde náklon moc pohodlně upravovat jednou rukou. Stojánek a jeho pant nepůsobí prostě tak luxusně a promyšleně jako u Surfacu. Ale to je spíše drobnost.
Reklama
Na rozdíl od Surface totiž potěší, že najdete menší M2 slot na zádech pod tím stojánkem, kdybyste chtěli více paměti a stejně tak je zde slot pro microSD kartu. Nemluvě o faktu, že Asus vám dá na rozdíl od Microsoftu magnetickou klávesnici i stylus v balení. A ta klávesnice se navíc povedla. Zespod je potažena Alcantarou a celkem snadno se zašpiní, ale působí prémiově.
Podložky pod ruce jsou příjemně matné a samotné psaní na klávesnici je radost. Jsou tu velké klávesy s 1,7mm zdvihem, které Asus vzal z velkých herních notebooků. Je to jednoduše jedna z nejlepších klávesnic podobného magnetického typu, jakou jsem používal a nechybí pochopitelně RGB podsvícení. Mrzí mě jen ten miniaturní touchpad, který mě často obtěžoval, ale když už je tak malý, tak je alespoň velice kvalitní. Stejně jako u klávesnice jeden z nejlepších svého typu. Jen počítejte s tím, že s klávesnicí váží notebook už 1,5 kg, což je více než vážil Flow X13 nebo jiné ultrabooky.
A vlastně ještě něco mě mrzí. Nemáte nikde místo pro ten stylus. Klávesnice pro něj nemá poutko nebo drážku a bezdrátově se nedobíjí, takže nemá místo ani na tabletu. Dá se to ale oblafnout silnými magnety v určitých částech klávesnice, kdy se zespod stylus chytí. V batohu vám v tomto místě tedy stylus nezapadne, drží skvěle. Magnety jsou však na takové místě, že když klávesnici otevřete na stole, tak leží na stylusu a kolíbá se. Stačilo by přitom dát do klávesnice magnety ještě trochu vedle, aby se stylus vždy schoval do mezery mezi stolem a klávesnicí, ale co. Prostě na cesty hodíte stylus na klávesnici a na stole se bude někde válet.
Konektivita a displej
Co se konektivity týče, tak nechybí USB-A, jack pro sluchátka, USB-C Thunderbolt 4 a vlastní konektor pro externí grafiku. Pokud ale dáte krytku toho speciální konektoru pryč, tak zjistíte, že je jeho součástí obyčejné USB-C 3.2, které můžete pořád využít. HDMI tu nehledejte, ale pořád lepší výbava než u spousty ultrabooků. Na tablet si podle mě nelze stěžovat.
Hodilo by se sice mít jedno USB-C s nabíjením na druhé straně, aby šla nabíječka zapojit z každé strany, ale to není nutnost. Bylo by to jen praktické. Stejně jako rychlá a spolehlivá čtečka otisků prstů v zapínacím tlačítku, která vám bude muset vynahradit chybějící Windows Hello odemykání obličejem. Mimochodem, přední kamera se nepředvedla, ale zvuk je opět hodně kvalitní a na zádech je i 8Mpx foťák, protože proč ne?
foto: techArena
Vepředu je poté jedna z nejlepších věcí na tomto kousku - nádherný 13,4palcový IPS displej. Ten má tenké rámečky, Adaptive Sync, certifikaci PANTONE pro přesné barvy a skvělou dotykovou odezvu. I se stylusem funguje velice dobře, ale ten stylus není holt z nejlepších. Nečekejte S Pen od Samsungu nebo Apple Pencil. Ale je v ceně tabletu, takže si nelze stěžovat.
Co se voleb týče, tak se vyrábí Z13 ve verzi s 60Hz 4K panelem nebo se 120Hz Full HD panelem, obojí v poměru 16:10. U nás dostanete ovšem jen ten Full HD panel, což mi nevadí. 120Hz panel je logicky mnohem lepší pro hry, osobně mám rád také plynulost animací ve Windows 11 s takovým displejem, Full HD je na danou velikost dostatečné a zkrátka je to za mě lepší volba. Obraz vypadá fantasticky. A zmínil jsem jas až 520 nitů? To je hodně na danou kategorii, více, než má třeba nejnovější Surface.
Reklama
Reproduktory už bohužel taková sláva nejsou. Jsou tu pouze dva maličkaté repráky a jsou u spodní hrany, což není ideální. Zvuk není špatný, ale je dost tichý, chybí basy, prostě to není extra dobré. Ale pořád lepší než spousta notebooků se spodními reproduktory. Mimochodem, musím si pochválit rychlou a spolehlivou Wi-Fi 6E nebo dvoupásmové Bluetooth 5.2. Prvotřídní záležitost.
Výkon a chlazení
A to samé a mnohem víc se dá říct o výkonu. V tomhle tabletu se schovává v základu pořádný procesor Intel Core i7-12700H, žádná ultrabooková měkota. Dále je tu 16 GB RAM v dual chanelu, velice rychlé 512GB SSD a grafika NVIDIA GeForce RTX 3050. To je dost, ale jelikož mě mají v Asusu rádi, nebo spíš, jelikož se chtějí předvést, ale já budu věřit první možnosti, tak já dostal na test nejlepší verzi s Intel Core i9-12900H, 1TB SSD a grafikou RTX 3050 Ti.
Ještě jednou, výkonná verze Intel Core i9 dvanácté generace a RTX 3050 Ti v tabletu. Jakože můžu dát do batohu jen tohle, nabíječku a ovladač, přijet někam na hotel, postavit tablet na integrovaný stojánek a hrát na ovladači nejnovější hry. Flow Z13 je tabletový ekvivalent rakety Saturn. A nejen že zní tenhle kousek skvěle v tabulkách.
Logicky jde do tohoto silného procesoru ve Flow méně energie než u velkého notebooku, jelikož je v tabletu komplikovanější chlazení. V benchmarcích měl tedy Flow stejný výkon na jedno jádro jako ostatní herní notebooky se stejným procesorem, avšak výkon více jader byl trochu nižší. Není to ale velký problém. Vlastně to vůbec není problém, když si vezmete, že všechen ten výkon máte v tabletu. Pokud tedy zapnete Turbo režim, jenž zvýší výkon oproti Výkonnému režimu o nějakých 20 %, takže určitě na hraní doporučuji zapnout rovnou Turbo.
Třeba v Metro Exodus, které jsem konečně pořádně rozehrál, mi dával čistě jen tablet stabilních 40 FPS s Full HD rozlišením a vysokými detaily. Ještě jednou, tohle mi dával tablet. Jakmile zapojíte externí grafiku XG Mobile od Flow X13, o které se budeme ještě bavit, tak jsem se díval na 100 FPS. God of War čistě na interní grafiku jsem hrál v průměru v 55 FPS na standardní detaily v maximálním rozlišení, takže hra vypadala na tom malém 13palcovém displeji fantasticky. I vyšší kvalitu jsem rozjel, ale to už FPS v určitých pasážích padaly občas pod 30 FPS. Opět ale připojte XG Mobile a hrajete maximálně plynule na velice vysoké detaily.
Tales of Arise běželo výborně nad 60 FPS na vysoké detaily bez externí grafiky. Forza Horizon 5 to samé, jen jsem musel trochu snížit detaily. Ale chápeme se ne? Nevím, jestli vám to došlo, ale já hrál plynule na maximální rozlišení God of War na tabletu a hra vypadala nádherně. A aby toho nebylo málo, tak jsem hrál v relativní tichosti a s minimálním zahříváním. Chlazení je tu jedním slovem fantastické.
Vzhledem k možnostem tabletu je to patrně nejlépe řešené a nejefektivnější chlazení, jaké jsem kdy v “notebooku” viděl. Asus sem hodil prakticky všechno co mohl. Jsou tu velké heatpipy, tablet má obří odpařovací komoru nad procesorem i grafikou a procesor chladí navíc ještě tekutý kov. Ani v Turbu nebyl tablet vyloženě horký na dotyk, čemuž napomáhá také fakt, že na stole stojí na stojánku, takže je tok vzduchu co nejlepší. Ale hlavně se součásti uvnitř nikdy nedostaly nad 80° C ani v těch nejtěžších chvílích. To je obdivuhodné.
Tím spíš, že zároveň nedostanete moc hlasité hučení. Flow Z13 je daleko tišší než drtivá většina herních notebooků. Větráčky se zapnou sice dříve než u jiných strojů, aby stihly všechno uchladit, ale hluk je minimální. Dle měření lépe na tohle vybavených webů se pohybuje maximální hlasitost větrání kolem 40 až 44 decibelů, což je opět působivé. A jakmile přestanete hrát nebo renderovat video, tak do 30 sekund je zase ticho a notebook vydává doslova 0 decibelů. Úžasný technický úspěch.
Externí grafika a výdrž
A co se té externí grafiky týče. Jasně, můžete si říct, že kašlete na ROG XG Mobile a prostě využijete externí grafiku, což pochopitelně můžete přes ten Thunderbolt. Dle mých zkušeností nebývají ovšem externí grafiky na sto procent spolehlivé, a hlavně s nimi neumí spolupracovat celý hardware. Jakmile připojíte XG Mobile, vše se automaticky propojí, takže byste ani neřekli, že máte ten hardware externě.
A hlavně můžete zapnout Turbo režim, které zvýší přísun výkonu procesoru a směřuje veškerou pozornost jemu, jelikož grafika není potřeba. Tím se také zlepší chlazení, jelikož externí grafika má pochopitelně vlastní chlazení a patří nyní je procesoru. Plus máte rovnou v XG Mobile také hub s dalšími porty. Pro nedostatek lepšího přirovnání je to takový ten Apple přístup. Jasně můžete udělat něco podobného či stejného levněji, ale s XG Mobile vše prostě jednoduše funguje vždy spolehlivě a nemusíte nic řešit.
foto: techArena
Za všechno to úžasné, neuvěřitelné a inovativní, co Flow Z13 nabízí, platíte ovšem výdrží. Přehrávání stáhnutého Full HD videa je pro baterku to nejjednodušší, ale Flow Z13 vydrželo pouze 7 hodin. A to jsem měl jas jen na 15 %, což je použitelné jedině v noci a stejně byste asi jas přidali, aby šlo ve filmu vše hezky vidět. Když pak brouzdáte k lehce webem na 70% jas, tak počítejte pouze se 4 hodinami na jedno nabití. V redakci jsem byl schopný se psaním článků, poslouchání hudby v pozadí a lehkou editací obrázků, notebook vyždímat za slabší 3,5 hodiny.
To jsou přesně ty chvíle, kdy bych zde viděl radši nejnovější AMD procesor s nižší spotřebou. Ano, můžete říct, že výdrž je tady až na posledním místě, což je patrně pravda. Ale tento typ zařízení má být na cesty. Máte hrát hry v super kvalitě u zástrčky a zvládnout práci na cestách. Ale tady to prostě moc nejde. Opět se ukazuje, že Surface tohle vážně není. Byť tak ROG vypadá. Ale to 100W nabíjení přes USB-C je fajn.
Vyplatí se?
Avšak ve finále je jedno, jak dlouho bez nabíječky ROG Flow Z13 vydrží. Je to bez přehánění jeden z nejimpozantnějších počítačů na trhu. Co dokázal Asus vyrobit, co dokázal do tohoto tabletu nacpat a v jaké kvalitě, je neuvěřitelný počin. A vše si můžete přitom pochopitelně ovládat detailně v typické ROG aplikaci, což jsem ani nezmínil. Flow Z13 zkrátka v podstatě nemá konkurenci.
foto: techArenaJsou tu malé herní ultrabooky třeba od Razru či MSI, ale po používání Flow Z13 vám dojde, že to je vážně něco úplně jiného. Nic vám nenabízí v takovém kompaktním těle tak vysoký výkon s úžasným a tichým chlazením či krásným displejem. A vždycky můžete přidat k ROG tabletu také výbornou klávesnici s touchpadem nebo nejlepší externí grafiku na trhu. Jo a vlastně je tu ještě ten stylus na kreslení, psaní poznámek nebo tvorbu grafiky.
Ano, Flow je horší multimediální stroj než Surface. Konstrukce není tak precizní, baterka tolik nevydrží, zvuk není tak dobrý a teď už má i nový Surface větší touchpad. Flow to ale nahrazuje lepším displejem a hodně, hodně, hodně velkou porcí výkonu, díky které má podle mě větší potenciál zastat více zařízení najednou. Může to být notebook na práci s krásným displejem na editaci fotek nebo stříhání videí. Může to být silný herní tablet/notebook. Může to být herní počítač s přidanou externí grafikou XG Mobile. Může to být jen dotykový hub vaší domácnosti, jakmile přijdou do Windows 11 Android aplikace.
43 990 korun v základní Core i7 verzi je hodně, není to levná hračka. Avšak Surface Pro 8 stojí ve stejné konfiguraci i7 jedenácté generace, 16/512GB hned 49 tisíc korun. A to nepočítám ještě klávesnici zvlášť, která vás dostanete přes 50 tisíc. Asus jí se stylusem má ovšem v balení, protože chápe, že nemá smysl prodávat takové zařízení bez ní. Šarm je v tom, že to může být tablet i notebook. Vlastně víte, co vám dá 49 990 korun u ROG? Tu mojí verzi s Core i9, RTX 3050 Ti a 1TB SSD. Jasně, můžete dát za verzi s i7 také 79 tisíc korun, kdy dostanete rovnou i tu externí grafiku XG Mobile, ale to je pro hodně úzkou skupinu lidí.
Pokud se podíváme na ty dvě verze bez XG Mobile, tak vlastně vzhledem k Surfacu není ROG vůbec špatné. Vlastně je to překvapivě dokonce výhodná koupě a pokud se vám líbí tento typ zařízení a stačí vám 4 hodiny na baterku, tak okamžitě dejte peníze stranou pro ROG Flow Z13. Pro ten nejlepší herní tablet na trhu a podle mě jeden z nejimpozantnějších herních notebooků za hodně dlouho dobu.