Žralok ucítil krev. Qualcomm chce prodávat své procesory Huawei Pravděpodobnost však není velká

11.08.2020 05:00 / od Michal Šrajer
techarena.cz
  • Podle všeho Qualcomm apeluje na americkou vládu, aby povolila prodávání procesorů Snapdragon Huawei.
  • Důvodem má být fakt, že takto akorát vláda dává možné nemalé výdělky z dodávek zahraničním konkurentům.
  • Huawei mezitím však vesele spolupracuje s MediaTekem na prvních zařízeních s procesory Dimensity.

Před pár dny se nechal sám Huawei slyšet, že Mate 40 bude pravděpodobně posledním telefonem s vlastním procesorem Kirin. Americký ban si začíná vybírat svou daň a zákaz spolupráce Huawei s výrobcem procesorů TSMC byla obří rána, která se snadno nezahojí. Příležitost na výdělek však vycítil okamžitě Qualcomm, který mohl Huawei díky vlastním procesorům doteď dlouhé roky ignorovat, ale to se mění.

Qualcomm tak podle všeho naléhá na americkou vládu, aby mu povolila prodávat své 5G procesory Huawei. Argumentuje přitom tím, že ban stejně nezabrání Huawei v obstarání potřebných komponent a akorát tak vláda v podstatě dává všechny peníze z dodávek procesorů konkurenci. Dle odhadů Qualcommu by mohlo Huawei uzavřít objednávku procesorů za 8 miliard dolarů, ale kvůli omezení vlády připadnou všechny tyto peníze “dvěma zahraničním konkurentům”, čímž společnost očividně naráží na MediaTek a Samsung. Jinými slovy ban akorát pomůže konkurentům Qualcommu, americké společnosti, a to přeci americká vláda určitě nechce. 

Zda Qualcomm dostane povolení je otázkou, avšak osobně bych si na to nevsadil. Uvolnil oprátku jednomu znamená uvolnit oprátku všem. I kdyby však vláda svolila, nejsem si úplně jist, že by Huawei na obchod kývnul. Ostatně jsme často z Huawei slyšeli, že Amerika zašla už moc daleko a že všechno zvládnou sami. Už je pozdě. Zároveň Huawei již využívá výkonné procesory MediaTek Dimensity v některý zařízeních v Číně a obě strany mluvili o vzájemné spolupráci. Nemluvě o faktu, že procesory od Qualcommu jsou v říši Androidu sice nejlepší, ale také hlavně letos velice drahé. Huawei by si tedy už nemohlo dovolit agresivnější cenovou politiku, jako mělo doposud.

Anketa
(hlasování ukončeno)
Co myslíte, bude moct Qualcomm dodávat procesory Huawei?
71% Ne, tohle vládá nepovolí Celkem hlasovalo: 198
Zobrazit výsledky
Ano, vláda povolí a Huawei nabídku přijmeHlasovalo 13 (7%)
Ano, vládá povolí, ale Huawei už nebude chtít spolupracovatHlasovalo 44 (22%)
Ne, tohle vládá nepovolíHlasovalo 141 (71%)Diskuze k článku...

0 komentářů
  • cellbreaker-13. srpen 2020

    Trump & jeho suita hlavně o MEGA % akcelerovala tlak na vybudování samostatných čínských výrobních kapacit pro procesy od 10nm dolů (SMIC zatím produkčně zvládá 14nm). Ať už toho dosáhnou jakkoli (klidně i únosy potřebných odborníků atd.) jisté je, že to bude, pokud se něco pandemicky/katastrofálně neposere, v horizontu max. 2-3 let (min. 7nm). Pak zbudou Amíkům už jen oči pro pláč, protože i HMS bude ještě dříve úplně v poho. Navíc čínští producenti budou jistě stále více postupovat v nějakých variantách stále silnější shody, protože to pro ně bude jak ekonomicky výhodnější, tak v podstatě nutné z důvodů jak stability, tak tlaků interních i externích.

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.