Známe už jeden z foťáků v Galaxy S10? Samsung představil nový 48Mpx a 32Mpx senzor Samsung se snaží nahradit velikost rozlišením

30.10.2018 12:00 / od Michal Šrajer
JBL PartyBox 300
  • Senzory nesou jméno Isocell Bright GM1 a GD1
  • První jmenovaný má 48 Mpx a druhý 32 Mpx, přičemž velikost pixelů je u obou jen 0,8 mikrometru
  • Spojením čtyř pixelů do jednoho mohou ovšem vzniknout 12Mpx (GM1) nebo 8Mpx (GD1) snímky s čtyřnásobnou citlivostí na světlo
  • Nové senzory jsou do prodeje koncem roku a mohli bychom se jednoho z nich dočkat už v Galaxy S10

Samsung je dobře znám svými procesory Exynos, které nasazuje už dlouhé roky do svých telefonů. Krom toho si Samsungu sám dělá kupříkladu také displeje, paměti či internetové modemy. To však není vše, jelikož dává do řady svých telefonů také vlastní senzory fotoaparátů, avšak v nich prohrává souboj se Sony. Zatímco senzory od japonského výrobce má v sobě téměř každý telefon na trhu včetně Samsungu, tak senzory korejského výrobce na rozdíl od jeho OLED displejů takový úspěch nezaznamenaly. 

To se ovšem může změnit s nově představenou dvojicí senzorů Isocell Bright, které jsou určeny speciálně pro telefony s více foťáky. Prvním senzorem je GM1, který se chlubí neuvěřitelnými 48 Mpx. Jeho pixely jsou ovšem pouze 0,8mikrometrové. Na trhu je totiž obrovská poptávka po velice malých senzorech, které se vejdou snadno do duálních či trojitých fotoaparátů bez velkého hrbu a zároveň foťí skvěle za špatného světla. Samsung se tedy rozhodl obětovat fyzickou velikost pixelů a nahradil jí obrovským počtem Mpx ve spojení s technologií spojování čtyř pixelů do jednoho. Pokud tedy bude podle Samsung produkovat tento senzor jen 12Mpx snímky, může jeho citlivost na světlo díky spojování pixelů odpovídat 4krát větším pixelům. Pokud by vše fungovalo skvěle, měli bychom tu tedy jeden z nejlepších foťáku pro noční focení na trhu. Což vedlo okamžitě pochopitelně ke spekulacím, že uvidíme nový senzor v Galaxy S10

Krom senzoru GM1 byl ovšem představen ještě menší Isocell GD1. Ten má stále vysoké rozlišení 32 Mpx, avšak také pixely o stejné velikosti. Funguje u něj ovšem opět stejný princip spojování pixelů, avšak tentokrát do 8Mpx fotek. Krom těchto parametrů nabízejí oba senzory také pokročilé HDR v reálném čase či gyroskopicky založenou elektronickou stabilizaci, kterou už nějaký pátek využívají kupříkladu Pixely od Googlu ve videu. Pro focení fotek tato stabilizace nefunguje. Oba senzory se dostanou do výroby koncem letošního roku, což by akorát vyšlo do premiéry Galalxy S10 a další smartphonů korejského výrobce pro příští rok. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.