Xiaomi předběhlo Huawei a je třetím největším výrobcem mobilů na světě Koronavirus si vybírá svou daň v prodejích mobilních telefonů

22.03.2020 09:50 / od Petr Hudec
JBL PartyBox 300
  • Efekt solidarity s Huawei v domovské Číně už je nejspíš u konce.
  • Xiaomi v únoru Huawei předběhlo a je tak třetím největším výrobcem na světě.

Světové pořadí výrobců byla dlouho nuda. V roce 2019 se očekávalo, že Huawei bezpečně předběhne Samsung v prodejích, ale pak Donald Trump zasáhl svou mocnou rukou a celosvětovým embargem zarazil vítězné tažení Huawei. Neotřesitelná pozice Samsungu se tím pádem ještě utvrdila a za celý rok 2019 bylo pořadí výrobců víceméně stejné. Samsung prodal 295,1 milionu zařízení, druhý Huawei 240,5 milionu a třetí Apple 197 milionů. 

Tato situace by bezesporu pokračovala i v roce 2020, pokud by nezasáhl ještě někdo mocnější než americky prezident - koronavirus. Ten řádně zamíchal pořadí světových prodejů a najednou v únoru za neotřesitelně prvním Samsungem je druhý Apple a na třetí místo poskočilo Xiaomi, i poté co ono samo utrpělo citelné ztráty prodejů. Padá ovšem i Huawei a to očividně ještě více než Xiaomi. V řeči čísel prodal za únor Samsung 18,2 milionu kusů, druhý Apple 10,2 milionů, třetí Xiaomi 6 milionů a na Huawei zbyla jen bramborová medaile za 5,5 milionu prodaných kusů.

Důvodem tak razantního propadu je vyčerpání momentu solidarity se značkou Huawei, kdy zejména domácí zákazníci v Číně nakupovali telefony tohoto výrobce v enormním množství. Tržní podíl Huawei na domácím trhu překročil 40% a zájem o domácí značku tak Huawei kompenzoval špatné prodeje ve zbytku světa. Po celý rok 2019 navíc Huawei těžilo ještě z prodejů zařízení schválených před embargem, ale loňské přístroje už letos moc neobstojí. Nové modely už nejsou vybaveny službami Google, ale spoléhají na Huawei Mobile Services (HMS) s vlastním obchodem s aplikacemi. AppGallery, jak se tento obchod jmenuje, je sice třetí největší na světě, ale za Obchodem Play a App Storem od Applu má velikost trpaslíka. Nejpoužívanější aplikace jako Gmail, YouTube, Facebook, WhatsApp, bankovní aplikace (kromě Komerční banky), v něm nenajdete a tak budete muset aplikace shánět buď ze stránek výrobců nebo z různých dalších aplikačních obchodů, kde úroveň zabezpečení není tak vysoká. Není divu, že Huawei zažil pád na 4 místo a pravděpodobně se bude nadále propadat ještě níž.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
  • Jay Jiří Ptáčník-22. březen 2020

    Psal tento článek už Petr Hudec a bude psát i nadále články na Techareně?

    Odpovědět 

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.