Už roky vycházejí na podzim dva modely řady Xiaomi T, což jsou takové budget vlajky. A už roky bývá tím lepším či zajímavějším modelem ten dražší Pro sourozenec. Letos se ale všechno mění. Letos vycházejí modely T už teď na léto. Letos je už budget vlajkou pouze jeden telefon. A dám vám nápovědu, nemá Pro v názvu. A právě ten je podle mě letos po dlouhé době také ten zajímavější. Letos zájemcům o tyhle telefony základní model Xiaomi 17T zamotá hlavu mnohem více než dřív. Ale rovnou vám v podstatě tady už předběžně shrnu i 17T Pro, protože vím, že to chcete. A je tu letos fakt málo rozdílů.
| BATERIE A NABÍJENÍ | Kapacita baterie 6500mAh; Max. výkon drátového nabíjení 67W; |
| DISPLEJ | Frekvence displeje 120Hz; Max. jas 3500nitů; Rozl. displeje 2756 x 1268bodů; Technologie displeje AMOLED; Úhlopříčka displeje 6.59"; |
| FOTOAPARÁT | Optický zoom 5x; Rozl. fotoaparátu s teleobjektivem 50Mpx; Rozl. hlavního zadního fotoaparátu 50Mpx; Rozl. předního fotoaparátu 32Mpx; Rozl. širokoúhlého fotoaparátu 12Mpx; Typy objektivů klasický; širokoúhlý; teleobjektiv; ; |
| KONEKTIVITA | Stereo reproduktory; |
| KONSTRUKCE | Typ odolnosti IP68; |
| OP. SYSTÉM | Nadstavba Xiaomi HyperOS 3; Android 16; |
| PAMĚŤ | RAM 12GB; Typ paměti UFS 4.1; Uživ. paměť 256GB; |
| VÝKON | Typ procesoru Dimensity 8500 Ultra; |
| ZABEZPEČENÍ | Čtečka otisku prstů , v displeji; |
Rozdílů mezi telefony Xiaomi 17T je ještě méně než dříve. Design je stejný a stejně tak je velice podobný jako loni. Modul fotoaparátů je trochu jinak upravený a už bohužel nemáme tu parádní zlatou verzi, ale rozdíly jsou malé. I když osobně mám raději lehce zkosený broušený modul foťáků 15T více. Bohužel já mám na test také černou barvu, která je fakt hodně hluboká, což se bude někomu líbit, ale všechny designové prvky se tu v té černé ztrácejí. Co se konstrukce týče, tak ta je stejná jako u 17T, jsou zde stejná skleněnými vlákny vyztužená plastová záda, voděodolnost IP68 až do 3 metrů, netradičně lepší odolnost, a je zde tentokrát také stejně dobrá haptická odezva. Oba modely ji mají stejnou a je výborná, pro základní model je to vylepšení.
Jediným rozdílem je, že pouze Pročko má kovový rám, tady je stále plastový rám. Ano, v balení přidaný kryt, nebo jakýkoli jiný, to schová a vadilo mi to během používání? Vůbec. Telefon působí stále až překvapivě prémiově. Ale z principu by takhle drahé telefony prostě měly mít kov. Tohle není v dnešní době tak drahé. Mimochodem, Dolby Atmos stereo reproduktory? Zase stejně dobré napříč modely, i když trochu jinak rezonují přes ten kov a plast. Ale oba mají na své specifické cenovky nadstandardní zvuk s dobrým vyvážením i hlasitostí.
Co mají telefony stále stejné mezi sebou a vesměs i jako loni je displej. 12bitový AMOLED panel, rovný, tenké rámečky ve všech směrech, Dolby Vision, HDR10+, 1,5K rozlišení, meziročně lehce zvýšený jas až 3500 nitů, bohužel optická čtečka otisků prstů. U obou. Alespoň ten lepší model mohl mít ultrazvukovou. Ale je to alespoň nejlepší možná optická čtečka, výborná. A obraz je krásný, barvy super, čitelnost na slunci výborná. Jsou tu jen dva rozdíly mezi telefony. Pročko má 144Hz frekvenci, kterou uvidíte u pár her, jinak vše běží normálně na 120 Hz. A těch 120 Hz má pochopitelně 17T.
Dále má Pročko opět jako posledně větší 6,83palcový panel, zatímco 17T má 6,59palcový. Jak už jsem říkal i u Find X9 od OPPO. Osobně bych chtěl třeba 6,5palcový panel pro ultimátní vyvážení velikosti, ale i tohle je na dnešní 6,8palcový standard osvěžující. Je to super střed, kdy dostáváte velkou obrazovku, ale telefon se drží jistěji a pohodlněji. Displej tedy preferuji rozhodně u 17T, jelikož na frekvenci nesejde a velikost je lepší pro mě.
Co se konektivity týče, tak signál, GPS, Bluetooth 6.0, všechno super a stejné u obou. Rozdílem je pouze Wi-Fi, kdy má Pročko Wi-Fi 7 a 17T Wi-Fi 6E. Je to problém? To musíte vědět sami. A pokud nevíte a nevíte ani, jaký je rozdíl, asi to v praxi bude pro vás jedno. Stejně jako pro mě. Mě více zamrzí, že oba telefony mají pořád USB-C 2.0, takže přenos dat do počítače byl pomalý. Vím, to moc lidí dělat nebude, ale když přetahujete stovky fotek ke kontrole, spoustu giga a trvá to věčnost, tak to naštve.
Co se baterie týče, tak tohle je pouze jedna ze dvou oblastí, kde má 17T Pro letos drtivou nadvládu. Pročko má jako obvykle 100W drátové i 50W bezdrátové nabíjení. Základní model má jen 67W drátové. Už roky. Alespoň nějaké 20W bezdrátové by tu už mělo být. Alespoň ale Xiaomi podporuje tenhle maximální výkon i přes běžný PPS standard, nemusíte kupovat nabíječku přímo od Xiaomi. To mám na téhle značce rád.
Dále jako obvykle je rozdíl ve velikosti. Pročko má 7000 mAh, 17T má 6500 mAh. Poznáte rozdíl? Ano. 17T mi vydrželo v průměru tak těsně pod 8 hodin zapnutého displeje na jedno nabití. 7,5 hodin, když jsem používal hodně dlouho navigaci a mobil na palubce auta pořád svítil na maximum. Na dnešní poměry žádný zázrak, ale je to už taková ta výdrž na dva dny, co vás nikdy nebude zlobit. A je to stejná výdrž jako u POCO F8 Ultra od Xiaomi se stejnou baterkou. 17T Pro zvládne o nějakých 30 minut v průměru více, někdy i 45 minut. Je to velký rozdíl? Ne úplně, ale hodí se vždy delší výdrž? Ano.
No a ta druhá oblast nadvlády Pročka? Samozřejmě výkon. Zase jako každý rok. 17T Pro má v sobě aktuální vlajkový Dimensity 9500, ten samý čipset, který je ve vlajkách OPPO Find X9 nebo vivo X300. Plus UFS 4.1 úložiště. Prostě vlajkový hardware a výkon, který pochopitelně také výrazně kolísá ve stress testech. Prostě letošní vlajky. Torpédo.
17T sází zase na Dimensity 8500 Ultra, který letos také už dobře známe. V podstatě se díváme na výkon loňských vlajek nebo 15T Pro. A i tady je UFS 4.1 úložiště, ale nižší výkon se logicky lépe udržuje delší dobu. Hráči v nejnáročnějších hrách poznají rozdíl. V běžném používání? Nemáte šanci. Oba telefony mají stejnou verzi dobře známého HyperOS 3.0, mají stejné grafické efekty v té nadstavbě, stejně krásné a plynulé animace a prostředí běží stejně bleskově rychle.
Už jsem to říkal dříve, ale Dimensity 8500 je za mě přesně ukázka toho, co je ideál v dnešním světě telefonů. Super výkon pro všechno na několik let dopředu, úspornost a ovládání foťáků na vlajkové úrovni loňska, ale cena daleko nižší. Tlačit laťku výkonu někam, kde ji Android nevyužije, není nutné. Je to to samé jako Snapdragon 8 Gen 5. Z principu, chtěl bych vidět v cenovce 17T něco lepšího? Ano. Řekl bych po dvou týdnech testování, že je to nutné? Ne.
Zkrátka si asi musíme zase jednou změnit to nastavení v hlavě, protože vzhledem k rostoucím cenám pamětí, vlajkových čipů, výrobních technologií, tohle bude stále častější. Nicméně, výkon a běh telefonu je vlajkový, nemáme jediný problém. Prostě vlajkový zážitek. A oba telefony 17T mají slíbeno 4 roky velkých aktualizací a 6 let zabezpečení.
A teď. Pokud jste viděli recenze telefonů Xiaomi T v posledních pár letech, tak byste čekali, že přeci jen bude nějaký velký rozdíl ještě u foťáků. Vždycky byl. Jenomže letos to není tak horké. Je tu jediný rozdíl, a to hlavní foťák. 17T má vylepšený 50Mpx fotoaparát s clonou f/1.7 a optickou stabilizací, ale je to stále 1/1,55” senzor. 17T Pro má 50Mpx foťák s clonou f/1.6 a optickou stabilizací, který má 1/1,3” senzor. Ale je to trochu novější typ z Xiaomi 17. Což byl jen lehce upravený typ z 15T Pro. Takže taky vesměs stále stejný senzor. Víte, co je podle Xiaomi letos největší novinka u řady 17T u foťáků? Že mají “živé fotky” (Live Moments) jako iPhony, jen se zachovanou Leica kalibrací. Wow.
Ale fakta? Xiaomi letos udělalo pokrok a kalibrace Leica letos také levnějšímu modelu konečně více sedla. Možná je to výkonem? Novým čipsetem? Modernějším senzorem? Těžko říct. Ale fakt je, že fotky jsou super a typická vlajka Xiaomi. Doostřuje se, ale není to vivo. Večer se nechává scéna tmavší, světla výraznější. Potlačení světel celkově není tak silné, scéna se nechává dramatická. Osobně jsem fotil letos i menším telefonem nejraději na Leica Authentic kalibraci, tu retro výraznou, což jsem dříve nedělal. A byl jsem maximálně spokojený, dostával jsem fotky, které bych čekal.
Ano, 17T Pro bude mít lepší dynamický rozsah, lepší fotky večer, hezčí detaily, když budete zoomovat hodně na fotky, ale když se díváte oddáleně, tak jsou fotky velice podobné. A když není srovnání, tak prostě vypadá 17T skvěle a na fotky je spoleh. No a ten zbytek foťáků? Oba telefony mají letos úplně stejnou výbavu včetně spektrálního senzoru pro věrnější barvy či Leica čočky. To znamená ten schopný, ale nepříliš zajímavý 12Mpx širokoúhlý foťák, co nemá extra široký úhel záběru či ostření.
V 17T Pro tenhle foťák už celkem dře, nebudu lhát. Ale v daleko levnějším 17T je naopak stále celkem dost bezva, jelikož spousta výrobců v téhle cenovce nechává 8Mpx senzory, aby se ušetřilo. To samé lze říci o přední kamerce. Zase telefony dělají skoro stejné fotky a ta stará 32Mpx kamerka bez ostření zkrátka ladí více s telefonem cenovky 17T než se 17T Pro, což je už cenou prostě normální vlajka vesměs.
A aby toho nebylo málo, tak ten loňský 50Mpx periskopický teleobjektiv s clonou f/3.0, 5x optickým zoomem a makro ostřením z 15T Pro and POCO F8 Ultra? Ten mají zase oba modely 17T stejný. Je to velice dobrý teleobjektiv, který umí stylové snímky a kalibrace Leica na něm září asi nejvíce. Už ho dobře známe, nic se extra nemění. Opět ale pro drahé 17T Pro? Nic nového a za vyšší cenu, POCO ho má taky. Zato ale pro 17T, co mělo ten malý 2x neperiskopický zoom? To je obří upgrade. A fotky jsou fakt jako z 15T Pro nebo 17T Pro. Je tak skvělé mít tak parádní teleobjektiv také v menším a levnějším modelu.
Oba telefony umí také letos srovnatelné 4K až 60 FPS video nebo i 10bitové Rec. 2020, přepínání objektivů je lepší než dříve a byť to není video, které by vás odvařilo, tak vypadá skvěle a nestěžoval bych si. Tady se ale ukazují svaly 17T Pro, které umí 8K 30 FPS nebo 4K 120 FPS. To 8K vem čert, ale 120 FPS se pro zpomalení fakt může hodit. Třeba když já natáčím brolly do videí přes mobil. Není to pro běžné lidi velká rána, ale je to nějaký znatelný rozdíl.
Ale zase musím říct, že ta kvalita videa na 17T je fajn, ale 17T Pro… to je bez akce v cenovce vivo X300, iPhonu 17, Galaxy S26 a OPPO Find X9. Tam už to 4K video lehce dře, co se týče spolehlivosti, živých úprav expozice, zpracování světla či stabilizace. Jo a přední 4K 30 FPS video? Stabilní, naprosto použitelné, ale zase platí na 17T Pro… no vlastně, OPPO Reno 15 Pro, vivo V70, Pixel 10a, vlastní Xiaomi 17… I na poměry rovněžního 17T nepatříme mezi nejlepší. Použitelné či solidní, je ten správný výraz. Pro oba telefony.
A to bychom měli Xiaomi 17T. Oproti 17T Pro? Plastový rám, nižší výkon, trochu menší baterka, chybí bezdrátové nabíjení, trochu horší hlavní foťák. Někomu to může znít jako hodně, ale v praxi třeba ten výkon a foťák extra cítit nejde a baterka je pořád bezva. Mít bezdrátové nabíjení a kovový rám, tak ztrácí za mě 17T Pro letos smysl. Hlavně když to je minimálně za 20 499 korun, což je o 4 tisíce více. Vyplatí se to za 4 litry? Upřímně? Jestli nepotřebuju bezdrátové nabíjení… letos asi ani ne s výkonem Dimensity 8500.
17T stojí v základu 16 499 korun, ale do 28. června je zase sleva 3500 korun na tuhle menší verzi a 3000 korun na 512GB. A jako dárek za recenzi dostanete Redmi Pad 2, což je levnější tablet za 4499 a z vlastní zkušenosti mohu říct, že je dobrý a do domácnosti jako dárek pro kohokoli se za mě hodí trochu víc než koloběžka. Nicméně, to dostává 17T v základu na 12 999 korun a 512GB model na 15 499 korun… To je fakt super.
Chtěl jsem říct, že OPPO Reno15 Pro 512GB bych vzal raději, jelikož v akci taky stojí 15 990 korun. But to je daleko menší 6,3palcový telefon, což je velký rozdíl, teleobjektiv je slabší a procesor taky. Ale zase je lepší software. Chtěl jsem říct, že malý Pixel 10 je zajímavý, ale ten je se slevou se 128GB za skoro 17 litrů. To ne.
foto: techArena
Osobně bych to viděl takhle. 17T v akci? Super koupě za 13 tisíc v základu. V 512GB verzi už se stojí za to podívat na konkurenci, ale pořád mohu vřele doporučit. Hlavně oproti starším generacím to je letos hezký upgrade. 17T Pro s vesměs stejnou slevou? V základu nepochybně dobrá koupě. 512GB? Už bych dal přednost sesterskému POCO F8 Ultra za stejných 19 litrů, což je stejný telefon, ale má Snapdragon, ultrazvukovou čtečku otisků a nejlepší reproduktory na trhu díky třetímu Bose repráku na zádech. Ano, 17T Pro ma o 500 mAh větší baterku, ale jako celek F8 Ultra. A foťáky? Vezměte 17T Pro, odstraňte Leica Authentic režim a máte v podstatě letošní POCO. Ale to jsem já.
No a bez akcí? 16,5 litru za 17T je dost, ale pořád bude patřit mezi nejlepší koupě své třídy. Doporučení. 17T Pro za více než 20 tisíc v základu a 23 litrů za 512GB? No, tam to bude těžké. Ale o tom více až v recenzi 17T Pro. Znamená to všechno, že je 17T lepší telefon než Pro? Ne, samozřejmě ne. Znamená to, že je letos výhodnější nebo zajímavější oproti svému sourozenci i konkurenci? Ano. Podle mě ano.
| Stav | Nový |
| Konstrukce | Dotyková |
| Hmotnost | 200g |
| Výška | 157mm |
| Šířka | 75mm |
| Hloubka | 8mm |
| Odolné (outdoor) | Ano |
| Typ odolnosti | IP68 |
| Barva | Modrá |
| Konfigurace karet | Dual SIM (SIM1 + SIM2 / SIM1 + eSIM / eSIM + eSIM) |
| Notifikační dioda | Ne |
| Typ procesoru | Dimensity 8500 Ultra |
| Frekvence procesoru | 3400MHz |
| 2. Frekvence procesoru | 3200MHz |
| Počet jader procesoru | 8 |
| Grafický chip | Mali-G720 MC8 |
| AnTuTu Benchmark | 2.15562e+006bodů |
| CPU Throttling (1h) - min | 267GIPS |
| CPU Throttling (1h) - průměr | 283GIPS |
| CPU Throttling (1h) - max | 346GIPS |
| Paměťová karta | Ne |
| Uživatelská paměť | 256GB |
| Paměť RAM | 12GB |
| Typ paměti | UFS 4.1 |
| Mobilní služby | Google Mobile Services |
| Operační systém | Android |
| Verze OS | Android 16 |
| Nadstavba | Xiaomi HyperOS 3 |
| Kapacita baterie | 6500mAh |
| Vyměnitelná baterie | Ne |
| Rychlonabíjení | Ano |
| Bezdrátové nabíjení | Ne |
| Standard nabíjení | HyperCharge;PD 3;PPS |
| Max. výkon drátového nabíjení | 67W |
| Max. výkon reverzního nabíjení | 22W |
| Datové služby | 2G;3G;4G;5G; |
| Bezdrátové technologie | Bluetooth;GPS;NFC;WiFi |
| Podpora 4G (LTE) | Ano |
| Pásma 4G (LTE) | 800, 900, 1800, 2100, 2600MHz |
| Systémový konektor | USB-C |
| Infračervený port | Ano |
| Bluetooth | Ano |
| Verze bluetooth | 6.0 |
| Wi-Fi | 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| NFC | Ano |
| Konektor jack 3,5mm | Ne |
| Stereo reproduktory | Ano |
| FM rádio | Ne |
| Podpora OTG | Ano |
| Typ SIM | nanoSIM;eSIM |
| Podpora dvou SIM karet | Ano |
| Podpora eSIM | Ano |
| Úhlopříčka displeje | 6" |
| Rozlišení displeje | 2756 x 1268bodů |
| Technologie displeje | AMOLED |
| Typ displeje | AMOLED |
| Počet barev | 12bit |
| Tvar výřezu v displeji | Průstřel |
| Frekvence displeje | 120Hz |
| LTPO | Ne |
| Typ ochrany | Corning Gorilla Glass 7i |
| Maximální jas | 3500nitů |
| Typy objektivů | klasický;širokoúhlý;teleobjektiv; |
| Počet objektivů zadního fotoaparátu | 3x |
| Počet objektivů předního fotoaparátu | 1x |
| Rozlišení hlavního zadního fotoaparátu | 50Mpx |
| Clona hlavního zadního fotoaparátu | f/1.7 |
| Rozlišení širokoúhlého fotoaparátu | 12Mpx |
| Clona širokoúhlého fotoaparátu | f/2.2 |
| Rozlišení fotoaparátu s teleobjektivem | 50Mpx |
| Clona fotoaparátu s teleobjektivem | f/3.0 |
| Typ stabilizace obrazu | Optická |
| Optický zoom | 5x |
| Stabilizace | OIS |
| Rozlišení předního fotoaparátu | 32Mpx |
| Clona předního fotoaparátu | f/2.2 |
| Podporovaná rozlišení videa | 1920 x 1080 / 60 FPS;3840 x 2160 / 60 FPS; |
| Zaostřování | PDAF |
| Funkce fotoaparátu | HDR |
| Čtečka otisku prstů | Ano, v displeji |
| Senzory | Akcelerometr;Gyroskop;Infračervený;Kompas;Přiblížení;Světelný; |
| GPS modul | Ano |
| Podpora satelitů GPS | A-GPS;BEIDOU;GALILEO;GLONASS;GPS;Nav IC;QZSS; |
| Geotagging | Ano |
| Digitální kompas | Ano |
| Česká lokalizace | Ano |
| Distribuce | CZ |
| Oficiální představení telefonu | Květen 2026 |
Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.



