Xiaomi včera na své konferenci představilo spousta nových produktů, ale pro nás v Evropě bude nezajímavější jako vždy základní Xiaomi 15. To se totiž dostane později také k nám. Dočkali jsme se lehce upraveného designu, kdy všude vidíme nyní zaoblené hrany voděodolné konstrukce dle certifikace IP68. Bohužel chybí IP69, kterou dostává letos většina čínské konkurence, alespoň je však prý znatelně odolnější hliníkový rám.
Reklama
Vepředu je poté 6,36palcový LTPO OLED displej, jenž je zcela rovný a má extra tenké rámečky. Díváme se na hodnotu 1,38 mm podél celého displej, což znamená ještě tenčí rámečky, než má iPhone 16 Pro, což je podle Xiaomi největší konkurent. Jedná se o nový typ displeje M9, což znamená až 3200 nitů maximálního jasu v HDR. Na rozdíl ale od konkurence, která umí 4500 nebo i 6500 nitů na maximálně 1 % obrazu, tak Xiaomi 15 zvládne 3200 nitů na alespoň 25 %. To znamená celkově jasnější obraz. Nechybí DC dimming pro nejnižší jas, 1,5K rozlišení, 1 až 120Hz frekvence nebo odolnější sklo Dragon Crystal vlastní výroby. Má být 10x odolnější než Victus v Xiaomi 14. Tím nejlepším vylepšením však může být pro mnohé až ultrazvuková čtečka otisků prstů, jež bude posazena výše a zaručí rychlejší i spolehlivější odemykání.
Uvnitř telefonu najdeme nový Snapdragon 8 Elite, jenž je daleko silnější i úspornější než předchůdce. Ten má u sebe lepší chlazení a nově 12 GB RAM v základu s 256GB úložištěm. Vylepšeny jsou také Dolby Atmos stereo reproduktory, signál vylepší vlastní Surge T1 čip a nechybí ani typicky čipy Xiaomi pro bezpečnější a rychlejší dobíjení či řízení baterie. Ta mimochodem pořádně narostla o 790 mAh. Letos má Xiaomi 15 velice hezkou 5400mAh baterii, což nemá na vivo X200 Pro mini, ale pořád je to hezká hodnota. Která je navíc v menší baterii než loni, jelikož má Xiaomi největší hustotu baterie na trhu s hodnotou 850Wh/L a obsahem 6 % křemíku. Nesmí chybět ani USB-C 3.2 Gen 1 s podporou 90W drátového a 50W bezdrátového nabíjení. Přičemž stejně jako u OPPO či OnePlus lze k telefonu dát kryt s magnetickým přichycením.
Ve finále tu pak máme fotoaparáty, které nedoznaly mnoho znatelných změn. Hlavní 50Mpx fotoaparát Light Fusion 900 je stejný jako loni, má světelnost f/1.62 i optickou stabilizaci. Následuje loňský 50Mpx širokoúhlý snímač JN1 a ve finále 50Mpx teleobjektiv JN5. Teleobjektiv má tedy novější senzor, ale rozdíl není velký. Tento objektiv umí ostřit pro makro až na 10 cm, má optickou stabilizaci a nově také 60mm ohniskovou vzdálenost, což znamená 2,6x zoom. To je méně než prezentovaný 3,2x zoom Xiaomi 14, avšak tento telefon měl rovněž 2,6x optický zoom a Xiaomi dělalo digitální výřez. Letos tedy jen výrobce vše přiznává.
Plus jsou tu novější algoritmy, novější verze objektivů i režimů Leica nebo lepší AISP 2.0 pro zpracování obrazu. Fotky by tedy měly být lepší, čistší a barevně přesnější s nižším šumem, zatímco digitální zoom má značně poskočit. Xiaomi slibuje nově 5x bezztrátový zoom. Novinkou je pak 8K video ve 30 FPS, ale kvalitnější má být hlavně 4K video, přičemž všechny tři foťáky zvládnou Dolby Vision HDR záznam. Přední 32Mpx kamerka bohužel není větší, nemá ani ostření, ale zvládne 4K video.
To vše samozřejmě s nadstavbou HyperOS 2.0, které přináší ještě hezčí a plynulejší animace, mnohem více AI funkcí díky HyperAI (včetně těch z Xiaomi 14T), lepší práci s pamětí, čipsety i anténami pro stabilnější signál nebo daleko bohatší možnosti úprav zamykací obrazovky, které byly už v první generaci jedny z nejlepších na trhu. Plus upravené widgety, nějaké ty ikony, nastavení či kontrolní centrum. Co vše se dostane ale na Západ a v jakém množství nevíme. Globální verze HyperOS 2.0 zatím představena není stejně jako délka podpory.
Xiaomi 15 Pro
Krátce můžeme zmínit také Xiaomi 15 Pro, které je nepochybně působivější, avšak v Evropě se opět nevydá. Tento model má trochu jiný vzhled modulu fotoaparátů a vepředu je 6,73palcový LTPO OLED panel M9 zaoblený ve všech směrech. Má také vyšší Quad HD/2K rozlišení, ale jinak je stejný jako u Xiaomi 15, včetně čtečky otisků. Je zde ovšem ještě novější sklo Dragon Crystal 2.0, jež má být odolnější proti poškrábání.
Reklama
Snapdragon 8 Elite má pochopitelně větší chlazení a baterie narostla na 6100 mAh, což je zatím nejvyšší vlajková hodnota z konkurence. Nabíjení, konektivita, reproduktory, odolnost a podobně je stejné s menším modelem. Stejně tak je totožný hlavní fotoaparát, širokoúhlý snímač i přední kamera. Jediným rozdílem je 50Mpx periskopický teleobjektiv IMX858 pocházející z Xiaomi 14 Ultra. Ten má 5x optický zoom, 10x bezztrátový digitální a umí také makro. Ve videu zvládne až 20x zoom, přičemž má být kvalita lepší. Plus mají být fotoaparáty odolnější díky krytí velkým kusem zaoblené keramiky.
Ceny
Xiaomi 15 stojí v základní 12/256GB verzi v Číně 4699 juanů, což nám dává 18600 korun po přepočtu a započítání daně. Díváme se na stejnou cenu jako u vivo X200 Pro mini, které je třeba v oblastní zoomu rozhodně lepší a má i větší baterii. Možná se tedy díváme na daň za letos výrazně dražší Snapdragon v praxi. Xiaomi však zaujme patrně širší publikum, jelikož se menší Xiaomi 15 vyrábí hned ve 40 různých barvách. Xiaomi má spoustu sytých barev, velice vybledlých i něčeho mezi. Plus různé dražší speciální verze se zády z texturované kůže či 3D upraveného skla, jako je stříbrná verze. Lepší Xiaomi 15 Pro v tolika barvách nekoupíte a jeho cena činí 5299 juanů, takže 21 tisíc korun s daní. Tento model je tedy stejně drahý jako OPPO Find X8 Pro či vivo X200 Pro.
..škoda, že fotočipy jsou stejné jako loni, nicméně za mě paráda. Nevidím teď důvod, proč v lednu objednávat S25, když tam budou vyzdvihovat jenom SW. Před 11 lety jsem měl Xiaomi Mi2S, ale pak jsem zvolil Samsungy S7 / 10 / 21 / 23.. nicméně to posrali tím šetřením a jiný kompakt v ČR asi oficiálně neseženeme..
@Lukas To je všechno pravda, HW má Xiaomi nebo Vivo super, ale on ten SW dělá dnes půlku telefonu a ten má Xiaomi zrovna dost tragický, takže si raději počkám, až konkurence dotlačí Samsung/Google/Apple k update HW, než zase experimentovat s Čínou. Z toho už jsem vyrostl.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.