Vyzkoušeli jsme ultimátní ROG Zephyrus Duo 15. Herní notebook s dvěma displeji Ultimátní notebook, ultimátní cena

22.06.2020 17:30 / od Michal Šrajer
foto:  techarena.cz  /  techarena.cz
  • První herní notebook od Asusu s duálním displejem přichází i k nám.
  • Tentokrát je sekundární displej lehce zvednutý, aby se na něj snadněji koukalo a lépe se používal.
  • Hardware notebooku čítá až Intel Core i9 10. generace, GeForce RTX 2080 Super, 32 GB RAM a 4K displej.
  • Za více jak 100 tisíc korun však nepůjde o žádnou masovku.

Když se podíváte na notebooky za 100 tisíc korun a více, spatříte jasné tři skupiny zařízení. Buď si můžete koupit nejlepší a největší Mac, nějaký bláznivější ultrabook s experimentálními funkcemi nebo obyčejný, ale velice nedupaný herní stroj. Jediný ASUS začíná v posledním roce ty dvě poslední zmiňované skupiny spojovat, aby se odlišil a nabídl něco víc. Proč byste neměli dostat za takovou částku nadupaný stroj a zároveň i něco lehce bláznivého a unikátního?

Důkazem této snahy je zaměření na duální displeje, které ASUS tlačí v různých podobách do výkonných pracovních stanic, ultrabooků a nyní i do herních strojů. Výsledkem je ROG Zephyrus Duo 15, dost možná nejlepší interpretace dvou displejů v notebooku, jakou ASUS zatím ukázal. Sám jsem testoval jak běžný ZenBook 14 s displejem namísto touchpadu, tak i ZenBook Pro Duo se sekundárním displejem pod tím hlavním, ale nejužitečnější mi přišel tady. 


Druhý displej dospěl

O to vše díky velice prostému faktu – tady se druhý displej vyklápí. Bohužel není nastavitelný, má jen jednu polohu kvůli zaručení pevnosti, ale pořád je díky tomu mnohem praktičtější než dřív. Nejen že na něj lépe vidíte, ale lépe se na dotykovém ScreenPadu Plus také patlá prsty. Ovládání je zkrátka pohodlnější. Funkčně je to však stále starý známý displej, o němž se dozvíte případně více v recenzi ZenBooku Pro Duo. Pořád si sem můžete přenášet jakákoli okna a programy s Windows, můžete si sem hodit klávesové zkratky a podobně. Pro mě bylo nejužitečnější rozdělit ScreenPad a mít v něm dvě aplikace vedle sebe + hlavní displej. Takový přehled a úroveň multitaskingu vám žádný jiný notebook neposkytne.  

Co se týče softwaru v druhém displeji, přidalo se pár funkcí, které zjednoduší práci s více okny. Je tu více zkratek pro přepínání aplikací, je zde možnost nastavit displej, aby otevíral aplikaci nativně vždy přes celou obrazovku, do půlky či na třetiny a co potěšilo hodně mě, je zde nová zkratka pro ovládání jeho jasu hned na ploše. Prostě takové drobnosti, které nijak zásadně nemění chování displeje, jen vám usnadní život s ním.

Pro koho má pak tento displej největší přínos? Inu, teoreticky se dá stále využít i pro kreslení grafiky, ale záleží na tom, jestli jste zvyklí kreslit pod tak velkým sklonem. Tohle je ale přeci jen herní stroj, takže spíše vidím streamery , jak na hlavním displeji hrají a ve spodním mají chat na Twitchi, svůj nahrávací program a možná ještě jedno okno k dobru. Nebo si sem můžete v některých hrách dát nápovědy z internetu, návody a podobně. Třeba crafting v Minecraftu by byl na tomhle stroji hračkou. Byť zrovna kvůli Minecraftu si asi nikdo nepořídí herní notebook za více jak 100 tisíc korun. 

Pokud jde o zpracování displeje, nikde nikdy nic nezavrzalo, všechno drží pevně na místě a vážně s ním ani nehnete. Ostatně jdou vidět uvnitř velké kovové součásti, které vše drží pohromadě. Dokonce je tu i varování, abyste si něco neskřípli pod displeje při zavírání. To může být teoreticky problém, ale když jsem zkoušel skřípnout třeba i tenký nabíjecí kabel k telefonu či od myši, tak se s ním vůbec nic nestalo. Štípačka na kabely tento Zephyrus tedy určitě nebude, žádný strach. Prst to ovšem zabolí... 


Hardware se nenechá zahanbit

Když se podíváme na zbytek notebooku, je to vesměs typický Zephyrus S v matné úpravě svého těla z hořčíkové slitiny. Pořád tenký, pořád celkem těžký. I s novým displejem je to ale tank, který jen tak nezničíte. Klávesnice je pak barevně podsvícena a moc dobrá. Nemá tak příjemně vysoký zdvih jako ZenBook Pro Duo, ale na herní notebook je to hodně dobrá klávesnice. Touchpad už je tu pak spíše do počtu, abyste vůbec měli, jak stroj ovládat bez myši, kterou však rozhodně doporučuji. Touchpad je malý a povrch klade trochu víc odporu, než bych si přál.  

O používání stroje vám toho moc nepovím. Měl jsem ho jen přes víkend, takže výkon a výdrž baterky jsem pořádně neotestoval. Přeci jen si teď nečtete recenzi. V každém případě je Intel Core i9 10. Generace a nová grafika NVIDIA GeForce RTX 2080 Super s 8GB pamětí výborný hardware. Hoďte k tomu 32 GB RAM a máte dělo, které rozběhlo DOOM Ethernal na maximální detaily v pohodlných 60 FPS a víc.

Jediné, čeho jsem si ještě během těch pár dnů všiml je, že je notebook na svou třídy a hardware dost tichý, a to i když zrovna delší dobu intenzivně hrajete. Ani šasi nebylo přehnaně zahřáté. Za to vše vděčíme podle mě nové chladící pastě, kterou ASUS vyvinul. Podle všeho jde o podobný "tekutý kov", jaký se používá u telefonů a očividně dost pomáhá. Plus je samozřejmě notebook díky odklopenému sekundárnímu displeji trochu lépe chlazen. 

Pokud bych měl jen u něčeho brblat, tak to jsou menší reproduktory vespod základny, ale tenhle notebook stejně jen tak někdo v posteli používat nebude. Druhou věcí jen pak displej. Tento 15,6placový 4K panel má krásný obraz, dost přesné barvy a trošku nižší jas, než by se slušelo. Avšak problém není v displeji jako takovém, ten jen bezva. Jen bych osobně raději sáhl po verzi s 300Hz Full HD panelem, než jen 60Hz 4K panelem. Přeci jen je to stále herní notebook a ty Hz se hodí. 

To už by však k prvním dojmů z používání stačilo. Zephyrus Duo 15 je nesmírně drahý stroj, který osloví jen minimum lidí. Ani já bych o něm nikdy neuvažoval. Přesto mě však velice zaujal a líbí se mi. Přijde mi, že kdybych si už kupoval notebook za více jak 100 tisíc korun, tak bych chtěl něco víc, něco speciálního, ale zároveň stejně dobrého jako jinde, a to tento Zephyrus splňuje na jedničku. Nic mě u něj vyloženě nezlobilo a rád jsem jej používal. Jen někomu může možná chybět přední kamerka nebo čtečka otisků prstů.  

V každém případě je to unikátní ultimátně nabušený stroj, kterých moc není. A může být váš už od 87 tisíc korun. Tolik stojí základní verze s Intel Core i7 a obyčejnou grafikou RTX 2070. Za 104 tisíc korun dostanete novou grafiku RTX 2080 Super a pokud chcete 4K displej s Core i9, připravte si minimálně dalších 20 tisíc navíc. Ta střední varianta je však podle mě to nejlepší. Ultimátní hardware, inovativní konstrukce a 300 Hz displej se nejlépe doplňují. 

ROG Zephyrus Duo 15

DISPLEJ Dotykový; Frekvence displeje 60Hz; Rozl. 3840 x 2160px; Typ displeje Antireflexní; Typ panelu IPS; Úhlopříčka 15,6";
GRAFICKÁ KARTA Grafická karta - Čip NVIDIA GeForce RTX 2080 Super; Paměť grafické karty 8 GB;
OP. PAMĚŤ vel. Op. paměti RAM 32GB;
OP. SYSTÉM Op. systém Windows 10;
PEVNÝ DISK Kapacita SSD 1000GB;
PROCESOR Typ procesoru Intel Core i9-10980HK;
ROZHRANÍ Grafické výstupy HDMI; Rozhraní USB-A, USB-C, 3,5mm jack;
VLASTNOSTI Kapacita baterie 90Wh;
Přejít do katalogu


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
  • Jay Jiří Ptáčník-22. červen 2020

    pokud si někdo koupí notebook za více jak 100k, tak doporučuji koupit 64 GB RAM

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.