Všechny chlapy strčila do kapsy. Lisa Su z AMD je nejlépe placeným šéfem na světě Za současným úspěchem AMD stojí tato žena

04.06.2020 13:30 / od Michal Šrajer
foto: techarena.cz
  • Lisa Su stojí za úspěchem AMD, která vynesla z hrozícího bankrotu na pozici nejsilnější značky na světě.
  • Za jejího vedení se zrodila řada Ryzen, která katapultovala AMD do pozice, kdy mu dává většina odborné veřejnosti přednost před Intelem.
  • Není tedy divu, že si tato žena minulý rok vysloužila za své zásluhy v AMD více jak 58,5 milionů dolarů.

Jestli si nějaký šéf velké společnosti zaslouží vysoký plat, tak je to právě Lisa Su. Jedná se sice o velice neznámé jméno, ale právě tato žena vynesla na svých bedrech AMD do výšin, z kterých dnes shlíží na konkurenční Intel. Lisa nastoupila jako ředitelka AMD v roce 2014, kdy byla společnost prakticky na pokraji bankrotu a Intel ji drtil ve všech ohledech. Pod vedením Lisy se však dokázalo AMD oklepat a dostat se na takové místo, kdy všichni procesory AMD chválí, jsou stále více populární v počítačích i noteboocích, výkonově i cenově naopak AMD drtí Intel, a dokonce jsme i nadšení, když se nyní objevily zprávy, že chystá AMD procesor pro smartphony. 

Až tak dalekou cestu ušlo AMD během pouhých 5 let a kousek. Situace se obrátila a Intel je nyní terčem kritiky a vtipů. Akcie AMD jsou už dva roky po sobě mezi těmi nejhodnotnějšími na světě. Za 5 let pod vedením Lisy Su se zvýšila hodnota akcií z pouhých 3 dolarů na 55 dolarů. Úspěch tak obrovské společnosti samozřejmě nelze přičíst kompletně jednomu člověk, ale ředitel společnost je velice důležitá pozice, která svými rozhodnutími ovlivňuje zbytek organizace, a především její směr. Navíc lze vidět raketový úspěch AMD skutečně až poté, co se Lisa dostala do společnosti už v roce 2012 jako viceprezidentka. Nepochybně je tedy stěžejním činitelem současného rozkvětu AMD.

Není tedy divu, když si vysloužila za rok 2019 čtyřikrát větší mzdu než v předchozím roce. A to vše díky ohodnocení za její výkony. Lisa dostala 53 milionů dolarů v akciích jako odměnu a další 3 miliony, které si může vybrat v akciích či peněžně. Poté je tu ještě 1 milionů dolarů běžného platu a 1,2 milionu v bonusech. Dohromady nám to dává přes 58,5 milionů dolarů, což je téměř o 13 milionů více, než dostal ředitel Discovery David Zaslav a přesně o 13 milionů více než ředitel Walt Disney Robert Iger. Zbytek žebříčku můžete vidět sami v přiložené tabulce, nicméně každému musí být jasné, jak obrovský rozdíl mezi Lisou a zbytkem je.  

Navíc má její úspěch ještě další rovinu. Všimněte si, že v celé TOP 10 nejlépe placených šéfů planety je pouze jedna žena, a to zrovna Lisa, jenž je zároveň první ženou, která se kdy dostala na první místo v tomto žebříčku. Žena, která pozvedla AMD z hrobu a učinila z něj dle nespočtu průzkumů, výher v žebříčcích velkých médií, prodejů na Amazonu i velký osobností v počítačové světě preferovanou značku namísto Intelu. Díky ní začal David porážet Goliáše.Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
  • Vladimír Hlávka-5. červen 2020

    Vždy jsem měl AMD rád a fandil mu. Je úžasné co dokáže člověk se správným myšlením udělat ze společností za pár let. Můj první procesor v pc od AMD byla 486DX4 133Mhz a v té pravěké době to bylo dělo :-), poslední byl AMD X64 3300Mhz, no a teď jsem iOvce :-). Díky za článek, potěšil.

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.