Vodafone učiní razantní krok. Odstraní z evropských sítí vybavení Huawei Část však zůstane

06.02.2020 12:04 / od Honza Nuc
foto:  Huawei foto:  Huawei foto:  Huawei foto:  Huawei foto:  Huawei foto:  Huawei foto:  Huawei
  • Evropský operátor Vodafone se rozhodl následovat rozhodnutí britské vlády a ze svých sítí odstraní většinu komponent od společnosti Huawei.
  • Pro Reuters to řekl ředitel Vodafonu Nick Read s tím, že odhadované náklady na výměnu budou 200 milionů eur, tedy téměř 6 miliard korun.

Velká Británie se v minulém týdnu vyjádřila, že povolí využívání komponent od rizikových firem, jako je Huawei v budování 5G sítí. Komponenty těchto firem však nebudou v klíčových částech systémů a celkově budou komponenty tvořit maximálně 35 procent sítě. Operátor Vodafone sídlí právě ve Velké Británii a jeho ředitel Nick Read se vyjádřil, že se jako společnost budou řídit stejně jako britská vláda. Read se navíc vyjádřil pro The Guardian, že pokud by přijaly britská opatření i další evropské země, samotné zavedení nových 5G sítí by trvalo podstatně déle, než se odhaduje nyní. 

Rozhodnutí britské vlády souvisí s uvedením čínského Huawei na černou listinu Spojených států, což se stalo loni v květnu. Huawei tak nemůže ve Spojených státech budovat 5G sítě, jak plánovalo, a navíc nemá přístup ani k americkým součástkám či softwaru, což je především pro mobilní divizi společnosti velká rána. 

I tak je však zajímavé, že na evropském trhu dávají státy Huawei alespoň nějakou šanci. Čínská společnost si tak pravděpodobně ukousne z evropského 5G koláče daleko méně, než by doufala, ale na druhou stranu by měla jistých alespoň těch 35 procent na budování nových sítí v EU. Samozřejmě vše závisí na tom, zda další evropské státy přijmou podobná ustanovení. Současná situace na druhou stranu dává šanci jiným společnostem, jež si na 5G dělají zálusk. Konkrétně se jedná o firmy Nokia nebo Ericsson.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.