ViewSonic M2 je povedený projektor na cesty, který udělá všechnu práci za vás A navíc mu to i sluší

01.09.2020 18:30 / od Michal Šrajer
techarena.cz
  • Společnost ViewSonic nám poskytla na vyzkoušení cestovní projektor M2.
  • Jedná se o krásný, malý a vcelku dobře vybavný LED projektor s Full HD rozlišením a zásoubou triků pro automatické úpravy obrazu.
  • Cena tohoto kousku činí 19 tisíc korun, což je vzhledem k jeho výbavě a kvalitě obrazu nepochybně adekvátní.

Původně nebyl tento článek ještě před týdnem ani v plánu, ale společnost Viewsonic nás kontaktovala s tím, že by chtěla u nás video a článek na svůj projektor M2. Tak jsme si řekli, proč ne, ať ho zkusí poslat a uvidíme, jestli něco bude. A tak jsem tady teď, o více jak týden později, a ten projektor mě kupodivu vážně zaujal natolik, že jsem se vám chtěl svěřit se svými dojmy. Upozorním ale, že vzhledem ke spolupráci se samotným ViewSonicem na tomto videu i článku není tohle žádná recenze. Jen vám ukážu, o co vlastně jde, jaký projektor ViewSonic M2 je a hodím k tomu svůj názor.

ViewSonic M2

PROJEKČNÍ PLOCHA Projekční vzdálenost (max.) 2.75m; Projekční vzdálenost (min.) 0.65m; Úhlopříčka obrazu (max.) 254cm;
ROZHRANÍ Grafické vstupy HDMI; Ostatní vstupy/výstupy USB, USB-C, WiFi, Audio jack výstup;
ROZL. Max. Rozl. 3840 × 2160px; Nativní Rozl. 1920 × 1080px; Typ Rozl. Full HD;
TECHNOLOGIE Technologie DLP; Zdroj světla LED;
VLASTNOSTI A FUNKCE Hlučnost 26dB; Kontrast 3M:1;
VLASTNOSTI LAMPY Svítivost 1200lm; Životnost 30 000 h;
VÝBAVA A FUNKCE Funkce Napájení z USB-C; Výbava Reproduktory, Vnitřní paměť, Čtečka pam. karet, Dálkové ovládání, Bluetooth;
Přejít do katalogu


Zpracování a konektivita

Zaprvé si všimnete, že ViewSonic M2 vypadá stylově. Design se povedl a tím pádem se nemusíte bát nechat projektor někde jen tak vystavený na očích. Nemusíte ho schovávat. Já bych se za tuhle pěknou krabičku nestyděl. Naživo působí ještě líp jak na fotkách. Zadruhé je projektor i solidně vyrobený. Už jenom ten hodně tuhý a bytelný výklopný stojánek působí fakt dobře.

Nemluvě o faktu, že je projektor vážně lehký a relativně malý. Je očividné, že tohle je projektor, který sebou máte brát na cesty, a ne montovat napevno do obýváku či ložnice. Ostatně dostane v balení i praktickou cestovní tašku s kapsičkou na veškeré příslušenství. Samozřejmě můžete M2 někam našroubovat a nechat v obýváku, ale na to jsou podle mě lepší jiné projektory.  

Co mě pak potěšilo - konektory. Je tu port pro zdroj, HDMI, USB-C, velké USB-A 3.0, jack výstup pro zvuk a microSD slot. Můžete tedy použít řadu vstupů pro vaše fotky, filmy, hudbu, cokoliv, co chcete promítat. To se mi líbí. Jo a ten malý ovladač, který k projektoru dostanete nezapomeňte mít při prvním zapínaní u sebe. Já ho zapomněl v práci a bohužel nebyl žádný způsob, jak projektor ovládat. Na těle nejsou žádná tlačítka a nemohl jsem ani spárovat mobil, jelikož k tomu jsem musel nejprve otevřít nastavení projektoru... což bez ovladače nešlo. Tohle je podle mě trochu stupidní. Nějaká tlačítka by tu být mohla.


Obraz a funkce

Co se samotného obrazu týče, M2 je LED projektor. To má velkou výhodu třeba v životnosti. Tenhle kousek má vydržet 30 tisíc hodin, což je 20 let, kdybyste měli zapnutý projektor každý den 4 hodiny. Na druhou stranu není svítivost extra vysoká. Výrobce udává 1200 lumenů, což, ano, není moc na tuto třídu projektorů. Na druhou stranu, když máte trochu potemnělou místnost s žaluziemi, tak se dá relativně dobře koukat a v podvečer a večer je samozřejmě vše nejlepší.

Kdybych měl mít tenhle projektor pořád doma, tak by mi ta svítivost asi vadila, ale jelikož jde o malý přenosný projektor, tak to velký problém. Mimochodem nejlepší byl obraz zhruba kolem 80 palců maximálně. 80 – 70 palců byl nejlepší poměr kvalita/velikost. Můžete jít až na 100 palců, ale to už není tak pěkná podívaná. Plus byste museli dát projektor dost daleko. Ano, to jediný způsob, jak tady zvětšit obraz.

Dost jemný Full HD obraz s technologií Cinema SuperColor+ pro lepší pokrytí barev, mimochodem. Byť si projektor poradí také se 4K vstupem, HDR i 3D. Co musím hodně pochválit je automatika projektoru. Automatické nastavení obrazu, tedy oprava lichoběžníkového zkreslení, funguje skvěle. Nikdy nebudete mít divně zdeformovaný obraz. I když jsem občas šel do nastavení a manuálně si upravil obraz přesně podle sebe. Což naštěstí jde do nejmenšího detailu, nastavení obrazu je tu velice propracované.

Anketa
(hlasování ukončeno)
Chtěli byste si koupit nějaký projektor?
63% Ano, klidně jako náhradu televize Celkem hlasovalo: 8
Zobrazit výsledky
NeHlasovalo 1 (13%)
Ano, klidně jako náhradu televizeHlasovalo 5 (63%)
Ano, ale ne jako náhradu televizeHlasovalo 2 (25%)

Ještě více mě ale překvapilo ostření. M2 je první projektor, který jsme měl doma, u kterého jsem nenašel manuální ostření. Ovladačem v nastavení můžete ostření manuálně ovládat, ale ne přímo na těle a v základu je zde automatické ostření. Jakmile s projektorem více hýbnete, čidlo to pozná a pár sekund budete čučet na papoušky, než se obraz přeostří. A světe div se, velice dobře to funguje. Neměl jsme potřebu manuálně nic upravovat.

Obzvláště na ty cesty, obchodní prezentace nebo něco takového, mi to přijde super. Přijdete, vybalíte a všechno se automaticky během pár sekund přizpůsobí podmínkám samo. A možná ještě více mě překvapila funkce, kdy projektor díky přednímu senzoru pozná, když je něco nebezpečně blízko a vypne radši promítání. Aby vám třeba nepoškodil oči, kdybyste se omylem mihly moc blízko. Pak stačí poodejít a vše je zpět. Další bezva automatická funkce.

Co se mi taky líbilo jsou bezdrátové možnosti. Projektor má v sobě Wi-Fi a je tu i obchod s aplikacemi, kde je třeba Netflix. Takže ani nemusíte mít projektor nutně připojen k dalšímu zařízení. Jen je teda zvláštní, že je Wi-Fi řešena USB donglem ve speciální přihrádce, kde je i microUSB, ale co. Funguje to. Stejně jako funguje Bluetooth.

Velice užitečné je také extrémně jednoduché bezdrátové zrcadlení obrazu z Macu, iPhonu i Androidu. To bylo bezva. Rychlé, snadné, zobrazení bylo plynulé, nic se nesekalo, opět třeba pro ty obchodní prezentace úžasná vlastnost, když to všechno běhá tak dobře. Jo a na ty cesty si nemusíte brát ani síťový adaptér. V balení je USB-C kabel a pokud máte i powerbanku s USB-C, tak můžete projektor pohánět přímo z ní.

 

Co mě trochu štvalo je prostředí, které neběží moc rychle. Zmačknu na ovladači tlačítko a čekám, než se něco stane. Ta prodleva jde cítit. Dále je tu Android, byť byste to na první pohled asi nepoznali. Není tu nic od Googlu, jen obchod Aptoid, ale i ten je ve verzi pro televize/projektory. Takže je tu dohromady možná tak 30 aplikací. Zbytek můžete případně stáhnout formou APK jinde a přetáhnout třeba přes USB nebo microSD.  

Mám ale ještě jednu výtku. Kvalita obrazu je absolutně v pořádku na menší cestovní projektor za danou cenu. Osobně ale nemám rád ten umělý efekt, který je často u televizí, který se snaží udělat obraz plynulejší. Vyhlazování pohybu tady je a nejde jej bohužel nikde v nastavení vypnout. Nic s ním neuděláte. Za pár dní jsem si zvykl, ale... mně se to prostě nelíbí. Co se mi ale líbí je zvuk Harman/Kardon. Dva 3W reproduktory se fakt snaží. Středně velkou místnost ozvučí bez problémů a zvuk je i celkem kvalitní. Hezky se poslouchal. Klidně můžete použít projektor jen jako dobrý reproduktor. Je tu dokonce funkce na zvuk, která vypne promítání a slyšíte jen hudbu.


Závěr

Celkově vzato se mi za nějakých těch 19 tisíc korun tento kousek líbí. Je to fajn projektor, který dělá všechno pro to, aby vám co nejvíce usnadnil cestování a jeho nestálé přenáší na nová místa. Ať už svým rozměry, nízkou váhou nebo velkým výklopný stojánek, spoustou automatických funkcí, které vás osvobodí od dlouhého nastavování, zrcadlení obrazu telefonu nebo můžete i váš telefon využít jako ovladač.  

Ať už na ty obchodní cesty, pracovní prezentace, kdy se hodí i hezký design, cestování obecně, na výlety či chatu, nebo když budete chtít jen ukázat něco hodně rychle doma na obří ploše, ViewSonic M2 mi přijde jako fajn pomocník. Mám s ním jisté problémy, ale nevím jak vám, ale mně dávají právě ty spíše cestovní přenosné projektory mnohem větší smysl než ty velké domácí. Doma bych měl prostě pořád radši televizi. Nicméně, díky ViewSonic, rád jsem si tuhle hračku vyzkoušel a alespoň mám zase více zkušeností s projektory.


Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.