Vesmírné závody opět začínají. Čína má velké plány s misemi na Měsíc a Mars Má mít i vlastní vesmírnou stanici

31.10.2018 17:00 / od Michal Šrajer
/Photos/oneplus7_colors.jpg/Photos/oneplus7_colors_small.jpg
  • Již v prosinci tohoto roku má proběhnout první čínská mise na měsíc
  • V roce 2036 už chce začít Čína budovat na Měsíci pomocí robotů provizorní základnu pro lidskou posádku
  • Už za dva roky má rovněž proběhnout první mise na Mars a v roce 2022 má obíhat kolem země vlastní vesmírná stanice
  • Přitom nemá Čína ještě ani potřebné rakety, aby těchto ambiciózních cílů dosáhla v daném období

V prosinci to bude již 46 let od poslední mise lidské posádky na MěsícPo velkém vesmírném závodu z dob studené války mezi USA a Sovětským svazem přestaly všechny velké mocnosti jevit o vesmír zájem. Svědčí o tom i fakt, že začátkem prosince to bude již 46 let od poslední mise Apollo 17 na Měsíc. Od té doby zatím žádný člověk nevkročil na povrch Měsíce, což je až zarážející vzhledem k neuvěřitelnému pokroku, který lidstvo za tu dobu zažilo. Vždyť dnes nosí každý v kapse smartphony, které mají často i několikrát vyšší výpočetní výkon, než měl počítač, který dostal prvního člověka na Měsíc

Zájem o prozkoumávání velkého černého neznáma za hranicí naší planety opět rozpoutal před pár lety až Elon Musk a jeho společnost SpaceX. Od té doby se začala i široká veřejnost opět zajímat o lety do vesmíru, kolonizaci Marsu a objevování blízkého okolí Země. Velké ohlasy a úspěchy, které SpaceX pravidelně sklízí pak očividně popostrčily nejen další jedince k založení vlastních společností s lety do vesmíru, ale především se opět ideálu vesmírného cestování chytily i celé státy. To platí nejen pro samotné USA, kde SpaceX sídlí, ale zejména pro Čínu. 

Právě Čína totiž nyní zveřejnila své “vesmírné” plány na blízkou budoucnost a slovo ambiciózní je možná i málo. Již v prosinci letošního roku má odstartovat mise Chang´e 4, která má dostat na povrchu měsíce experimentální sondu, která má otestovat pěstování brambor v tamních podmínkách. Mise byla přitom původně plánována již na rok 2015 a samotný rover přistane konkrétně v kráteru Von Kármán na odvrácené straně Měsíce. Příští rok má následovat mise Chang´e 5, kdy má přivést sonda Číně vůbec poprvé zpět na Zemi nějaké vzorky na zkoumání. Měla by se vrátit se zhruba dvěma kily zeminy. V roce 2023 má být na programu další mise, které dostane zpět ještě více vzorků Měsíce. Celá série výletů má prozatím konec v roce 2036, kdy má na Měsíci přistát řada robotů, kteří budou mít za úkol postavit provizorní základnu pro budoucí astronauty

Měsícem ovšem vesmírné ambice ani z daleka nekončí. Již v roce 2020 chce Čína vyslat první robotickou misi na Mars. Dle těchto odhadů by tedy Čína bojovala o prvenství dokonce i se SpaceX. O dva roky později má potom kolem Země obíhat rovněž první čistě čínská vesmírná stanice, která má být velikostí srovnatelná s vyřazenou Ruskou stanicí Mir. Jen pro srovnání Mezinárodní vesmírná stanice je zhruba pětkrát větší. První centrální část trupu stanice má být vypuštěna na oběžnou dráhu rovněž již v roce 2020. 

Všechny tyto plány musíme ovšem brát s rezervou. Jak už jste si mohli všimnout, tak má zatím Čína ve zvyku silně zaostávat ve svými původními plány. Navíc bude nutné pro podobné mise nejprve vyvinutou dostatečně velké a silné rakety, které budou muset být v rámci úspor také znovupoužitelné. Jen vytvořit takové rakety trvalo SpaceX více jak 10 let, a to se společnost soustředila jen a pouze na ně. Vzhledem k obrovskému náskoku SpaceX si tedy Čína dost fandí, když ještě nemá ani pořádné prostředky, jak vše na Měsíc dostat, ale už si všechny mise plánuje 20 let dopředu. V každém případě je ale skvělé, že se lidé začínají opět o vesmír více zajímat.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.