Velký bratr se dívá. V Číně je nyní povinné skenování obličeje pro každého majitele telefonu Vše pro omezení anonymity na internetu

02.12.2019 06:00 / od Michal Šrajer
foto: techarena.cz
  • Rozpoznávání obličeje je v Číně už využíváno pro sledování lidí, placení v obchodech, ovládání bankomatů a tak dále.
  • Nyní bude však naskenování obličeje povinné pro každého majitele nové SIM karty či nové smlouvy s operátorem.
  • Postupně tak získá vláda biometrická data všech občanů s telefony, čímž chce omezit jejich anonymitu.

Čína už dlouho sází ve velkém na skenování obličeje. Naleznete jej téměř všude, můžete pomocí skenování obličeje platit, slouží pro zabezpečení bankomatů, policie jej používá pro sledování lidí a některé obchody vás dokonce rozeznají podle fotky ze sociální sítě a až poté vám dovolí platit. Dokonce uděluje vláda občanům body podle jejich chování, jelikož může pomocí kamer a rozpoznání obličeje určit, kdo a co udělal.

Kupříkladu kouření ve vlaku může zapříčinit strhnutí těchto "sociálních bodů". Na základě přestupku pak můžete přijít o možnost pořídit si půjčku, nebo vám bude na rok zakázáno jezdit vlakem a podobně. Sledování vašeho online života je v Číně zkrátka na bláznivé úrovni a nyní zachází vláda ještě dál. 

Od včerejšího dne 1. 12. 2019 musí totiž každý zákazník, který si zařizuje novou smlouvu s jakýmkoli operátorem povinně projít naskenováním obličeje do systému. Vláda tvrdí, že chce takto “chránit práva a zájmy svých občanů v kybernetickém prostoru”. Podle všeho bude využita umělá inteligence a další metody k přiřazení tváří zákazníků, kteří si kupují novou SIM kartu, k dokumentům ověřující jejich identitu, jako je občanský průkaz, řidičák a podobně. 

Pokud si tedy nyní chtějí čínští občané koupit novou SIM kartu či datový plán, musejí předložit svůj doklad totožnosti a následně budou nafoceni, aby se mohla jejich podoba porovnat s doklady a zároveň přiřadit do databáze k dané smlouvě a SIM kartě. Toto řešení je součástí většího plánu čínské vlády, jenž má limitovat anonymitu lidí na internetu a zabránit tak protivládnímu chování a aktivitám. Přeci jen si nyní lidé odpustí na internetu různé věci, když má o nich vláda takovou řádu informace včetně podoby. Za žádnou profilovou fotku a přezdívku se už nikdy neschová.

Není tedy divu, že stále posilující “velký bratr” spoustu občanů děsí a mnoho z nich protestuje. Uživatelé sociálních se obávají, že jejich uložená biometrická data (sken obličeje) mohou být odcizena, nebo jinak kompromitována. Nemluvě o očividném faktu, že bude mít postupně v následujících letech vláda naskenový obličej u každého občana s telefonem a bude mít jejich biometrická data přiřazena k jeho SIM kartě a tím pádem i k telefonu. A tem má v sobě zase aplikace, účty a jiná data. Udržet si anonymitu a soukromí bude zkrátka v Číně ještě těžší než doposud. A to se zdálo, že už to moc horší být nemůže.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.