Velké shrnutí jablečné konference WWDC 2019 v jednom článku Novinky v softwaru i hardwaru

04.06.2019 13:39 / od Honza Nuc
foto:  Apple
  • Apple na své konferenci WWDC představil hned několik novinek z řad softwaru, ale i hardwaru
  • Nejočekávanější byly novinky v iOS 13 a také nový Mac Pro

iOS 13

Na konferenci WWDC bylo asi nejočekávanější představení nového systému pro mobilní telefony - iOS 13. Novinek představil Apple poměrně dost, je jím nová klávesnice QuickPath, kterou lze ovládat pomocí "swajpování". Další novinkou je vylepšená aplikace Fotky, ve které má převzít významnou roli umělá inteligence při řazení fotek podle důležitých událostí v závislosti na času. Umělá inteligence také méně povedené fotografie upozadí. Celá galerie má být přehlednější, videa se budou přehrávat automaticky. Dalším benefitem je, že pokud budete mít u fotografie kontaktu uvedené i datum narození, aplikace Fotky vám narozeniny osoby vždy zobrazí. Navíc bude i více možností pro úpravu fotek a videí. Videa půjdou nově upravovat stejně jako fotky - filtry, přetočení obrazu a další. Pro loňské a letošní modely iPhonů bude v iOS 13 vylepšený portrétní režim, kdy si budete moct zvolit intenzitu rozmazání.

Nezanedbatelnou funkcí, po které mnozí volali, je také přidání režimu Dark Mode. Ten umožní mít prostředí telefonu v tmavém režimu, stejně jako na Macích. Systém ale není zcela černý, pro zachování přehlednosti je někde spíše tmavě šedý. Na druhou stranu některé aplikace mají opravdu černou. 

Další novinkou je přihlašování se k nejrůznějším službám pomocí Apple účtu. Stačí se tedy přihlásit do různých služeb jen jedním jablečným účtem, Apple dokonce dokáže vytvořit nahodilou emailovou adresu, informace uložit a poté se do služby budete přihlašovat jen pomocí otisku nebo Face ID.

Také Mapy dostaly novou aktualizaci. Apple slibuje lepší data pro chodce, přesnější adresy a více pokrytých silnic. Do České republiky se ale vylepšené mapy dostanou až někdy v roce 2020. Nové mapy mají už i 3D snímky a funkci Look Around, tedy něco jako funkce Street View od Googlu. Časem tak nebude potřeba využívat v jablečných zařízeních Google Mapy, ale jen nativní aplikaci.

Samozřejmě Apple nezapomněl na zrychlení celého systému, rychlejší odemykání pomocí Face ID, vylepšené Poznámky nebo nové stahování z App Store, které má být rychlejší. 

Důležité je taktéž zmínit, že nový systém iOS 13 dostanou telefony iPhone 6s a 6s Plus, SE, 7, 7 Plus, 8, 8 Plus, X, XS a XS Max a samozřejmě očekávané iPhony XI. iPadOS

Největším překvapením bylo představení zcela nového systému speciálně určeného pro iPady, které v sobě nebudou mít iOS jako iPhony, ale obdrží speciální iPadOS. Nový systém na tabletech tak umožní, aby měl uživatel spuštěné několik oken a zvětšovat si je či zmenšovat podle libosti.

Aktualizaci dostala také aplikace Soubory, která nyní podporuje externí HDD a SD karty a nově budou moct uživatelé nahrát obrázky z kamery přímo do aplikací třetích stran. Další podstatnou výhodou je, že v prohlížeči Safari je v iPadOS přidaná funkce, kdy uživatelé mohou používat klávesové zkratky. Také je vylepšený centrum stahování.

Dočkali jsme se i nových "tříprstových" gest, které budou umět funkce "vyjmout", "kopírovat", "vložit" a také "zpět". macOS Catalina

Aktualizace macOS na verzi 10.15 dostala název Catalina. Nový systém přináší nové samostatné aplikace pro hudbu, TV a podcasty, takže tímto končí aplikace iTunes

Z mého pohledu nejzajímavější novou funkcí je možnost rozšířit obrazovku Macu o obrazovku iPadu. Funkce se jmenuje Sidecar a pro uživatele, kteří vlastní Mac a iPad, je to skvělá zpráva.  Jablečné počítače také dostali funkci "Find My", která umožní najít ukradené či ztracené zařízení.

Dále přibyla funkce Ovládání hlasem, které umožňuje zadávat hlasové pokyny počítači. Z iOS pak Apple portoval funkci "Čas u obrazovky", která uživateli ukáže, jak moc času tráví u počítače a dokáže tento čas i omezit. 

Vývojáři budou mít nově možnost díky novému frameworku s názvem Project Catalyst portovat aplikace určené na iPad do systému macOS.
watchOS

V systému pro chytré hodinky Apple Watch není mnoho změn. I tak můžeme zmínit nové ciferníky, nové aplikace jako Audiobooks, Voice Memos (zvukové vzpomínky), kalkulačka nebo úplně nový obchod s aplikacemi určený přímo pro watchOS.

Novinky jsou také aplikaci Health, kde je nová kategorie Trendy, Úspěchy (Highlights) a Oblíbené, které nahlíží na vaši aktivitu za celou dobu užívání. Přibyla i nová aplikace Cykly (Cycles), která je určená pro ženy a má zaznamenávat menstruační cykly. Aplikace bude dostupná v hodinkách a iPhonu.


tvOS

Jablečné televize dostanou v aktualizaci systému možnost několika účtů na jednom zařízení a v novém kontrolním centru bude možné přepínat mezi těmito uživateli. Navíc každý účet bude mít personalizovanou nabídku služeb, stejně tak bude i personalizovaný playlist hudby.

Nově budou mít možnost majitelé Apple TV připojit ovladače z konzolí Xbox One a PlayStation 4 a zahrát si pomocí nich hry. Apple také představil nové podvodní spořiče obrazovky.


Mac Pro

Apple překvapil a na konferenci představil také nový modulární Mac Pro ve zcela novém, kovovém designu. Dřívější Macy Pro byly tvarem takové válce, nyní se jedná spíše o tvar klasického desktopu. 

Nový Mac Pro bude opravdu modulární a bude mít osm PCI slotů. Cenovka startuje na 6000 dolarech, což je téměř 166 tisíc korun s daní za základní verzi. Nejvyšší varianta bude mít osmadvacetijádrový Intel Xeon procesor, 1,5 TB RAM, 4 TB SSD úložiště, dva moduly Radeon Pro Vega II, z nichž je každý složený ze dvou grafických karet a nový Afterburner, který má zlepšit hraní.


Pro Display XDR

Posledním novým hardwarem je 6K displej, který Apple nazval Pro Display XDR. Ten má 32 palců a rozlišení 6016 x 3384, který má více než 20 milionů pixelů. Na zadní straně je opět děrování jako u Macu Pro, které připomíná struhadlo na sýr. Mřížka je tam hlavně kvůli chlazení. Displej má svítivost až 1600 nitů, kontrastní poměr má 1 000 000:1 a také stojan, který umožňuje natočit displej na šířku i na výšku.

Označení XDR pak znamená Extreme Dynamic Range, což je ještě více, než HDR (High Dynamic Range). Displej bude dostupný na podzim za 5000 dolarů, což je nějakých 138 000 korun s daní.
Zdroj: 9to5mac


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.