Velká Británie má prý důkazy, že Huawei špehuje pro čínskou vládu Situace se stále zhoršuje

12. říjen 2020
1 min. čtení
0 videí
foto:  dw.com
  • Velká Británie začíná být agresivnější vůči Huawei a poprvé jej veřejně nařkla z nekalých praktik.
  • Britská vláda má prý důkazy o napojení Huawei na Komunistickou stranu Číny a o zapojení do špionáže.
  • Huawei se již proti nařčení ohradilo.

V posledních dnech se po měsících opět rozvířily vody kolem Huawei. Podle některých zpráv chce společnost prodat svou podznačku Honor a dostala nečekaně povolení k nákupu procesorů od TSMC. Sice se povolení týká pouze procesorů té nejhorší třídy vyrobené velice zastaralou technologií, ale alespoň něco. Ani malá vítězství však nic neznamenají, když dostal nyní čínský výrobce další velkou ránu pro svou reputaci. 

Reklama

Velká Británie vůbec poprvé veřejně vystoupila proti Huawei. Dle zveřejněné zprávy má prý britská vláda dokonce nezpochybnitelné důkazy, které spojují Huawei s čínskou vládou. Dolní sněmovna Spojeného království tvrdí, že Huawei dostávalo vždy peníze od čínské vlády, díky čemuž si mohlo dovolit prodávat své telefony za levnější částky než konkurenti. Navíc je prý Huawei zapojeno do řady výzvědných a dalších nebezpečných aktivit. Sněmovna svou zprávu uzavírá tím, že “je zřejmé, že je Huawei silně napojeno na Čínskou lidovou republiku a na Komunistickou stranu Číny, byť to svými tvrzeními popírá”.

Huawei se již stihlo k obvinění vyjádřit a je přesně takové, jaké byste patrně čekali. Mluvčí čínského výrobce se ohradil tím, že předloženým informacím chybí důvěryhodnost a jsou založeny na názorech, nikoliv faktech. Zároveň dodal, “lidé tato obvinění nebudou brát vážně a budou si pamatovat, co Huawei pro Británii v posledních 20 letech udělalo”. 

Reklama

Ať už je ale pravda kdekoli, jedno je jisté - prý jsou k dispozici nějaké důkazy, ale zatím žádné nebyly zveřejněny. Opět je to tedy tvrzení proti tvrzení. Stejně písnička, kterou už roky zpívá Huawei s Amerikou. Přesto se však Británie nadále snaží zbavit veškerého síťového vybavení od Huawei, jak nejrychleji je to jen možné. Veškeré prvky sítí se jménem Huawei mají být nahrazeny do roku 2027, přičemž se toto datum pokusila vláda dokonce posunout na 2025. Operátoři byly však proti tomuto návrhu, jelikož by nedokázali mizející infrastrukturu stejně rychle nahrazovat a docházelo by zaručeně k výpadkům sítí.

Vzhledem k tomuto přístupu vůči Huawei už bylo také vyřčeno varování, že toto agresivní chování by mohlo mít za následek ekonomické nepříjemnosti pro Británii ze strany Číny. Proto se nyní Británie soustředí na jednání se svými spojenci, aby měla zaručené jiné dodavatele síťových prvků. Největší naděje jsou vkládány samozřejmě do Ericssonu a Nokie, která může být brzy vlastněna Microsoftem či Intel, tedy Amerikou. Skoro by se až dalo říct, že to bude jako z deště pod okap.

Reklama
Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.