TSMC přestane dodávat Huawei procesory do mobilních telefonů Další nepříznivý scénář pro čínskou společnost

18.05.2020 10:30 / od Honza Nuc
foto:  Huawei
  • Největší výrobce mobilních procesorů, tchaj-wanské TSMC, ukončí spolupráci s čínským Huawei.
  • Jedná se především o reakci na rozhodnutí americké vlády, která považuje Huawei za bezpečnostní hrozbu.

Minulý týden americký prezident Donald Trump prodloužil zařazení čínského Huawei na černou listinu Spojených států o další rok. Huawei tak stále nemůže využívat služeb od Googlu a do svých telefonů dává namísto toho Huawei Mobile Services (více v článku Huawei bez Google Play). Huawei tak začalo spolupracovat s čínským výrobcem mobilních procesorů SMIC, který má již připravený nový procesor pro levnější telefony, jež je vyrobený čistě za pomocí čínských technologií.

Zpráva o přechodu k novému výrobci mobilních procesorů není až tak překvapivá. Huawei už zřejmě tušilo, k čemu se schyluje. Americká vláda se totiž usnesla, že společnosti Huawei nemohou dodávat komponenty ani výrobci, kteří využívají americké technologie ve svých továrnách. Tím je i největší světový výrobce mobilních procesorů TSMC, od kterého Huawei odebíral procesory a byl dokonce druhým největším odběratelem hned po Applu. TSMC ale na základě rozhodnutí Spojených států přestane s Huawei spolupracovat. Zakázky, které jsou domluvené, musí TSMC stihnout odeslat do poloviny srpna, poté spolupráce s čínskou společností končí.

Pro Huawei jistě špatná zpráva. Ačkoliv už mají náhradního výrobce, SMIC, ten bohužel neumí tak pokročilé mobilní procesory. TSMC totiž vyrábělo vlajkové procesory za pomoci 7nm technologie a zanedlouho plánují přechod na 5nm. SMIC prozatím zvládá maximálně 12nm technologii, což je výrazný posun k horšímu. Nejedná se prostě o procesory do vlajkových modelů.

Zajímavé je, co společnost TSMC "na oplátku" za součinnost dostane. Proslýchá se totiž, že jsou americká vláda a TSMC dohodnutí, že výrobce mobilních čipů postaví v Arizoně továrnu za 12 miliard dolarů s podporou Spojených států. Vypadá to, že i když TSMC vypadne druhý největší odběratel, nebude na tom až tolik tratit.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.