Touch ID je zpět?! iPhone 12 Pro má nabídnout čtečku otisků prstů přes polovinu displeje A co teď s Face ID?

06.12.2019 16:18 / od Michal Šrajer
foto:  Apple
 • Už ze dvou zdrojů slyšíme, že je Apple v pokročilé fázi testování čtečky otisků prstů v displeji.
 • Konkrétně pracuje společně s Qualcommem na integraci jejich nejnovější ultrazvukové čtečky.
 • Ta zaručení lepší zabezpečení než dříve, vyšší spolehlivost a hlavně může zabrat celou polovinu displeje.

O návratu Touch ID se mluví v podstatě od té doby, co jej Apple nahradil Face ID. Ve stejné době totiž začínaly přicházet postupně první čtečky otisků prstů v displeji a spousta lidí se drží svých starých iPhonů jen kvůli tomu, že odemykání obličejem nechtějí. Proto mohla řadě “jablíčkářům" svitnou naděje minulý týden, kdy jsme se doslechli od jednoho tchajwanského dodavatele, že Apple projednává s výrobci displejů nasazení čtečky otisků prstů v displeji. Hovořilo se však o nasazení již příští rok v iPhonech 12 Pro, což znělo až moc optimisticky a nechtěli jsme takové informaci věřit. 

Nyní však přichází s úplně stejnou zprávou také ověřený zdroj serveru Bloomberg. Ten potvrzuje, že Apple je skutečně ve velice pokročilé fázi testování ultrazvukové čtečky otisků prstů 3D Sonic Max od Qaulcommu, která se před pár dny představila. Tato čtečka je nesrovnatelně spolehlivější, a především 17x větší než předchozí generace v letošních vlajkách od Samsungu.  

Čtečka je tak velká, že dokáže zaplnit prakticky celou polovinu obrazovky. Proto testuje prý Apple až tuto generaci, která se dá mnohem pohodlněji používat. Už nemusíte totiž prst přikládat na určité místo, ale prostě hmátnete někde po spodku telefonu. Navíc se může zabezpečení zdvojnásobit, jelikož zvládne tato čtečka také rozeznání dvou otisků najednou. 

Právě díky takové čtečce by mohl konečně zmizet také notch, nebo se alespoň výrazně zmenšit. Zabezpečení by zastávala čtečka otisků a rozšířenou realitu a Animoji by obstarala případně jen přední kamerka s ToF senzorem, což zabere mnohem méně místa. 

Já jsem rozhodně pro takové řešení, ale je hloupé, jak se Apple dušoval, že s Touch ID je konec, že Face ID je mnohem lepší a najednou by šli zase zpátky. Nemluvě o špatné pověsti ultrazvukové čtečky v telefonech Galaxy, která je přímým předchůdcem. Obavy jsou tedy na místě. Apple ovšem po hardwarové stránce v dnešní době určitě nenasadí něco, co není prověřené a čím si není jistý. Software je jim sice často jedno a vydávají nedodělky, ale hardware nasazují s větší jistotou než ostatní výrobci. 

Největší otázkou je tedy pouze jediné. Dočkáme se skutečně takto velkého pokroku pro Apple už příští rok, kdy se zároveň kompletně změní design? Přeci jen už nás má čekat na podzim dost změn. Všechny iPhony mají mít OLED displej, konečně USB-C, ToF senzory, 5G a onen design inspirovaný iPhony 4 a 5. Kdybychom se rovnou zbavili obřího notche, tak budu jedině rád a dost možná už koupi nového jablíčka neodolám, ale raději budu zatím skeptický a vsadím si až na rok 2021. Nějak musí Apple ty iPhony za další rok zase prodat, nemůže přijít vše najednou. Tak už to u tohoto amerického výrobce chodí. Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
 • Svejka Vaclav-6. prosinec 2019

  Teď mě prosím neberte nějak špatně jen je divné že před cca týdnem říkáte jak ultrazvuková čtečka je špatná (ve spojení se Samsungem) a pak to u Applu vyzvihujete jako super věc. Nebo to na mě alespoň tak působí.

  Odpovědět 
  • Michal Šrajer (hlavní redaktor)>Svejka Vaclav-6. prosinec 2019

   @Svejka Vaclav Ano, ultrazvuková čtečka, která je v telefonech Samsung, je špatná. Jasně na to v článku ostatně upozorňuji. Zároveň však píši, že věřím Applu, který by do svého zařízení nic tak hardwarově nedoladěného nedal. Je možné, že druhá generace bude o tolik lepší, že jí použije i Apple. Samotné ultrazvukové čtečky špatné nejsou, jen ta v Samsungu se nepovedla

   Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.