Apple se od roku 2024 bude z části spoléhat na dodávky čipsetů z TSMC továren v Arizoně, oznámil to sám Tim Cook jako reakci na nedávné protesty v Číně.
Tchajwanská společnost postaví pro potřebu Applu údajně dva závody, které ročně zvládnou produkovat až 600 000 čipových destiček, stejné výrobny na americké půdě staví také Intel.
Tyto snahy velmi štědře podporuje vláda USA, která uvolí na výrobu čipsetů 76 miliard dolarů za cílem, že se USA stane méně závislé na čínských součástkách.
Táhnoucí se soudní spory mezi americkou vládou a čínskými technologickými giganty, masové protesty v největší továrně iPhonů, způsobené drsnými proticovidovými restrikcemi. Všechny tyto události, které v poslední době plní titulky světových médií, mají minimálně jedno společné a tím je závislost světových značek na zdrojích z Číny. Tento problém aktuálně řeší především americký Apple, jemuž na pultech obchodů kvůli bouřícím se dělníkům v Čeng-čou budou o Vánocích chybět nejnovější jablečné smartphony. Tim Cook se proto před několika dny nechal slyšet, že výrobu části čipu plánuje přesunout do připravované továrny TSMC v Arizoně.
Firma, která byla původně založena na Tchaj-wanu, by měla být schopna otevřít danou pobočku v roce 2024. Počítá se s tím, že v roce 2026 kvůli zvýšené dodávce bude potřeba otevřít ještě další závod. Dohromady tyto dvě výrobny údajně zvládnou za rok vyrobit na 600 000 desek čipsetů ročně. Šéf Applu sice neprozradil, k čemu přesně budou procesory použity, ale pravděpodobně 3nm a 4nm čipy najdou uplatnění v příští generaci iPhonů, v počítačích Mac a v dalších klíčových produktech. Nutno dodat, že výstavbu továren na čipsety v USA neplánuje pouze TSMC, ale také Intel. Ten kromě Arizony staví své závody ještě v Ohiu. Údajně projevil zájem i o výrobu součástek do jablíček.
Spojené státy i Kanada totiž dospěli nedávno k důležitému zlomu, kterým není nic jiného než zákaz dovozu součástek od čínských dodavatelů a zákaz prodeje elektroniky od vybraných značek jako Huawei a ZTE. Čínské firmy se podle amerických odborníků skutečně v průběhu několika let "osvědčily" jako hrozba pro národní bezpečnost, a to hlavně kvůli napojení na komunistickou vládou v Pekingu. Vláda USA proto v srpnu tohoto roku spustila program nazvaný jako CHIPS and Science Act, jehož hlavním úkolem je podpořit výrobu polovodičů na svém území, a tím zároveň snížit v daném odvětví americkou závislost na Číně.
Konkrétně podle analýzy společnosti McKinseybude v příštích deseti letech z celkového rozpočtu uvolněno zhruba 280 miliard dolarů, z nichž 76 miliard dolarů se využije právě čistě na produkci čipsetů. Navzdory těmto snahám se stále velcí technologičtí obři budou v určitém procentu spoléhat na dovoz ze zámoří, obavy z nedostatku produktů, které aktuálně prožívají hlavně v Cuppertinu, by už nemusely být ale tak velké. A tak fanoušci nejen jablečných telefonů budou mít větší šanci, že vysněný iPhone 16 stihne dorazit k nim domů do 24. prosince.
.."trochu" TRABL Naďo je, že TSMC US fabrika bude v 2024 schopna realizovat maximálně 5nm produkční proces, tedy bez Taiwanu to ještě min. 2 roky nepůjde ;) viz: https://www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=tsmc+usa+factory+3nm%3F&ie=UTF-8&oe=UTF-8
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.