ThinkPad X1 Fold je jedním z prvních ohebných notebooků a vypadá skvěle Prototyp, který se bude i prodávat

10.01.2020 14:21 / od Michal Šrajer
foto: techarena.cz
  • X1 Fold je jedním z prvních ohebných notebooků, který půjde skutečně v polovině roku 2020 do prodeje.
  • Tento 13,3palcový OLED notebook s novým typem procesoru Intel Core, jenž má konkurovat Always On procesorům Qualcomm.
  • Cena přístroje se má pohybovat kolem 70 tisíc korun s daní.

První strojem, který si přímo urve pozornost každého, kdo projde kolem stánku Lenova v Las Vegas musí být ThinkPad X1 Fold. Jak už jméno naznačuje, asi tušíte, o co jde. Ohebný notebook. Nebo velký ohebný tablet, záleží na vašem úhlu pohledu. V každém případě je celé zařízení možné díky tvrdé práci Lenova na novém typu pantu, a ještě jednou opakuji, jestli někomu v tomhle věřím, tak Lenovu. Které ostatně udělalo i pant pro Motorolu Razr.  

Má s podobným řešením roky zkušeností. Ostatně jde vidět ta jistota ve své schopnosti rovněž v přístupu Lenova k prezentaci tohoto notebooku. Zatímco Galaxy Fold je dodnes na prodejnách Samsungu za sklem a lidé kolem něho našlapují jako baletky v rukavičkách, aby ho náhodou závan větru neponičil, tak Lenovo dokonce nabádalo lidi na veletrhu, aby dali ThinkPadu zabrat

"Bouchejte do něj, mačkejte na ten ohyb, otevírejte, jak chcete, zkoušejte, zkoušejte, zkoušejte." A právě tohle může být klíčové. Lenovo vytváří zařízení k používání, a tak musí vydržet hrubé zacházení, což má zaručit také využití uhlíkových vláken v konstrukci pantu i celého zařízení. Proto váží taky jen necelé kilo. Tenhle stroj musí prostě vydržet alespoň to samé, co běžný notebooky. Za to opět velký palec nahoru. 

Teď byste mohli říct “To je super, ale na tomhle přeci nemůžu normálně pracovat. Nechci psát na displeji dlouhé maily,” a máte pravdu. Když zařízení jen ohnete do podoby notebooku, tak vypadá podle mě až komicky a nemotorně. Naštěstí je tu však malá Bluetooth klávesnice, kterou můžete k jedné polovině displeje magneticky přicvaknout a hurá do psaní. I touchpad si sem našel cestu. Podobnou věc ukazoval i Microsoft u svého Surfacu Duo. 

Pořád nebude ideální pracovat na tak malém displeji, ale jde to. Lepší než nic. Osobně bych však používal stroj radši třeba na prostém stojánku, kdy se ze zařízení stane v podstatě All in One. Dostanete pak celých 13,3 palců úhlopříčky tohoto OLED panelu s dost rozměrnými rámečky, ale to je u takového stroje prozatím vedlejší. Co víc byste chtěli.   

A je tu vlastně ještě jedna dost dobrá funkce. Když notebook zavřete, tak se vejde mezi jeho poloviny i ta magnetická klávesnice, takže máte vážně jako u notebooku vše pohromadě. Přičemž se klávesnice zároveň bezdrátově nabíjí, abyste jí mohli vždy okamžitě používat. 

Pokud jde o specifikace, to důležité vám bohužel neřeknu. Je tu 8 GB RAM, až TB úložiště, integrovaná grafika, pár USB-C i s podporou DisplayPort, slot pro SIMku, 5Mpx kamerka s Windows Hello odemykáním obličejem, 50Wh baterie s rychlým nabíjením nebo Dolby repráky. A obrazovka podporuje stylus.  

Procesor je však zatím otazníkem. Lenovo neřeklo, který procesor přesně v X1 Fold je. Uvedlo pouze, že bude běžet na nové generaci procesoru Intel Core s jejich Hybrid technologií. Jinými slovy tu budou speciální procesory zaměřené na podobná zařízení, které mají konkurovat rychle nastupujícímu Qualcommu v oblasti počítačů. Nebude to tedy pravděpodobně žádné “Core i". Tohle má být Always On PC. Na druhou stranu to zaručí snad super výdrž a u tohoto stroje dává rovněž přítomné 5G a SIM slot velký smysl. Přeci jen je to cestovní All in One, tablet i notebook. 

Přesně pro takové počítače bylo to označení Always On PC podle mě stvořeno. Pořád tu jsou však dva problémy. Tedy alespoň pro mě je jedním poměr stran displeje 4:3, jenž mi nepřejde ideální na práci a takový typ zařízení. Radši bych 3:2. Ale to je drobnost a osobní preference. Větší problém je, že zařízení půjde do prodeje v polovině roku s běžnými Windows 10. 

Windows prostě není systém dělaný na takové zařízení. Lenovo se používání snaží zpříjemnit svými softwarovými funkcemi, ale pořád jde vidět, jak je ovládání nepohodlné, neohrabané, pomalé a celkově zkrátka působí notebook jako neodladěný prototyp. Avšak později v roce 2020 má přijít verze s Windows 10X, které jsou dělané na podobný formát notebooků. Ostatně přesně to použije Microsoft u Surfacu Duo.  

Pokud vás tedy ThinkPad X1 Fold zaujal, tak ho nekupujte hned za pár měsíců a počkejte na lepší verzi s Windows 10X. Byť s cenou 2499 dolarů, což je skoro 70 tisíc korun s daní, o něm bude přemýšlet asi málo kdo. Je to zkrátka zase jako Galaxy Fold, experiment. První generace. Byť vzhledem k té odolnosti konstrukce má u mě Lenovo větší respekt. Někdo v Číně alespoň trochu přemýšlel.  


Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.