Telefony střední třídy od Samsungu budou výkonnější než ty nejdražší letošní vlajky Ale jaká bude cena?

11. říjen 2020
1 min. čtení
0 videí
  • Od samotného Samsungu i známého leakera Ice Universe jsme se dozvěděli novinky o procesoru Exynos 1080.
  • Najdeme ho příští rok kupříkladu v Galaxy A52 či A72, tedy v telefonech vyšší střední třídy.
  • I přesto však bude dle doložených informací výkonnější jak nejdražší vlajkové telefony letošního roku.

Samsung oficiálně potvrdil, že začne brzy vyrábět nový procesor jménem Exynos 1080. Dle vyššího čísla byste mohli nyní čekat, že půjde o nástupce Exynosu 990, jenž se nachází v letošních vlajkových lodích korejského výrobce, ale tak to není. Ve skutečnosti půjde o nástupce Exynosu 980, což není moc známý procesor. Jedná se o 5G čip, který pohání letošní zařízení Galaxy A71 5G, Galaxy A51 5G a třeba i telefony Vivo.

Reklama

Také Exynos 1080 zamíří tím pádem do vyšší střední třídy, ale svým výkonem tomu rozhodně zatím neodpovídá. Jak známý leaker Ice Universe podotkl ve svém tweetu, nový procesor bude vyroben moderní 5nm technologií. Tu využívá třeba i horká novinka v podobě procesoru Apple A14 a zajišťuje enormní nárůst výkonu a snížení nároků na energii. Dále bude procesor tvořen jádry Cortex-A78, která jsou o 20 % rychlejší než ty v Exynosu 980. Největším rozdílem bude ale až grafika, jenž bude typu Mali G78, takže už nebude více jak dva roky stará. 

To všechno má ve finále znamenat, že chystaný procesor pro vyšší střední třídu dosáhne v benchmarku AnTuTu prý na více jak 650 000 bodů. Jen pro srovnání, v současnosti nejvýkonnější vlajkové Android telefony na trhu dosahují v AnTuTu maximálně 615 00 bodů. Je pochopitelné, že výkon procesoru, který je vyroben novější technologií, bude vyšší, ale musím opět připomenout, že Exynos 1080 nebude vlajkový procesorem.

Reklama

Pro střední třídu bude takový skok enormní a jen těžko si lze představit, jaký výkon poskytne potom skutečně vlajkový Exynos 2100. Stejně jako nadcházející Snapdragon 875 má totiž nakonec i on využívat extrémně výkonná jádra X1. Vypadá to tedy, že Samsung si chce napravit reputaci po letošním roce, kdy schytával jejich Exynos 990 zaslouženou vlnu kritiky. Je ovšem důležité doplnit, že kritika se netýkala nikdy nedostatku výkonu, ale extrémní energetické náročnosti a zahřívání zařízení. Doufejme tedy, že se Samsung nezaměřil jen na výkon.

Dále je tu samozřejmě také otázka peněz. Pokud bude Exynos 1080 skutečně takto výkonný, tak jak se asi zvedne cena telefonů vyšší střední třídy? Telefony nejvyšší vlajkové třídy letos kvůli Snapdragonu 865 výrazně zdražily a pokud budou zařízení střední třídy příští rok ještě silnější, tak určitě podraží ještě více. Není moc pravděpodobné, že by takový výkon nechal cenu na stejné úrovni. V každém případě se však máme na co těšit, v tom dobrém a patrně i v tom špatném smyslu.

Reklama
Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.