Telefony Nokia budou vyšetřovány kvůli odesílání uživatelských dat do Číny Finsko si musí HMD pořádně oklepnout

22.03.2019 14:19 / od Michal Šrajer
/Photos/Redmi_7_galerie1.jpg/Photos/Redmi_7_galerie2.JPG/Photos/Redmi_7_galerie3__1_.jpg/Photos/Redmi_7_galerie4.jpg
  • Podle norských médií odesílali některé telefony Nokia 7 Plus citlivá data uživatelů do Číny
  • HMD Global svou chybu uznalo a zároveň přidalo, že odesílání dat už zamezila lednovou aktualizací systému
  • Přesto bude společnost vyšetřována finskými úřady pro bezpečnost

V posledních letech je bezpečnost a soukromí uživatelů smartphonů mnohem větším tématem než dřív. Ostatně právě kvůli obavám z bezpečnostní se Huawei pře neustále s americkou vládou. Vyčítáno je nejčastěji čínskému výrobci údajné odesílán uživatelských dat čínské vládě, což se nikdy pořádně neprokázalo, avšak spousta zemí se této možnosti děsí.  

Spousta zlých jazyků se samozřejmě takové vždy hned chytne a často narazíte na zprávy typu “to má to za to, že si kupuje telefony od číňanů”. Podle nejnovějších zpráv v tom ovšem nemusí být jen Huawei. I dlouholetý miláček všech Nokia totiž čelí nyní úplně stejným nařčením. Podle norských médií to vypadá, že některé evropské verze Nokie 7 Plus odesílaly detailní informace uživatelů do Číny. Mezi těmito informacemi nemá chybět telefonní číslo, GPS lokace či sériové číslo zařízení. 

Tyto informace se měly podle posledního vyšetřování odesílat na servery jednoho čínského operátora China Telecom, jenž je státním podnikem. Spekuluje se ovšem, že o nic vážného nejde a HMD Global udělalo jen chybu během dodávání zařízení. Prý mělo poslat kusy určené pro čínského operátora omylem do Evropy, a proto se data nadále posílala do Číny. Přeci jen měly být původně telefony pro tamního operátora.  

HMD Global okamžitě celou situaci také okomentovalo a postavilo se k problému čelem, za což má u mě velký respekt. Společnost uznala, že udělala chybu a jedna várka Nokii 7 Plus skutečně odesílala data do Číny. Podle HMD byla ovšem aplikace odesílající data odstraněna už v lednové aktualizaci systému, hned jakmile se o problému společnost dozvěděla. Pořád ale ještě není konec. HMD bude nyní vyšetřováno finskými úřady pro bezpečnost, které bude přezkoumávat jakékoli odesílání dat či porušení zákonů o ochraně dat GDPR. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.