TCL na CES 2020: 5G telefon pod 500 dolarů, ohebný prototyp a 8K televize TCL toho ukázalo spoustu, ale nic neřeklo

07.01.2020 16:53 / od Michal Šrajer
foto: techarena.cz
  • TCL nám ukázalo telefony TCL 10 Pro, TCL 10L a TCL 10 5G.
  • Všechny telefony včetně 5G modelu se Snapdragonem řady 700 by se měli cenovkou dostat pod 500 dolarů.
  • Ukázal se také prototyp ohebného telefonu či 8K Mini LED televize.

Pro nezasvěcené je TCL jeden z předních výrobců elektroniky a pochází z Číny. Společnost dělá už celá desetiletí řadu domácí elektroniky, ale zazářila především až před pár lety, kdy kolem ní vzniklo šílenství v Americe. TCL začalo nabízet velké a kvalitní 4K televize za velice lákavé ceny. To rychle vyzvedlo jejich pozici, a tak se díky Americe a super televizím stal 25 největšího výrobce elektroniky na světě v roce 2010 dokonce třetí největším výrobcem v roce 2015. A na téhle příčce je až dodnes. 

Mimochodem slogan TCL zní “The Creative Life”. Stejně jako u LG představuje zkratka “Life´s Good”. Tolik k představení společnosti ovšem stačí. Chtěl jsem udělat rychle opáčko, jelikož u nás není značka zas tak dobře známá. Nicméně tento výrobce dělá také vlastní telefony, mimo faktu, že vlastní Alcatel a BlackBerry, a právě nejnovější generace jejich telefonů se nyní představila v Las Vegas. 

I když "představila” je až moc silné slovo. TCL vesměs jen ukázalo telefony, řekli nám jejich jména a že prý všechno se dozvíme až na MWC. Výbava ještě podle všeho není finální. V takovém případě, proč dělat takový humbuk teď? Tohle není budování “hypu”. To by bylo, kdyby řekli, že na MWC budou mít super kousek s 5G pod 500 dolarů a ukázali by třeba jen siluetu telefonu. Takhle už lidi telefony drželi fyzicky v ruce, každý je viděl ve videích, máme jména a na MWC už si řada lidí řekne “Vždyť to už se představilo, ne? O tom jsem viděl video před pár měsíci.” 

Zkrátka se však představily tři modely. TCL 10 Pro, TCL 10L a TCL 10 5G. Co vám k nim mohu říct. No všechny mají podobný design. 10 Pro má jako jediné čtečku otisků prst v displeji, zatímco zbytek má tradiční čtečku na zádech. Nejen díky tomu, ale i matnější barvě a zapuštěným foťákům ve stylovém černém pruhu je podle mě právě Pročko nejhezčí. Vypadá trochu jako Mate 10 Pro. Pročko má jako jediné rovněž AMOLED displej s tenkými rámečky, malým notchem a zaoblenými stranami. Zbytek výbavy neznáme, jen že displej vyrábí sesterská společnost, která děla také obrazovky pro TCL televize.   

Jo, a ještě mají očividně všechny telefony 4 fotoaparáty a dva blesky. Přičemž očko má hlavní 64Mpx senzor se světelností f/1.8 a alespoň jeden z dalších senzoru slouží čistě pro makro fotky. Je to totiž napsané na zádech. Samotné TCL řeklo pouze, že foťáku u Pročka bude pomáhat nová softwarová technologie NTXVISION, která je v podstatě jako klasická umělá inteligence nebo chytré HDR. Optimalizuje v reálném čase barvy, jas, kontrast a podobně.  

Model TCL 10 5G bude přitom jedním z nejlevnější 5G telefonů. Má mít totiž procesor řady Snapdragon 700, pravděpodobně Snapdragon 765 5G, což má za následek, že má stát tento telefon méně jak 500 dolarů. Tedy 13 tisíc korun s daní. Zbylé dva telefony se mají také pohybovat v teritoriu 200 až 500 dolarů. Přičemž TCL 10 Pro by mělo mít Snapdragon 675, ale opakuji nic není potvrzeno. Do Čech se dostane prý pouze 10L a 10 Pro. 

Krom této trojice pak ukázalo TCL také další ohebný koncept s pantem jménem Butterfly. Ukázaný prototyp je však zvláštní, protože to není úplně telefon, byť jej tak TCL prezentuje. Velikostí a formátem je to spíše ohebný tablet. Takový véčkový tablet, jelikož ve složeném menším stavu nelze zařízení nijak ovládat jako telefon. Více se máme dozvědět zase na MWC, kde mimochodem loni ukazovalo TCL ohebné zařízení s pantem jménem Dragon. Který skončil bůh ví kde. Takže na nějaké vydání ohebného zařízení bych moc nespoléhal. 

A na závěr. Ukázala se také 8K Mini LED televize, jež má přijít i na náš trh. Mini LED je nová technologie, která má představovat lepší alternativu k LED a QLED technologii. Zároveň TCL dodává, že 8K se vyplatí podle nich pouze u obrazovek o velikosti 65 palců a více, s čímž lze souhlasit. Zároveň je společnost členem nové “8K Association”, čímž se chlubil třeba i Samsung a 8K televizí má představit letos ještě víc. Upscallování obrazu je samozřejmostí a prý se už v TCL těší na vydání nové generace konzolí koncem roku, takže se máme určitě ještě na co těšit. 


Když to vezmu kolem a kolem, tak osobně je mi zatím nějaké 5G a další z řad nepraktických ohebných experimentů celkem jedno, ale to TCL 10 Pro? To je mi hodně sympatické. Ten elegantní design společně s displejem se mi zamlouvá a za zajímavou cenu by to mohla být pecka. A hlavně alespoň nevypadá jako Galaxy S20 na rozdíl od 80 % mobilního trhu v roce 2020. 

Krom tohoto kousku však zaujala i televize. TCL umí vážně dobré telky za hezkou cenu a myslím, že pomůže v Americe dostat 8K rychleji mezi lidi. Sílu má na to značka dostatečnou. Ostatně je TCL stále už roky pravidelně číslo jedna v prodejích televizí v Americe, meziročně na všech trzích roste a celosvětově je čistě v televizích číslo 2, co se v množství dodávek týče. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.