Tato žena zachránila AMD aneb příběh Lisy Su Poznejte v současnosti dost možná nejvlivnější ženu techniky

13.07.2020 05:00 / od Michal Šrajer
techarena.cz

Konečně si dnes povykládáme o novodobém rozmachu AMD. Jak bájný fénix vstal z popela. Ale jak můžete poznat už z titulku, tento článek nebude úplně o AMD jako takovém. Historie AMD, vývoj společnosti a její příběh nás zajímat nebudou. Namísto toho se budeme soustředit na Lisu Su, ženu, která stojí právě za tím velkým rozmachem AMD v posledních letech, a bez které by AMD patrně zaniklo.Počátky v IBM

Lisa Su se narodila sice na Tchajwanu, ale od dvou let žije v Americe. Nebudu tady popisovat celý její život, ale nutno zmínit, že studovala na MIT, kde pracovala na celé řadě technologií a inovací, které později za pár let našly cestu do skutečných produktů a dost změnily způsob, jakým jsou postaveny dnešní čipy. Není tedy divu, že hned po vystudování svého tituly z MIT dostala pozici v Texas Instruments, kde zůstala ale jen jeden rok.

Záhy si jí totiž "ukradlo" IBM. Zde hrála velice významnou roli, jelikož pracovala na vývoji měděných spojů, které měly nahradit v čipech tehdy běžné hliníkové. Právě díky práci celého jejího týmu a dalších se zvýšila rychlost procesorů tehdy v podstatě ze dne na den o 20 %. V pouhých 26 letech se pak dostala Lisa až na pozici viceprezidentky vývoje čipů v IBM a její tým měl před sebou velký úkol.

Za IBM přišel ředitel Sony s tím, že chce ve své budoucí herní konzoli procesor, který bude mnohem výkonnější než cokoliv na trhu. Tento nelehký úkol připadl opět na bedra Lisy a jejího týmu. Výsledkem bylo fascinující řešení. Namísto jednoho silného procesoru protlačila Lisa myšlenku čipu složeného z více procesorů, z nichž by měl každý na starosti něco jiného. Na tomto řešení pracoval následně tým s několika dalšími partnery, nakonec skončili s devíti procesory v jednom a ve finále dostal nový čip jméno Cell a stal se korunním klenotem PlayStationu 3.  

Cell získával obrovské ovace. Všichni ho viděli jako první vlaštovku budoucnosti. Media si procesor zamilovala, nadšenci technologií stejně tak, avšak vývojáři her byli opačného názoru. Vyvíjet pro Cell bylo kvůli jeho zcela odlišnému principu velice náročné, a tak trvalo dlouho, než se s ním naučili pořádně zacházet a dokázali jej naplno využívat.

To se však už pochopitelně netýká Lisy. Ona svůj úkol splnila. Dodala se svým týmem inovativní a nesmírně silný procesor. Poté strávila ještě pár let v IBM, ale v roce 2007 společnost opustila a přidala se k Freescale, kde přišla s pár zajímavými síťovými řešeními. Avšak pro nás nastal zlom až v lednu roku 2012, kdy se stala viceprezidentkou a vedoucí managerkou Advanced Micro Devices – AMD


Nástup do AMD

Zde sehrála hned zezačátku opět klíčovou roli ve spojení s herními konzolemi. Lisa znala situaci AMD, tehdy v roce 2012 společnost ztratila 1 miliardu dolarů a potácela se na hraně bankrotu, a viděla obrovský potenciál v dodávání procesorů nové generaci konzolí v podobě PS4 a Xbox One. Lisa tedy v podstatě dokopala AMD k tomu, aby se vůbec zajímalo o dodávání procesorů do konzolí, což se ukázalo jako jeden z nejlepších obchodních kroků. Zatímco v roce 2012 tvořily počítačové komponenty 90 % prodejů AMD a pouze 10 % tvořily ostatní “nepočítačové” produkty. Už v roce 2016 tvořily právě ty nepočítačové produkty, zejména konzole, 53 % prodejů společnosti.Právě dodávání procesorů a grafik do herních konzolí tvoří dodnes největší podíl zisků pro AMD, což se zaručeně nezmění vzhledem k faktu, že Sony i Microsoft vsadili na AMD opět i u další generace. Očekává se, že během pár let po startu PlayStationu 5 a Xbox Series X vzrostou příjmy z nepočítačových zdrojů až na 60 % či víc.

Zpět ale do minulosti. Úspěch se pochopitelně dostavil, až když se prodeje konzolí pořádně rozjely, což pár let trvalo. AMD se tak dalších pár let pořád nedařilo. Lise se však dařilo a po pouhých dvou letech v AMD získala v roce 2014 jako vůbec první žena v historii společnosti pozici CEO. Z Lisa byla ředitelka jedné z nejznámějších počítačových společností na světě. Ředitelka společnosti, která se potápěla. Která byla opět blíže bankrotu.


Změna přístupu

Díky svému přístupy k práci však dokázala ducha společnosti velice rychle měnit, což vedlo v budoucnosti k velkým úspěchům. Kupříkladu v hned roce 2014 jí v AMD řekli, ať udělá seznam 10 cílů, kterých se pod jejím vedením má společnost snažit docílit. Namísto toho však Lisa zveřejnila pro všechny zaměstnance prostou zprávu. “Naším cílem bude dělat skvělé produkty, prohloubit naše vztahy se zákazníky a zjednodušit všechno, co děláme.”

Společnost čekala velká odtučňovací kůra, zatrhl se vývoj zbytečných technologií a pomaloučku se měnilo zaměření. Lisa není zarytý "PCčkář", když to tak řeknu. Nikdy neviděla počítače jako nějakou modlu, že počítače jsou to hlavní. Lisa se soustředí na to, co chtějí ti nevětší zákazníci. A tím nemyslím rozhodně nás. My můžeme chtít od AMD v dnešní době i neskutečné grafické karty, a ještě lepší procesory s bublifukem, ale největší zákazníci jsou Sony, Microsoft, Lenovo, Asus, Google a další společnosti. Právě podle nich se určuje, na co se bude AMD soustředit.

Vezměte si kupříkladu ty grafiky. Lidé, fanoušci, hrozně moc chtějí Navi grafiku, které překoná Nvidii RTX 2080. Chtějí, aby AMD rozneslo Nvidii na kopytech stejně jako to dělá v poslední době s Intelem v procesorech. Jenomže Navi bylo děláno z velké části primárně jako integrované grafické řešení pro Sony a Microsoft do nových konzolí a slabší verze se pak logicky využijí i jinde, když už má AMD takovou novinku doma. Všechno ostatní jsou pouze vedlejší účinky a odbočky. Lisa a AMD nemají nejmenší zájem v pokoření Nvidie. To nezapadá do jejich plánu.

Hlavními pilíři společnosti jsou běžné procesory pro širokou klientelu, herní konzole a integrovaná řešení. Pokud dostaneme zároveň dobrou grafiku v notebooky či desktopu, bonus. Dostaneme ultra výkonný procesor za zlomek ceny Intelu, takže si jej mohou dovolit nejen firmy, ale i jednotlivé osoby, bonus. AMD samozřejmě záleží na běžných uživatelích a produktech, které nabízí, ale není to priorita. Díky tomu se AMD nevypracovalo.

Jedním z hlavních činitelů novodobého úspěchu AMD je kupříkladu 5% pravidlo Lisy, které se v podstatě stalo pro společnost v průběhu let motem
. Lisa tehdy věděla, že AMD nemá takové prostředky jako jiné společnosti, nemohla chtít, aby byly najednou jejich produkty z generace na generaci dvakrát lepší. Namísto nereálných cílů proto vždy požadovala, aby každá generace produktů byla ve všem o minimálně 5 % lepší než ta předchozí. Chtěla ve společnosti zavést tradici neustálého zlepšování produktů, aby se to stalo pro AMD samozřejmostí.

Jen díky tomuto stabilnímu zlepšování se našel prostor pro Ryzen, Navi, Threadripper a tak dále. To je jádro úspěchu. Utáhnout opasky, pomalu ve všech oblastech vylepšovat, natáhnout velké zakázky od partnerů a jen tak bokem vypustit výsledky těchto zakázek také mezi lidi za atraktivní ceny. Proto udělaly Ryzeny takovou díru do světa. Je to výsledek všech zmíněných postupů.

Architektura Bulldozer z roku 2011 neustále zaostávala za Intelem a Lisa se nebála všechno vyhodit a přijít raději postupně se zcela novou Zen architekturou. Díky postupnému vylepšování, zkušenostem z jiných oblastí a odvaze dosavadní vývoj, který nikam nevedl, zahodit v období na pokraji bankrotu, jsme dostali tak skvělé procesory, u kterých AMD nepřestává rychle inovovat. Byl to pro novou ředitelku risk, ale vyplatil se. Očividně Lisa věděla, co dělá. Něco se prostě muselo razantně změnit a proč nezačít tím, že už nebude terčem posměšků fanoušků Intelu. Proč to neobrátit naruby.


Budoucnost v oblacích a telefonech

Navíc se teď rýsuje pro AMD ještě čtvrtý pilíř, kterého by se mohlo chopit. Data centra, která jsou stále důležitější. Je to obrovský stále rostoucí trh, kterému zatím dominuje Intel, ale právě díky tomu, že bude poptávka v průběhu let stále větší a díky lepšímu jménu, které AMD v poslední době získalo se svými skvělými produkty, je prostor pro dalšího velkého hráče.  

Cloud je budoucností, už teď jde o obří trh, a každá menší společnost si začíná zakládat vlastí servery, vlastní cloud, potřebuje vlastní data centra. A menší společnosti nebudou chtít kupovat ultra drahé Xeony. Nemluvě o v posledních letech častých chybách v procesorech Intel a narušení bezpečnosti. Co kdyby ale přišlo AMD se silnou, bezpečnou, ale daleko levnější alternativou? Viz procesory AMD EPYC.

Kupříkladu v Číně už si jedna velká společnost licencuje tyto procesory a pod svým označením je dodává do datacenter po celé zemi. V zemi s nesmírnou ekonomickou silou, kde už má tím pádem AMD první páku a pootevřené dveře.

Mezitím se však dle spekulací pustí AMD také do něčeho, co vám může po celém tomto článku dávat najednou daleko větší smysl. Už víme, že AMD se soustředí zejména na integrované systémy, konzole, hlavním cílem je vždy dostat na jeden čip procesor, silnou grafiku a všechno ostatní. A kde jsme na tento přístup zvyklí? Telefony.

Dá tedy rozum, že se objevují spekulace o 5nm procesoru Ryzen C7. Prvním ARM čipu od AMD pro telefony, tablety a v poslední době klidně i pro notebooky. Tento procesor má mít výkonná jádra nové generace, frekvenci více jak 3 GHz a vlastní grafiku o 45 % silnější, než má Snapdragon 865. Plus 5G a podpora všech nejmodernějších technologií.

Zároveň by přišlo AMD na tento trh v nejlepší možný okamžik. Qualcomm své Snapdragony nadále zdražuje a příští rok se máme dočkat ještě většího dramatického nárůstu ceny, což se podepíše logicky i na cenách telefonů. AMD by však mohlo nabízet obdobný, nebo i v pár ohledech lepší, výkon za levnější peníze stejně jako to dělá u Intelu. To by nalákalo určitě spoustu nových partnerů. Plus Intel zatím opět nejeví o ARM zájem, byť jde očividně minimálně ve všech neherních noteboocích o jasnou budoucnost. ADM by zasadilo další ránu.


Plody těžké práce

Zkrátka má před sebou AMD zajímavou budoucnost a Lisa Su se díky všem těm skvělým rozhodnutím, které jsme si tu prošli, určitě nehne ze svého křesla ředitelky. Za pouhých pět let zvýšila tato žena hodnotu akcií AMD ze 2 dolarů na více jak 55 dolarů v roce 2019. Společnost najednou neztrácí, ani nepřežívá, vydělává. A za všechny tyhle úspěchy si Lisa vysloužila loni mzdu 58,5 milionů dolarů.

Tím se stala nejlépe placeným CEO na světě za daný rok. Překonala o obrovských 13 milionů dolarů ředitele Discovery i Disney. Disney. Daleko za ní jsou pak šéfové Adobe nebo Netflixu. A je tak zároveň první ženou, která se kdy dostala na první místo. Vlastně je jedinou ženou v TOP 10. I to je jasný důkaz toho, jak důležitá Lisa je a společnost si toho očividně cení.

Když začnete o Lise číst, což doporučuji, zjistíte, jak moc aktivní ve společnosti stále je. Přichází s novými nápady, a to nejen obchodními. Pořád vývojářům předhazuje nápady na nové technologie či řešení a úzce se svými týmy komunikuje. Ten technický původ z ní vůbec nevymizel. Možná právě proto je tak dobrá ve své práci. Velice dobře rozumí zákazníkům i vývojářům, kteří pro ně ty produkty vytvářejí, a ví, co je v jejich silách a kam směřuje budoucnost.

Díky ní musíme s AMD v dalších letech rozhodně počítat. Díky ní všichni procesory AMD nyní oceňují a chválí. Díky ní AMD vládne konzolím. Díky ní společnost vytáhla jednu nohu z hrobu a dostala se naopak na výsluní. Díky ní dostává teď letitý rival Intel v procesorech na zadek. Díky ní začal David porážet Goliáše. A Lisa Su je tím pádem jméno, které by zapálení fanoušci technologií rozhodně měli znát


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
  • Joel-13. červenec 2020

    I článek i video jsem si moc užil skvělá práce michale

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.