Takhle by mohlo vypadat uživatelské prostředí budoucnosti! Přizpůsobí se vašemu okolí a reaguje na něj

02.01.2019 17:30 / od Michal Šrajer
/Photos/HONOR_8X_3.jpg
  • Dříve vysoce postavený designer uživatelského prostředí Applu nám ukazuje svůj nový projekt
  • Ten využívá širokoúhlé kamery ke snímání vašeho okolí na jehož základě mění renderování uživatelského prostředí telefonu
  • Na základě vašeho prostředí a světla v něm se tak mění třeba i na tlačítkách v telefonu stíny, nasvícení a podobně

Pamatujete si ještě na starší verze iOS či macOS, kde se snažili designeři vytvořit uživatelské prostředí, které napodobovalo reálné materiály? Zápisník měl vypadat jako papír, výběr knih ke čtení jako polička a tak dále. Tento realismus se postupně vytratil a v dnešní době se přikláníme k co nejploššímu designu uživatelského prostředí. I v technice se ale trendy po vlnách vracejí a alespoň menší návrat realismu nemusí být na škodu. 

Vypadá to, jako kdyby byly pod displejem fyzické přepínače a tlačítka!Dokazuje to nový Projekt Erasmus, na kterém pracuje vývojář Bob Burroughm, jenž býval jedním z hlavních vývojářů uživatelské prostředí v Applu. Jeho nejnovější počin je přitom velice ambiciózní, jelikož slibuje inovativní dynamické prostředí. V podstatě uživatelské prostředí reaguje na skutečné okolní prostředí a na jeho základě se přizpůsobuje - mění nasvětlení, stíny a další věci. Díky tomu vypadají prvky jako tlačítky či přepínače velice realisticky a až fyzicky. Vypadá to, jako kdyby byly fyzické 3D prvky prostředí skutečně jen těsně pod sklem. Je to tedy jakýsi mnohem reálnější paralex efekt na steroidech.

Technologie funguje na videu přitom už nyní ukázkově a Bob v něm předvádí, jak dokáže prostředí reagovat na tmu a různý úhly nasvícení. To vše ukazuje na starším iPhonu, který má vepředu přimontovaný speciální širokoúhlý objektiv (“rybí oko”). Ten snímá okolí a vytváří jeho mapu, kterou následně nanáší na uživatelské prostředí telefonu. Tlačítkům se tak nemění nasvícení a stíny jen podle okolního světla, ale také podle úhlu a směru světla dopadajícího kolem vás. Prostředí tak realisticky reaguje na otáčení telefon a hází podle něj třeba odlesky nápisu či přepínačů.  


Pochopitelně jde stále jen o prototyp, ke kterému je nutný obří objektiv a ukázané prostředí vypadá jako zastaralý iOS. Stejný princip by však šel snadno přenést také do modernějšího designu, což by mohlo vypadat velice zajímavě. Je však otázkou, jestli o realistické podání uživatelského prostředí v dnešní době stojíme. Možná by však nemusely být efekty využity v celém prostředí na všech prvcích, ale jen někde. Zkrátka by to mohla být zajímavá novinka, avšak jsou tu jisté obavy.  

K mapování by bylo možné určitě postupně využít speciální širokoúhlé objektivy přímo v telefonu, ale největší překážkou může být baterie. Neustálé snímání a vytváření takových efektů bude nepochybně náročnější na energii, avšak i na to má tvůrce Projektu Erasmus odpověď. Podle něj by se dala snadno udělat verze, která by byla jen nepatrně náročnější na výdrží. Zhruba by se tedy mohlo spotřebovat na takovou hráčku stejně energie jako třeba na Always On.  


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.