Také Google odstranil Fortnite z Google Play za porušení pravidel. Další žaloba je na světě Jak tohle asi dopadne...

14.08.2020 10:30 / od Michal Šrajer
techarena.cz
  • Jen pár hodin po Apple odstranil také Google populární hru Fortnite ze svého obchodu Google Play.
  • Důvodem je opět nejnovější akutalizace hry, která umoňuje kupování herního obsahu přímo skrz Epic a nikoliv skrz Google Play.
  • Epic tak porušil podmínky Google Play, které musí dodržovat každé aplikace a hra v obchodě.
  • V reakci na odstranění přišel Epic okamžitě s žalobou na Google stejně joko v případě Applu.

Pouze pár hodin po tom, co Apple odstranil Fortnite z App Store, zareagoval rovněž Google na nejnovější aktualizaci populární hry. Aktualizace umožňuje nakupovat ve hře prémiovou měnu a podobně se slevou přímo skrz vlastní obchod Epicu, vývojáře hry, čímž obchází placení skrz Google Play, z něhož dostává Google podíl.  

Ve svém oficiálním prohlášení Google upozorňuje, že Android je otevřená platforma, která umožňuje vytváření vlastních obchodů s aplikacemi, s tím problém není. Ostatně Fortnite bylo možné dlouho nainstalovat na Android pouze přímo přes stránky Epicu. Problém je, že nakonec Epic dostal Fortnite do Google Play, podepsal všechna pravidla, která s tím souvisela a nyní tato pravidla porušil. Stejně jako Apple udělal tedy Google to samé, co by udělal s jakoukoli jinou hrou či aplikací, odstranil Fortnite z obchodu za porušení jasně dané dohody.

Důležité je přitom upozornit právě na otevřenou podstatu Androidu. Google upřesňoval, že nemá problém s jinými obchody a nemá problém s tím, když přes ně něco prodáváte. Byť z hlediska bezpečnosti to není zcela ideální a Google hlásí možná až příliš poplašně u vše stáhnutého z jiných zdrojů než z Google Play, že může jít o nebezpečný software. Kdyby ovšem šlo Fortnite stále jen stáhnout přes stránky Epicu a vydala se tato aktualizace, tak nemůže říct Google ani půl slova. Jenomže Epic svůj Fortnite do Google Play dostal, využil dostupnosti a rozšíření platformy a nyní se snažil obejít její pravidla, se kterými dříve souhlasil. Už dříve měl přitom Epic s Googlem potyčku ohledně podílu a zalistování Fortnitu do Google Play, takže herní studio dobře vědělo, do čeho jde a k čemu dává souhlas. Google ve svém prohlášení také ihned dodal, že Fortnite rozhodně může zůstat na Androidu, v tom nemůže Google hře bránit, a je ochoten s Epicem opět vyjednávat o návratu hry do Google Play. To ale nestačí.

Jak už je očividně v nátuře Epicu, byla podána na Google okamžitě velice podobná žaloba jako na Apple ohledně monopolního chování. Zde však Epic nestaví na chamtivosti a uzavřenosti platformy. Namísto toho se odvolává na svou propagaci s OnePlus, kdy uzavřel Epic dohodu, že všechny telefony OnePlus by měly v sobě předinstalovaný Fortnite. Epic tvrdí, že Google donutil OnePlus k odvolání dohody z obav z obcházení Google Play a zabezpečení Play Protect. Stejně tak krachnula stejná dohoda s LG, které loni zavázalo, že už nebude do svých telefonů instalovat software z vedlejších zdrojů, což by Fortnite byl. Údajně bylo LG opět donuceno ze strany Googlu.

Epic tvrdí, že kdyby Google nezasáhl, tak by studio přistoupilo k více výrobcům telefonů ve snaze protlačit předinstalování Fortnite a dalších svých služeb mimo dosah Google Play. Díky tomu by Epic získával veškeré tržby a nemusel by řešit ošemetné stahování z vlastní stránek. Skoro v každém telefonu už by jejich služby a hry přeci byly. Peníze by Epic na takové smlouvy s výrobci určitě měl. Jejich obchod s PC hrami zatím v podstatě stojí na rozhazování peněz a kupování si exkluzivních práv za obrovské sumy.

Jak obě žaloby dopadnou je ve hvězdách, jelikož každá musí pracovat s odlišnými fakty. Google nemá stejné podmínky pro platby a aplikace na Androidu, jako má Apple na iOS. Stejně jako v případě první zprávy ohledně Applu musím však opět ještě jednou zdůraznit, že byť můžeme vidět Epic jako jediného velkého hráče, který se může postavit obrům a bránit tak zájmy menších vývojářů, tak stále porušil pravidla. Epic porušil vědomě pravidla, se kterými souhlasil. Tento fakt nemůžeme přehlížet a maskovat za statečný vzdor proti velkému špatnému Googlu a Applu.


Diskuze k článku...

0 komentářů
  • peripsen-14. srpen 2020

    Jen aby nakonec nebylo v appgallery více aplikací. :D

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.