Tak takový konec snad nikdo nečekal. Google+ končí po masivním úniky uživatelských dat I to poslední stéblo se už utrhlo

09.10.2018 16:00 / od Michal Šrajer
JBL PartyBox 300
  • Může za to především odhalení závažné bezpečnostní chyby, kterou Google dlouho dobu tajil
  • Po 7 letech přežívání bude sociální síť Google+ příští rok ukončena pro běžné uživatele
  • Zároveň se ukázalo, že 90 % návštěvníku prý zůstávalo na Google+ méně jak 5 vteřiny

Není žádným tajemstvím, že sociální sít Google+ bojovala o přežití už od svého počátku. Nikdo zkrátka nechtěl další sociální síť a byť se jí Google snažil několikrát od základu předělat, nikdy se moc neujala. Dle mého názoru je to přitom velké škoda, jelikož čistě vizuálně vypadá Google+ skvěle a jedná se o nejmoderněji vypadající sociální síť. Rozhodně jde o hezčí a přehlednější prostředí než u Facebooku. Být hezký ale rozhodně nestačí, a tak zůstává už roky Google+ na okraji zájmu jak uživatelů, tak samotného Googlu. 


Proto by se dalo říct, že dostala služba nyní ránu z milosti, avšak takový konec určitě nikdo nechtěl. Zjistilo se totiž, že již více jak dva roky měly omylem vývojáři třetích stran přístup k osobním datům více jak 500 tisíc uživatelů. Namísto toho, aby Google o tomto problému informoval se však snažil celou záležitost zamést pod koberec, a tak mělo kvůli hloupému softwarovému bugu až 438 různých aplikací potenciálně přístup ke jménům, datům narození, profilovým fotkám a dalším osobním informacím přesně 496 951 uživatelů Google+. 


Google sice tvrdí, že k žádnému zneužití dat nedošlo, ale přesto byly všechny informace prostě jen volně k dispozici od roku 2015 až do března letošního roku, kdy společnost konečně bug opravila. Interní e-maily Googlu poté hovoří o ututlání této chyby, aby se Google nedostal do záře reflektorů společně s Facebookem během skandálu ohledně zneužívání uživatelských dat během amerických voleb. Nyní se však Google rozhodl konečně vyjít s pravdou ven a učinit razantní kroky


Tím největším je nepochybně zrušení sociální sítě Google+ pro běžné uživatele, jež proběhne v srpnu příštího roku. Toho bychom se však dočkali pravděpodobně i bez podobného skandálu, jelikož podle průzkumu tráví lidé na Google+ po jeho otevření v 90% případů méně jak 5 sekund. Při takových číslech není divu, že Google na službu v posledních letech zanevřel. Zároveň však v reakci na zjištěný bug omezí Google množství uživatelských dat, ke kterým mohou dostávat ostatní vývojáři přístup z vašeho Google účtu i Gmailu. Zároveň budeme nyní různým stránkám a aplikacím v Androidu také jinak přidělovat oprávnění, kdy dostaneme nad vším daleko větší kontrolu. A na závěr nebudou už moci ostatní aplikace dostávat přístup k záznamu hovorů a SMS zprávám, což může znamenat konec pro aplikace s hovory a zprávami ostatních vývojářů v Google Play


Po zveřejnění těchto informací může Google pochopitelně také čelit žalobám, jelikož společnost dlouho zatajovala závažný bezpečnostní problém, který se týkal jejích uživatelů. Proto se chystá Google na velké změny a zpřísní všechny své bezpečnostní API ve snaze získat si opět důvěru uživatelů. Na to však už může být pozdě, obzvláště v době, kdy se zabezpečení a soukromí bere mnohem vážněji než před pár lety. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.