Tak brutální herní mašinu, jako je ASUS ROG Mothership, jste ještě nikdy neviděli Nejambicióznější herní notebook CESu? Rozhodně!

08.01.2019 10:00 / od Michal Šrajer
JBL PartyBox 300
  • ROG Mothership je obří herní verze Surface v podání ASUSu
  • Zařízení skýtá obrovský výkon v 17,3palcovém tabletu, k němuž lze připojit klávesnici
  • Nechybí 144Hz G-Sync displej, procesor Intel Core i9, grafická karta GeForce RTX 2O80 či 64 GB RAM

V recenzi ROG Phonu jsem zmínil, jak je mi sympatické, že ASUS se nebojí riskovat a snaží se přicházet s novými věcmi. Něco tak bláznivého, jako je ROG Mothership, by mě však nenapadlo ani za milion let. ASUS totiž udělal v podstatě vlastní herní varianci Surfacu na těch nejsilnějších steroidech, které kdy lidstvo uzřelo. Konstrukčně je tedy Mothership vlastně jen tablet, ke kterému lze přicvaknout klávesnici. Jen s tím maličkatým rozdílem, že tenhle tablet má výkon desktopu. 

Řekl bych, že toto nové ROG je splněným snem všech, kteří pořádají často herní LAN party. Stačí totiž do batohu hodit tablet a jdete. Tedy pokud vám nebude vadit nosit na zádech 4,7 kilogramový stroj. Samotný počítač je přitom principově skutečně jen přerostlý Microsoft Surface. Všechny komponenty jsou umístěny za dotykovým 17,3palcovým Full HD displejem. Hliníkové tělo má poté výklopný stojánek a magneticky lze k němu přicvaknout klávesnici. Tím už však podobnosti končí. 

Kupříkladu hned ten displej v sobě skýtá herní technologii G-Sync, je 144Hz a odezva činí jen 3 ms. Za ním poté topí procesor Intel Core i9-8950HK (lze jej taktovat na 4,8 GHz), ten podporuje až 64 GB DDR4 RAM, tři 512GB NVMe SSD a grafickou kartou je nová NVIDIA GeForce RTX 2080 s vlastní 8GB GDDR6 pamětí. Jestli se vám z těch specifikací zatočila hlava, tak se nedivím. I já jsem nemohl uvěřit, co mé oči na stánku ASUSu vidí. Už podle hardwaru je jasné, že Mothership není žádný drobek a byť se mi designově se všemi těmi LED světýlky celkem líbí, tak působí zařízení zkrátka bizarně.  


Celou tu herní extravaganci pak musí uchladit ventilace v horních rozích, osm heat pipe vedených přímo k procesoru a soustava dalších měděných trubek, které odvádějí teplo. Ostatně právě díky chlazení chtěl ASUS tento typ herního zařízení vyzkoušet. Při výzkumu optimálního chlazení notebooků si totiž ROG tým uvědomil, že nejlépe se zařízení chladí, když jej vertikálně drželi ve vzduchu. Poté přišlo už jen uvědomění, že podobná konstrukce ve stylu Surfacu, která toto umožňuje, již existuje a Mothership byl na světě. 

Zajímavé je také ona přídavná klávesnice. Jde o klávesnici s barevným LED podsvícením a je to v podstatě stejná klávesnice, jakou nabízí ROG Zephyrus, na němž ostatně také tento článek píšu. Klávesnici lze připojit klasicky magneticky, nebo ji můžete složit na půl a připojit bezdrátově skrz Wi-Fi, takže si z Motherboard lze vytvořit takové all-in-one herní PC. Pokud není k dispozici Wi-Fi, ale nechcete mít klávesnici nalepenou na monitoru, můžete jí propojit rovněž skrz USB-C kabel. 

Z další vlastností této šílené mašiny zmíním třeba 1080p přední kamerkou, kterou lze využití pro odemykání pomocí rozpoznání obličeje díky Windows Hello. Je zde také nejnovější Wi-Fi ax, čtyři 4W reproduktory a spousta portů. Jsou zde dvě USB-C (jedno z nich má Thunderbolt 3), čtyři USB-A, jedno HDMI 2.0, čtečka SD karet, 3,5mm jack a ethernetový port. 

ASUS v podstatě vytvořil tak trochu novou kategorii herních počítačůTěžko říct, zda zaznamená ROG Mothership úspěch, ale experiment je to fascinující. ASUS v podstatě vytvořil tak trochu novou kategorii herních počítačů. Kvůli rozměrům to určitě není běžný notebook či konkurent Surfacu, ale zároveň je mnohem kompaktnější než velký desktop. Využití pro takové monstrum najde jen málokdo, ale vlastnit tuhle okázalost by určitě chtěl nejeden fanoušek značky. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.