Dlouholetý spor mezi USA a Federální komisí pro komunikace s čínskými technologickými firmami se zřejmě blíží ke svému závěru.
Od roku 2020, kdy Spojené státy oficiálně deklarovaly Huawei a ZTE jako národní hrozbu, se na jejich černý seznam dostaly další nejen asijské společnosti.
FCC začala hlasovat o další vlně zákazů, které znemožní čínským výrobcům prodávat v USA nová zařízení a čipy, velká omezení čekají také TikTok.
Huawei a ZTE budou mít v USA brzy zřejmě útrum. Po dvou letech, co byly nařčeny americkou Federální komisí pro komunikaci (FCC) ze spolupráce s čínskou vládou, a označeny za národní bezpečnostní riziko, dojde zřejmě k úplnému zákazu schvalování jakýchkoliv jejich telekomunikačních zařízeních. V roce 2021 bylo dohromady pět čínský společností zařazeno na tzv. krytý seznam (v originále covered list). Kromě dvou zmíněných jmen zde nechyběly další firmy stejného původu jako je Hytera Communications Corp, Hangzhou Hikvision Digital Technology Co a Zhejiang Dahua Technology Co. O několik měsíců později se na tomto seznamu objevila třeba také ruská společnost Kaspersky Lab. Aktuálně by mělo proběhnout hlasování o zesílení restrikcí vůči daným technologickým obrům, které je podmíněné zákonem vydaným prezidentem Bidenem v loňském roce. Pokud hlasování projde, s čímž se všeobecně počítá, Spojené státy americké se stanou dalším světovým trhem, kde Čína v oblasti technologií výrazně ztratí svůj vliv.
Minulý čtvrtek předsedkyně FCC Jessica Rosenworcelová rozeslala návrh třem komisařům na úplný zákaz schvalování zařízení vybranými čínskými výrobci na území USA. Předseda senátního výboru pro zpravodajské služby, senátor Mark Warner požádal Rosenworcelovou, aby do poloviny listopadu předložila životaschopné řešení. V případě Huawei šlo původně o nemožnosti se podílet na výstavbě 5G sítí a od roku 2020 měly americké firmy zákaz dodávat své součástky této čínské společnosti. Aktuálně se jedná o dalším plošném omezení dovozu zařízení, které zasáhne všechny čínské společnosti, jež jsou uvedeny na výše zmíněném seznamu. Podle odborníků je ale nepravděpodobné, že by se tento zákaz týkal elektroniky, jejíž prodej na americkém trhu komise už schválila. Toto omezení bude zřejmě cílit na nové výrobky, které certifikaci od FCC zatím nezískaly.
Sama předsedkyně k tomuto kroku uvedla, že se Federální komise dlouhodobě snaží chránit bezpečnost amerických občanů, a že v této snaze bude i nadále pokračovat. FCC totiž před týdnem rovněž oznámila, že omezí prodej některých čipových technologií čínským společnostem, což má zpomalit pokrok této země v oblasti superpočítačů. Bílý dům mimo jiné zvažuje vydání exekutivních příkazů zaměřených proti Číně, včetně příkazu, který by mohl omezit možnost amerických investorů vkládat peníze do tamějších firem, a dalšího, který by uplatňoval větší kontrolu mobilních aplikací s vazbami na zahraniční mocnosti.
Není tajemstvím, že Washington také dlouhodobě tlačí na virální aplikaci TikTok, kterou stejně jako již zmíněné technologické giganty podezřívá, že jsou z ní čerpány informace o amerických občanech, k nimž mají následně přístup nejvyšší státní činitelé Číny. TikTok jedná s americkou vládou o vyřešení těchto obav, ale někteří úředníci Bidenovy administrativy se domnívají, že návrh dohody mezi oběma stranami není vůči Pekingu dostatečně tvrdý. Tuto zemi, zdá se, čekají na trhu s technologiemi opravdu těžké časy. A to nejen v USA, ale také v Kanadě, která v minulých měsících zaujala stejné stanovisko jako jejich soused. A když připočteme soudní spor Nokie s OPPO za nedodržování licenčních podmínek, který probíhal jak v Evropě, tak i nově v Austrálii, vypadá to, jako kdyby se proti Číně postavil skoro celý svět. Zřejmě si státy napříč zeměkoulí konečně uvědomují, že závislost na telekomunikačních a technologických zdrojích z komunistické Číny se nevyplácí, a že je nutné chránit nejen své pozemní, ale i virtuální hranice.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.