Menší Xiaomi 14 se dočkalo velkých vylepšení, jelikož dostalo konečně LTPO displeje s jasem 3000 nitů, USB 3.2 nebo 90W drátového a 50W bezdrátového nabíjení.
Také hlavní fotoaparát je nový od OmniVision, zatímco zbytek snímačů pochází ze Xiaomi 13 Pro, ale potěší konečně 4K natáčení u přední kamery.
Xiaomi 14 Pro je pak větší telefon se skoro stejnými parametry, ale má Quad HD displej zaoblen ve všech čtyřech směrech, 120W nabíjení a hlavní foťák má volně proměnlivou clonu.
Xiaomi je prvním výrobcem, který představil vlajkové lodě s novým Snapdragonem 8 Gen 3. Jako v předchozích dvou letech jsme dostali prozatím jen dva modely, ale příští rok je určitě doplní také třetí Ultra. Prozatím si však popišme, co jsme nakonec dostali. Předně je tu design, který oba telefony sdílejí. Ten je velice podobný minulému roku, avšak dělící linka mezi fotoaparáty je pryč, modul senzorů je větší a najdeme v něm čtyři kruhy oddělující jednotlivé objektivy.
Xiaomi 14
Stále se jedná o zařízení s voděodolností IP68, kovovým rámem a záda mohou být v závislosti na barevné verzi z lesklého skla, matného skla nebo umělé kůže. Nejdříve se přitom představilo menší Xiaomi 14, které výrobce už pár dní poodhaloval. Díváme se na telefon, jenž je na pohled stejně velký jako loni. Ve skutečnosti je tu ovšem zcela nový a daleko působivější displej.
Reklama
Stále se jedná o 6,36palcový OLED panel, avšak jeho rozlišení se zvýšilo na 1,5K, má 12bitové barvy, jedná se konečně o LTPO panel s frekvencí 1 až 120 Hz a díky o 0,1mm tenčí bradě, než loni má nyní nejtenčí rámečky na trhu. Nejvíce ale zaujme patrně extrémní jas 3000 nitů, jenž je rovněž rekordním. Nepřekvapí asi ani optická čtečka otisků prstů v něm, stereo reproduktory nebo onen velice silný procesor Snapdragon 8 Gen 3. U něj je důležité, že Xiaomi opět vylepšilo chlazení (prý až o 300 %), díky kterému je možná hrát hry plynuleji i ve vyšším rozlišení než dříve a hardware přitom žere méně energie. Což znamená také snížení zahřívání. Dále je zde 4610mAh baterie s 90W drátovým a 50W bezdrátovým nabíjením, přičemž určitě potěší také vylepšení USB-C na rychlejší USB 3.2 (5 Gb/s).
Pro Xiaomi jsou však v poslední době důležité především fotoaparáty vznikající ve spolupráci s německou Leicou. V hlavní roli je tu nový a větší 50Mpx senzor OmniVision OV50H o velikosti 1/1.31” s optickou stabilizací a vylepšenou světelností f/1.6. Díváme se tedy poprvé u telefonů na Summilux typ objektivu Leica. Následuje 50Mpx širokoúhlý snímač starého typu JN1 a další 50Mpx senzor JN1, jenž slouží jako teleobjektiv s 3,2x zoomem a proměnlivou ostří vzdáleností, takže zastane také makro roli. Jinými slovy je tu nový hlavní fotoaparát a zbytek pochází z Xiaomi 13 Pro. Všechny fotoaparáty přitom umí 4K video a konečně se dočkáme 4K videa také u přední 32Mpx kamery.
Xiaomi 14 Pro
Jestli se vám zdá Xiaomi 14 jako super telefon, tak se vůbec nedivím, ale to ještě není to nejlepší. Tím je až Xiaomi 14 Pro, jež se konstrukčně liší jen displejem. Ten není jen větší, ale má také lehounce zaoblené všechny čtyři strany. Stejně jako to ukázalo už pár telefonů od Huawei, Honoru a pár dalších. Na renderech to vypadá parádně, ale v praxi nejsou většinou takové displeje o moc působivější než jiné. Uvidíme tedy, jak bude vypadat naživo tento.
Technicky se pak díváme na stejný panel jako v menší modelu, ale má velikost 6,73 palců, Quad HD rozlišení a alespoň mezi zaoblenými telefony prý nejtenčí rámečky na trhu. Brada má 2 mm a zbytek 1,8 mm. Tento displej má navíc jako první tvrzené sklo vlastní výroby Xiaomi Longjing Glass (Dragon Crystal Glass). To je prý dle testů Xiaomi odolnější než Gorilla Glass Victus 2 i Apple Ceramic Shield.
Větší telefon umožňuje pochopitelně také ještě větší chlazení pro Snapdragon 8 Gen 3 nebo 4880mAh baterii s typickým 120W drátovým a 50W bezdrátovým nabíjením jako loni. Celková výbava pak zůstává jako u menšího modelu či 13 Pro, takže stereo reproduktory, USB 3.2 (10 Gb/s), optická čtečka otisků, nic nechybí. Všechno jako u Xiaomi 14, což dává smysl, nebude se u telefonů měnit každá drobnost. Vlastně jsou si modely letos blíže než dřív, jelikož zatímco 14 dohnalo skoro vše, tak Pročko se trochu zaseklo.
Třeba ani fotoaparáty nejsou u Pro modelu extra lepší. Technicky jsou tu úplně stejné fotoaparáty, avšak hlavní objektiv dostal ještě lepší světelnost f/1.42 a proměnlivou clonu až na f/4.0. Ale nemění se pouze ve čtyřech krocích jako u 13 Ultra nebo Huawei. Zde je clona v tomto rozmezí volně upravitelná a má celých 1024 úrovní. Díky tomu by měl podávat senzor výsledky jako 1palcový snímač v Xiaomi 13 Pro, ale zároveň je flexibilnější.
Za zmínku stojí ve finále jen krátce také nejdražší speciální edice telefonu s titanovým rámem, jež ale nebude široce dostupná. Je ovšem působivé, že je tento rám prý z 99 % skutečně titanem, a nikoliv jen tenký nátěr jako u iPhonů. Proto je ostatně také jen u extra drahé speciální verze.
HyperOS
Oba telefony jsou přitom prvními zařízeními s vlastním systémem jménem HyperOS, o němž se už v posledních týdnech hodně hovořilo. V Číně se díváme v podstatě na obdobu HarmonyOS od Huawei. Xiaomi vytvořilo v průběhu 7 let vlastní architekturu a základ nového systému, jenž do sebe integruje také různé další projekty pro IoT produkty a podobně. Základ je tedy vlastní, ale aby nebyl problém s aplikacemi a stávajícím roky budovaným ekosystémem, tak se do systému integruje také AOSP verze Androidu, stejně jako u HarmonyOS. To vše poté překrývá uživatelské prostředí, které působí jako modernější verze MIUI nebo ještě větší hybrid MIUI a iOS.
To vše slibuje daleko lepší optimalizaci, pokrokové AI funkce přímo v telefonu, lepší výdrž, plynulejší chod nebo lepší ovládání fotoaparátů. HyperOS se přitom dostane aktualizací také na starší zařízení, jelikož jde zkrátka o další aktualizaci, jakou by bylo klasické MIUI 15 s Androidem 14. Dokonce se dočká po letech také staré Mi 10, kterému už slíbená podpora skončila, což je úžasné.
Otázkou pořád je, co bude HyperOS globálně. Bez Googlu jen s AOSP by to asi moc nešlo a Xiaomi si určitě nechcete pokazit globální růst, který nyní konečně zase zažívá. Osobně bych si tedy vsadil, že u nás uvidíme jen uživatelské prostředí HyperOS nad klasickým Androidem s Google službami jako nyní. Ale uvidíme, zatím Xiaomi samozřejmě mlčí, ale v prvním čtvrtletí 2024 se dostane HyperOS poprvé na globální trhy, zaručeně s představením Xiaomi 14 pro Západ, tak uvidíme.
Reklama
Ceny
Menší Xiaomi 14 bude dostupné ve čtyřech barvách v základní 8/256GB verzi za 3999 juanů, což znamená, že je o něco levnější než loňská generace se stejnou pamětí. V přepočtu s daní se díváme pochopitelně jen na 15,5 tisíce korun, ale globální verze si zaručeně nějakých 8 tisíc korun a více opět přihodí. Stejně tak Xiaomi 14 Pro je ve své 12/256GB verzi trochu levnější než předchůdce ve stejné verzi za 4999 juanů, tedy něco málo přes 19 tisíc korun. Ale pamatujte, že u nás to bude částka opět mnohem větší.
A pokud jde o zhodnocení představených zařízení, tak to dle mého názoru nakonec není nic tak neuvěřitelného, jak se to někteří leakeři snažili malovat. V podstatě je menší model tím hlavní vylepším, jelikož dohnal většího brášku, zatímco Xiaomi 14 Pro má oproti loňsku zkrátka jen vyšší jas displeje, zaoblení ve všech směrech, USB 3.2 a trochu jiný hlavní foťák, který snad bude stejně dobrý jako loni. Nepochybně jde technicky o horší foťák a OmniVision se zatím extra nepředvedlo, ale uvidíme.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.