SpaceX už testuje svůj speciální hexagonový tepelný štít vesmírné lodi Starship První skokový let by mohl proběhnout už příští týden

18.03.2019 14:26 / od Michal Šrajer
Xiaomi Mi 9
  • Ochranný plášť Starship prošel prvním testem bez potíží
  • Jde o nový hexagonový typ konstrukce, který odolává mnohem lépe horkým plynům při průchodu atmosférou

Vesmírné plavidlo Starship od SpaceX se už dává pomalu dohromady na první skokový let. Nedávno byl namontován do trupu první motor Raptor a nyní se testují i tepelné štíty. Video samotného testu si můžete prohlédnout níže, přičemž se budete dívat na zahřátí pláště plavidla až na teplotu 1 650 K, což je v přepočtu necelých 1 400 °C. Plášť očividně testem úspěšně prošel, takže přežije bez potíží zpětný vstup z orbity planety do atmosféry. Alespoň to tvrdí na Twitteru Elon Musk. 

Tvar je přitom kvůli rozkládání horkého vzduchu složen z hexagonů namísto běžnějších obdélníků. Rozžhavené plyny mají totiž ve zvyku zrychlovat v dlouhých rovných spárách mezi jednotlivý panely, avšak hexagony minimalizují vzdálenost rovných linek pláště a plyny se tak mnohem lépe tříští. Nejžhavější část pláště budou mít navíc také speciální chlazení, kdy bude skrz mikroskopické póry v materiálu pronikat na povrch pláště chladící kapalina. 

Tento typ chlazení by měl ještě výrazněji snížit namáhání materiálu, díky čemuž má být Starship rychle připravena po návratu na další vzlet. Musk dokonce tvrdí, že chtějí ochranu pláště dotáhnout na takovou úrovni, že nebudou nutné žádné úpravy či opravy po přistání. Starship tak má být schopná přistát a okamžitě zase vzletnou.  

Hodí se ovšem upozornit, že celá loď nebude vytvořena z takto pokročilého pláště. Tento typ tepelného šítu bude mít pouze jedna polovina plavidla, kterou se bude vždy řítit do atmosféry. Dalo by se tedy říct, že Starship bude mít něco jako vyztužený podvozek, zatímco horní část plavidla bude z běžnějšího typu pláště, který používá SpaceX už nyní u kapsle Dragon. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.