SpaceX píše opět dějiny. Plavidlo Endeavour doneslo posádku na oběžnou dráhu Teď už jen stejně úspěšně přistát

31.05.2020 11:59 / od Michal Šrajer
foto: techarena.cz
  • SpaceX dopravilo bez sebemenších potíží poprvé dva astronauty na oběžnou dráhu během svého prvního testovacího letu.
  • Posádka dala ve vesmíru plavidlu jméno Endeavour a nyní čeká několik hodin na zakotvení u ISS.
  • Následně čeká oba pasažéry po pár týdnech pobytu na stanici návrat Endeavourem na Zemi.

SpaceX má za sebou další velký den, který může změnit budoucnost nejen pro Ameriku. Poprvé od vyřazení raketoplánů v roce 2011 vzlétla z americké pevniny včera večer raketa Falcon 9 s plavidlem Crew Dragon, jež mělo na palubě lidskou posádku. Doteď si museli Američané vždy kupovat místa na palubě ruských plavidel Soyuz, avšak nyní má amerika po letech vlastní prostředky pro dopravu posádky na palubu stanice ISS. Ostatně ta čeká také dva astronauty Douga Hurleyho a Boba Behnkena.

Plavidlo Crew Dragon se nyní vydalo na 19 hodin dlouhý let, kdy musí dohnat ISS, ke které se následně připojí a dopraví oba astronauty na její palubu. Zde stráví pár týdnů a následně nastane druhá důležitá část testového letu - návrat zpět. Zatím šlo ovšem vše přesně dle plánu jak švýcarské hodinky. Vzlet, přistání obou dílů rakety i další kontrolní testy. Piloti museli totiž krátce otestovat také manuální ovládání plavidla.


Nutno upozornit, že Crew Dragon se pilotuje zcela autonomně od vzletu až po zakotvení u ISS a následné přistání zpět na Zemi. Pro všechny případy mají však astronauté samozřejmě přístup k manuálnímu řízení, které bylo nutné logicky během vůbec prvního letu z lidskou posádkou otestovat. Narozdíl od jakýkoli jiných vesmírných plavidel se řídí Dragon čistě pomocí obřích dotykových displejů, které se podobají třeba těm v automobilech společnosti Tesla, kterou vlastní rovněž Elon Musk, zakladatel SpaceX. Netřeba zmiňovat, že i tento manuální test dopadl bez potíží.

Nyní si dopřávají astronauté menší odpočinek po vypjatém historické startu, ale ještě před tím, než šli na kutě, stihli pojmenovat svou loď. Ta nesla doteď v interním označení SpaceX jméno Capsule 206, avšak to přišlo Hurleymu a Behnkenovi nudné. Podle nich se zaslouží tak důležité plavidlo lepší jméno a tak jej označili nově jaké Endeavour.


Proč bylo zvoleno zrovna toto jméno? Dle Hurleyho jej vybrali, jelikož muselo SpaceX i NASA vynaložit obrovské “úsilí”, aby toto plavidlo i s posádkou dostali do vesmíru (Endeavour znamená v překladu úsilí, pozn.red.). Zároveň má však toto jméno pro oba astronauty hlubší význam. Oba totiž podnikly svůj vůbec první let do vesmíru právě na palubě raketoplánu Endeavour, jenž byl po vyřazení flotily umístěn do muzea.

Samozřejmě náš čeká ještě řada testů a zejména nebezpečná cesta domů, než bude možné označit celý testovací let za jednoznačný úspěch, ale zatím probíhá vše hladce. Doufejme tedy, že Endeavour donese svou posádku v pořádku na ISS a za pár týdnů také domů.

Na závěr si také připomeňme, jak obrovský krok je tento let pro SpaceX, jenž založil Elon Musk teprve před 18 lety. Za tak krátkou dobu se povedlo naplnit první velký cíl - dostat člověka do vesmíru. Globální účel a cíl společnost je však dle Muska ještě větší. SpaceX má učinit z lidstva multiplanetární rasu, takže dokud se nezaloží alespoň na Marsu stabilní kolonie, nebude cíl naplněn.


Prozatím buďme ale realisté. Bohatě stačí, že Crew Dragon právě poskytl Americe opět vesmírnou samostatnost a zároveň podnikl první krok k veřejné vesmírné dopravě. Soukromá společnost jako SpaceX nikdy nic podobného nedokázala. Ostatně ani gigant jako Boeing nedokázal naplnit očekávání NASA, která nese ovšem rovněž velký díl viny za obrovské zpomalení vesmírného průzkumu. Právě maličké SpaceX nakoplo po desetiletích stagnace opět inovace a zájem o vesmír. Nyní už nic nebrání soukromým letům, které jednou přejdou ve veřejné. Vesmírný turismus, průzkum ve vesmíru na zakázku a další odvětví mohou nyní začít vzkvétat.

Co se týče Muska, ten už hledí opět dál. Před pár dny totiž získalo obří vesmírné plavidlo nové generace Starship povolení pro první testovací let. Samozřejmě zatím bez lidské posádky, ale právě Starship bude klíčový produkt. Zatímco Crew Dragon může nést 4, maximálně 7 osob, na krátkou vzdálenost k ISS, Spaceship může nést desítky lidí a tuny nákladu. Již za 4 roky má také podnikat okružní lety kolem Měsíce a následně dostat lidi po letech opět na samotný povrch Měsíce a poté také na Mars. Zda se povede vše podle harmonogramu samozřejmě nelze odhadnout, ke zpožděním a odkladům dochází neustále, avšak samotný fakt, že dokázalo SpaceX dostat bezpečně člověka do vesmírů ve znovu použitelném plavidle je úspěch hodný zapsání do historie. Ničím podobným od dob raketoplánů lidstvo nedisponovalo.Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.