SpaceX mění plány. Největší raketu všech dob otestuje nejprve na mini verzi První let mini BFR má proběhnout již příští rok

09.11.2018 16:00 / od Tomáš Hubáček
JBL PartyBox 300
  • SpaceX má v plánu kolonizaci Měsíce a Marsu s pomocí své gigantické rakety BFR
  • Ještě před stavbou toho plavidla pro 100 pasažérů a 450 tun nákladu si chce Musk vyzkoušet design na menší verzi
  • V červnu příští roku má tak vzlétnou na oběžnou dráhu mini verze BFR v podobě upravené rakety Falcon 9

Elon Musk nikdy nijak netajil hlavní účel jeho společnosti SpaceX. Samozřejmě chce Musk opět rozproudit v široké veřejnosti zájem o objevování vesmíru, ale především má SpaceX dosáhnout jednoho konkrétního cíle. Jednoho malého rudého puntíku na obloze. Muskovým ultimátní plánem je už roky kolonizace Marsu, ke které se rychle blížíme. Tedy alespoň té části, ve které se musíme na Mars vůbec dostat.  

SpaceX už dříve vyslalo do vesmíru svou prozatím největší raketu jménem Falcon Heavy, ale ta je určina pouze pro velké náklady na oběžnou dráhu, cesty na Měsíc a případně i menší zásobovací mise na Mars. Hlavním tahounem honby za rudou planetou má být až gigantická raketa BFR, která se má stát vůbec tou největší raketou v historii. Prozatím se na prvním prototypu teprve pracuje a neproběhly ani první testy, které byly původně plánovány na příští rok. 

Nyní se nám ovšem plány trochu mění. Ještě před postavením samotné rakety vytvoří SpaceX zmenšenou verzi, na které si nejprve otestuje aerodynamiku a další vlastnosti. Poslouží k tomu upravená verze stávající rakety Falcon 9, která je mnohem mešní než plánovaný gigant. Skutečná raketa BFR má být zároveň vesmírným plavidlem a má nést na své palubě 100 lidí a až 450 tun nákladu. Není tedy divu, že Musk věří, že právě s touto raketou lze založit postupně základnu na Měsíci, Marsu a ještě dál. Pokud se tedy povede SpaceX tak neuvěřitelný projekt skutečně dokončit.  

V každém případě dá rozum, že ještě před tak komplikovanou a rozsáhlou stavbou si chce společnost vše vyzkoušet na mini verzi BFR. Už nyní se plánují první  ultrasonické testy v atmosféře a v červnu 2019 chce SpaceX poslat tuto mini BFR na oběžnou dráhu. Jak už to ale u sebevědomého Muska bývá, všechny tyto časové odhady bych bral s velkou rezervou a rozhodně očekávejte nějaké to zpoždění.  


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.