SpaceX chystá další test. Do týdne podstoupí Dragon zkoušku motorů Snad se dočkáme brzy letu s posádkou

28.10.2019 12:10 / od Michal Šrajer
foto: techarena.cz
  • Speciální verze plavidla Dragon pro lidskou posádku podstoupí další test.
  • Poslední zkouška skončila bohužel explozí, během které se naštěstí nikdo nezranil.
  • Za pár dní proběhne stejný zatěžkávací test bezpečnostních motorů.

SpaceX se chystá podstoupit další velký krok k cestě na Měsíc. Poslední krůček v podobě testu plavidla Dragon nedopadl v dubnu letošního roku moc dobře a celé plavidlo bylo poničeno v explozi. Naštěstí šlo jen o bezpilotní test a nikdo nebyl zraněn, ale přesto tento nezdařený pokus SpaceX výrazně pozdržel a ohrozil budoucnost společnosti. Plavidlo Dragon je totiž stěžejní pro její další velký cíl – lety do vesmíru s lidskou posádkou.  

Bez této části rakety tedy nemůže SpaceX nijak pokračovat ve svém rozvoji, jelikož dodávání nákladů a zásob na oběžnou dráhu zvládá nákladní verze plavidla Dragon skvěle. Ostatně i dodávky satelitů Starlink probíhají bez problému a Musk už přes ně vesel tweetuje. Vypadá to však, že se brzy dočkáme nápravného pokusu. Do týdne by měl proběhnout další zážehový test vesmírné lodi Dragon určené pro posádku. Půjde o stěžejní kontrolu bezpečnostních tryskových motorů SuperDraco, které mají za úkol dostat v případě nehody posádku do bezpečí. 

Avšak byť SpaceX zatím nedostalo jediného člověka do vesmíru, má jako vždy velice optimistické plány. Prezidentka a COO společnosti Gwynne Shotwell se nechala slyšet, že obří raketa Starship se má dostat do jednoho roku na oběžnou dráhu. To je velice ambiciózní cíl vzhledem k faktu, že Starship ještě nesplnila ani jeden let ve své finální podobě. Vlastně jsme finální složenou podobu Starship s raketou naživo ani neviděli. 

Ještě před rokem 2022 má poté plavidlo poprvé přistát na povrchu Měsíce, kam má následně pravidelně přivážet zásoby nutné pro postavení základny. V roce 2024 mají přistát na Měsíci první lidé, ale lety dříve zmiňovaného Dragonu s posádkou mají přijít mnohem dřív. Dragon je totiž určen zatím především na lety k ISS. Lety na Měsíc a později na Mars bude vykonávat pravděpodobně samotná Starship.  


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.