Sony zpřístupnilo všem vývojářům na PS4 cross-platformní hrání Výběr konzole už nebude bránit hraní s přáteli

04.10.2019 14:15 / od Michal Šrajer
foto:  Sony foto:  Microsoft
  • Sony jako jediné z herního průmyslu zbrojilo proti cross-platformnímu hraní.
  • Nyní však společnost pro všechny vývojáře PlayStation her tuto funkci zpřístupnila.
  • PlayStation hráči mohou tedy nyní konečně hrát naplno se svými spolubojovníky z Xboxu, Nintenda či PC.

Cross-platformní hraní je v posledním roce novinkou, která může výrazně pozměnit trh a herní průmysl. Tato funkce umožňuje, aby mohli hráči na PlayStationu hrát multiplayer s hráči na Xboxu, Nintendu či PC. Díky tomu okamžitě posílí multiplayerový potenciál všech verzí her, a hlavně je to skvělá zpráva pro samotné hráče. Už si nebude muset parta kamarádu nutně kupovat stejnou konzoli. Co když má každý rád jiné exkluzivní hry, ale pár titulů chtějí hrát spolu? Jedna ze skupin by musela vždy ustoupit, nebo by zkrátka spolu hrát nemohli. Ale díky cross-platformní hraní si všichni spolu ten Battlefield zahrají, ať už vlastní jakoukoli platformu. 

Potenciál je tedy veliký a řada vývojářů se k této funkci již v průběhu roku přiklonila. Rocket League funguje už dlouho cross-platformně a stejně tak Fortnite, avšak Sony bylo doteď proti tomuto typu hraní. Japonská společnost si chtěla udržet hráče ve vlastním domě a stejně jako přísný rodič nám nedovolila si jít hrát ven s přáteli. Sony povolovalo doposud cross-platformní hraní jen vybraným vývojářům, a navíc jen omezeně v beta programu, ale to se podle všeho mění. 


Podle všeho otevírá Sony konečně brány cross-platformního hraní všem vývojářům, kteří se tak už nemusejí dožadovat povolení. Konečně se tak spojí všechny tábory hráčů, ať už je to čistě jen Xbox a PlayStation nebo konzole a PC, a všichni budou moct hrát společně. Všechno však není růžové. Pochopitelně vyvstává také jeden velký problém. Hráči na PC s myší a klávesnicí budou mít kupříkladu v FPS hrách vždy převahu, což by nebylo fér vůči hráčům s ovladači.   

Proto budou muset vývojáři nabízet společně s cross-platformním hraním v multiplayeru také vyhledávací filtry. Třeba Rocket League něco takového úplně nepotřebuje, ale střílečky a akční hry rozhodně ani. Zářným příkladem správného přístupu je nově nyní beta nejnovějšího Call of Duty Modern Warfare. Hráči si totiž mohou přímo ve hře vybrat, s kým chtějí hrát. 

Na výběr jsou tyto typy hraní: 

  • Jen vaše platforma pouze s ovladačem 
  • Jen vaše platforma pouze s myší a klávesnicí 
  • Jen vaše platforma s kombinací ovladače + myši/klávesnice 
  • Cross-platformní pouze s ovladačem 
  • Cross-platformní pouze s myší a klávesnicí 
  • Cross-platformní s kombinací ovladače + myši/klávesnice 


Zkrátka v Call of Duty si už nyní vybere každý a podobné nastavení bude muset v budoucnu integrovat více vývojářů, pokud chtějí využívat cross-platformní funkce. Na závěr se také hodí zmínit, že tato funkce výrazně zjednoduší přechod na nové generace konzolí PlayStation 5 a Xbox Scarlett. Už dříve jsme se dozvěděli, že minimálně PlayStation 5 bude podporovat mutliplayer s hráči na PlayStationu 4, avšak nyní budou moci tím pádem hráči na PS5 hrát s hráči na PS4, Xboxu i PC. 

Výběr vašeho herního stroje je tak opět ještě o něco méně o samotném výběru ekosystému a hráčů, ale spíše o vaší preferenci prostředí systému, ovladače a exkluzivních her. Ty velké multiplatformní tituly budete moci totiž hrát se všemi vašimi přáteli bez ohledu na jejich oblíbený herní stroj, a to je skvělá zpráva


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.