Sony představilo první fotoaparát s integrovanou umělou inteligencí Senzor však v telefonech patrně nikdy nenajdeme

15. květen 2020
1 min.
2
1
1
foto:  Sony
  • Sony představilo nový senzor
  • Je určen pro precizní sledování objektů/lidí či tepelných stop.

Sony je jednoznačně tím největším dodavatelem a vývojářem senzorů pro mobilní fotoaparáty. Žádná jiná společnost se japonské značce ani neblíží, ale to ještě neznamená, že si může Sony dovolit polevit v inovacích. Samsung se svým 108Mpx senzorem letos na vlajkové scéně prorazil a plánovaný 150Mpx senzor na tom bude patrně dost podobně. Sony jde však jinou cestou. Nežene se za megapixely, nejlepší letošní senzory této společnosti mají 64 Mpx či 50 Mpx, spíše pracuje na optimalizaci a vylepšování senzorů jako takových.

Reklama

Narozdíl od Samsungu má ale Sony ještě další eso v rukávu. Nedělá pouze fotoaparáty pro telefony. Zabývá se foto senzory obecně pro řadu jiných využití. Není tedy divu, že právě od Sony přichází nyní vůbec první senzor s integrovanou umělou inteligencí. Už není potřeba žádného procesoru navíc či cloudu. Všechno si zpracovává samotný senzor. Fotoaparát se bude zároveň dělat ve dvou verzí, IMX500 a IMX501, přičemž v obou případech jde na dnešní poměry o 12,3Mpx senzor.

Je ovšem důležité upozornit, že jej v této podobě patrně nikdy neuvidíme v telefonech. Je určen pro zcela jiný segment. Dle Sony lze tento chytrý senzor využít v aplikacích, které mohou dostávat díky němu kupříkladu precizní sledování rychle se pohybujících objektů ve videu. Doteď musel vždy fotoaparát pro sledování objektů během natáčení posílat každou sekundu záběru procesoru ke zpracování, zatímco nový “Intelligent Vision” senzor si vše obstará bleskově sám a nemusí se tedy zdržovat posíláním dat. Tato funkce se kupříkladu využije u bezpečnostních kamer nebo u kas obchodů pro sledování zboží na pásech.

Reklama


Senzor umí po lehké modifikací také najít tepelné stopy a sledovat tímto způsobem kupříkladu pohyb lidí v obchodech a podobně, aby získaly společnosti data o chování zákazníků, kudy nejčastěji chodili, kde se nejvíce zdržovali a tak dále. Nečekejte tedy, že se tento kousek objeví brzy v Pixelech či iPhonech, jak nekterá média začala šířit. Pro lepší pochopení, k čemu má senzor sloužit, vám doporučuji kouknout na oficiální stránku Sony, kde je vše názorně ukázáno na obrázcích.

Reklama


Reklama

Reklama

Diskuze k článku...

0 komentářů
  • cellbreaker-15. květen 2020

    Kdejaký BigBrother opět lépe a radostněji hýká blahem, stejně jako my bychom měli stále více řvát hrůzou... Ještě chvíli a bude tu i Návštěvnické Oko a to rovnou na steroidech! A i když to jistě bude technologický majstrštyk, důvod k radosti to rozhodně nebude :( Ale co už aneb njn, pokrok/"pokrok" bohudík/bohužel nezastavíš.

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.