Sony odkoupilo podíl v Epic Games, tvůrci hry Fortnite Moc velkou část ale nedostane

10.07.2020 05:00 / od Michal Šrajer
  • Sony se rozhodlo investovat čtvrt miliardy dolarů do tvůrce Fortnite a Unreal Enginu.
  • Získává však v Epic Games spíše jen symbolický minoritní podíl.

Dostáváme dnes nečekané zprávy z herního světa. Podle všeho investovalo Sony z ničeho nic do společnosti Epic Games a vlastní tak nyní její minoritní podíl. Jde spíše o symbolické gesto. Investovaných 250 milionů dolarů tedy sice Sony nekoupilo extra velké slovo ve společnosti, ale rozhodně to stačí na upevnění partnerství obou společností, o což jde především.

Mohli jsme to však tušit. Už samotný fakt, že Unreal Engine 5 byl prezentován čistě na PlayStationu 5 a Epic velice často o japonské konzoli hovořil více jak o Xboxu, nám mohl něco napovědět. Právě o přímý přístup k enginu a technologiím jde patrně Sony především. Ostatně stojí rovněž v oficiálním vyjádření Sony, že cílem této investice je posunout ještě dál prvotřídní technologie a sociální online služby obou značek. Prezident Epicu Tim Sweeney dále dodal, že společnosti sdílí vizi 3D sociálních zážitků v reálném čase, čímž patrně naráží na virtuální realitu.

Zároveň se hodí ještě jednou upozornit, že Sony skutečně neskupuje velkou část společnosti. Vezměme si příklad z roku 2012, kdy neměl Epic moc velkou hodnotu a za pouhých 330 milionů dolarů odkoupila tehdy čínská společnost Tencent celých 40 %. Oproti tomu dnes investovaných 250 milionů dolarů získalo Sony pouze 1,5 %. Hodnota společnosti totiž zejména díky neskutečně populární hře Fortnite raketově vzrostla z 825 milionů dolarů v roce 2012 až na současných 17 miliard dolarů. I taková kouzla dokáže během pár let jeden mega hit.

Pokud jde o Sony, to na této transakci tím pádem moc nevidělá, ale můžeme očekávat při nejmenším různé časové exkluzivity u nových titulů, exkluzivní obsah/DLC a samozřejmě patrně přednostní přístup k novým službám a technologiím Epicu. Zároveň může Sony uzce spolupracovat na vývoji her i samotného enginu. Když nic jiného, alespoň bude Sony u nejnovějších hraček Epicu dříve jak konkurenční Microsoft. I to se počítá.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
  • Schteva-10. červenec 2020

    Ale Michale, "nevidělá"..? Jinak pěkný článek. :)

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.