Snapdragon 720G, 662 a 460: Nové procesory pro cenově dostupné telefony Prvních zařízeních se dočkáme do pár měsíců

21.01.2020 12:53 / od Michal Šrajer
foto: techarena.cz
  • Nejsilnější novinkou je Snapdragon 720G pro herní telefony.
  • Má rychlé modemy, zvldáne 90/120HZ Full HD+ displeje, 10bitové barvy s HDR a tak dále.
  • Snapdragon 620 a 460 jsou si velice podobné a dostanou vysoký výkon a trojité fotoaparáty do nižší třídy.

5G bude sice letos na vzestupu, ale nemůžeme ještě ani zdaleka zavrhovat 4G. Bude trvat ještě hodně dlouho, než bude 5G stejně použitelné, jako je nyní 4G s jeho výborným pokrytím. Proto nesmí ignorovat starší sítě také Qualcomm, který tak představil hned tři nové procesory pro telefony střední a nižší třídy. Všechny přitom podporují Bluetooth 5.1, Wi-Fi 6, novou navigaci pro Indii NavlC, zlepšují opět AI výkon a umí lépe čarovat s fotoaparáty.Snapdragon 720G

Nejsilnějším z trojice je Snapdragon 720G (G pro Gaming) a jak už jméno napovídá, jde v podstatě o lehce ořezaný Snapdragon 730G. Tento herní procesor nabídne Elite Gaming balíček od Qualcommu, což znamená podporu 10bitových barev s HDR nebo AptX Adaptive kodek. Nechybí rychlý 2x2 MIMO Wi-Fi modem, 4x4 MIMO LTE modem (800 Mb/s), Quick Charge 4+ nabíjení a podobně. 

Procesor se skládá ze dvou silných jader Cortex A76 s taktem 2,3GHz a šesti slabších Cortex A55 jader s taktem 1,8GHz, jež jsou vyrobeny 8nm technologií. Grafikou je Adreno 618, kterou najdeme také v silnějším Snapdragonu 730G. Čip podporuje až 192Mpx fotoaparáty a umí natáčet 4K video v 30 FPS. Displeje zvládne jen ve Full HD+ rozlišení, ale mohou být klidně 90/120Hz, což je skvělá zpráva a jasný náznak, že se tyto displeje rozšíří rychle také do střední třídy.  Otázkou je, zda a případně jak velký bude cenový rozdíl mezi telefony se Snapdragonem 730G a 720G.


Snapdragon 662

O něco slabší je Snapdragon 662 vyroben 11nm technologií. Tento čip má čtyři jádra Cortex A73 s taktem 2,0Ghz a čtyři jádra Cortex A53 s taktem 1,8GHz. Grafikou je Adreno 610 a LTE je o něco pomalejší 2x2 MIMO s rychlostí až 390 Mb/s. Co je však nejdůležitější, tento procesor je prvním z řady Snapdragon 6xx, který podporuje až tři zadní fotoaparáty v zařízení

Dále zvládá procesor maximálně 48Mpx fotoaparáty a podporuje focení v HEIC formátu a natáčení v HEVC. Co se displejů týče, dokáže rozběhnout jen tradiční Full HD+ panely s 60 Hz. Nabíjení je pouze formou staršího Quick Charge 3.0.


Snapdragon 460

Nejnižším, ale dost možná podle mě nejzajímavějším, novým procesorem je Snapdragon 460. Dokonce i tento kousek má poprvé silnější grafiku Adreno 610 a výkon se zvýšil o parádních 70 %. Čip je vyroben opět 11nm technologií a skládá se z jader Cortex A73 s pomalejším taktem 1,8GHz. Celkově je tento čip velice podobný předchozímu procesoru.

I zde najdeme 2x2 MIMO LTE modem, podporu Full HD+ 60Hz displejů, Quick Charge 3.0 či HEIF formátu. Také tento procesor zvládne hned tři zadní fotoaparáty, ale nejvyšší může mít pouze 25 Mpx. Celkově jde rozhodně o velice zajímavý procesor, který může konečně opět výrazně vylepšit nabídku zařízení v těch nejnižších cenovkách.


Prvních telefonu se Snapdragonem 720G se dočkáme již v prvním čtvrtletí letošního roku, takže se brzy nějaké novinky představí. Telefony se zbylými dvěma procesory se mají ukázat však až koncem roku, což není ideální. Do té doby stihnou zlevnit telefony, které budou nyní vycházet se silnějšími procesory vyšší řady.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.