Po zániku společnosti Essential si původní tým v čele s Jasonem Keatsem založil novou značku OSOM.
I ta se bude věnovat tvorbě telefonů, přičemž první z nich se bude jmenovat OV1 a přijde v létě příští roku.
Zařízení má poskytnout vlajkový hardware, čistý software a zaměří se především na soukromí a zabezpečení.
Společnost Essential, jež zanikla loni po vydání jediném telefonu, máme sice všichni spojenou s jejím zakladatelem Andy Rubinem, tvůrcem Androidu, avšak Essential Phone nebyl pochopitelně dílem jednoho muže. Ve skutečnost Rubin moc nepromlouval do samotného vývoje hardwaru. To měl na starosti Jason Keats a jeho tým, který se loni po zániku Essentialu sbalil a založil si novou společnost OSOM Products, kde našel jeho tým nový domov.
To už je však minulost, OSOM od té doby pracuje nepřetržitě na vývoji nového telefonu, jenž má být duchovním nástupcem Essential PH-1. Není tedy divu, že novinka se bude jmenovat - OSOM OV1. Dle Keatse je toto jméno menší odkaz na předchozí produkt a má působit povědomě. Pokud jde o samotný hardware, tak zatím toho mnoho nevíme. Telefon bude mít dva zadní fotoaparáty, kapacitní čtečku otisků prstů na zádech a procesor Snapdragon. Detailnější specifikace se dozvíme možná už na MWC a prodej započne v létě 2022 v Kanadě, Americe a pár evropských zemích.
Reklama
O samotný telefon, který můžete vidět na přiloženém obrázku, ale zatím nejde. Keats nám nyní prostřednictvím rozhovoru pro AndroidPolice především představil svou společnost, její cíl a vizi do budoucna. A zároveň chce ovšem ujistit fanoušky, že se poučil. Podle Keatse byla největším problémem Essentailu, mimo jiné, nedostatečně jasná vize. Zaměstnanci nevěděli, čeho má značka podle Rubina vlastně docílit a co mají její produkty za úkol.
OSOM má ale jasný cíl hned od začátku - soukromí a zabezpečení. Ostatně tomu napovídá také samotný název značky. OSOM je zkratkou pro “Out of Sight, Out of Mind”, česky “sejde z očí, sejde z mysli”. To má naznačovat zaměření na soukromí uživatelů. Zároveň je však výslovnost jména v angličtině velice podobná slovu “awesome”, tedy úžasné. Jméno má tedy dvojí význam.
Ale zpět k hlavním cílům. Keats tvrdí, že soukromí a zabezpečení byly hlavní priority, na kterých se celí tým shodl. Zatím nevíme, jaké funkce bude telefon nabízet, avšak software bude vypadat jako čistý Android, ale uvnitř najdeme v něm velké úpravy nastavení a širší možnosti ovládání toho, jaké data se posílají Googlu a ostatním aplikacemi. Zkrátka máte mít větší přehled a kontrolu nad svým soukromím než u jakéhokoli jiného mobilu. Aby společnost docílila možnosti odříznout případně komunikaci s Google servery a podobně, tak musela prý zasáhnout hluboko do Androidu a udělat velké úpravy kódu.
To vše ale nemá přijít na úkor uživatelské zážitku. OV1 má nabízet stále vlajkový hardware, který ale nebude úplně nejdražší. Patrně se tedy díváme na mobil kolem 10 až 15 tisíc korun. Zároveň Keats upozorňuje, že si je tým vědom nedostatečné kvality fotoaparátů původního Essential PH-1 a proto se této disciplíně tentokrát více věnují a investují do vývoje nemalé finanční prostředky. Zajímavě zní také fakt, že telefon by neměl mít problémy s nedostatkem součástí, jelikož společnost využívá prostředky od menších společností. Prozatím OSOM sice spoléhá čistě na čipy od zavedených výrobců, avšak už v druhé generaci by společnost řada nasadila alespoň částečně vlastní hardware.
Keats si zároveň lehce rýpnul do Googlu. Podle jeho slov měl Google prý problémy s rychlostí vydávání aktualizací pro Essential PH-1. Ty byly pověstné svou rychlostí, kdy často dorazily uživatelům ještě před Pixely. To se pochopitelně nelíbilo Googlu, který měl na tým Essentialu pravidelně doslova křičet, že jsou moc rychlí a že jim nedovolí vypustit aktualizaci, dokud nejsou připraveni také vývojáři Pixelů. Není tedy divu, že se chce OSOM více odtrhnout od takových praktik.
Reklama
Když si všechno sečteme dohromady, tak vypadá tento projekt velice zajímavě a OSOM by se mohlo stát v podstatě takovým nástupcem BlackBerry. Značka má podobné cíle, a navíc je rovněž kanadská. To by dělalo z OV1 první kanadský mobil od posledního BlackBerry před prodejem značky TCL. V závěru Keats říká, že si je vědom velkých úskalí, které nové značky čekají, ale OV1 je prý zatím ten nejlepší produkt, na kterém pracoval. Telefon je právě ve fázi EVT1 testování, kdy se vyrábějí první kusy s finálním hardwarem, aby se vyzkoušelo, jak všechno dohromady funguje a podle Keatse jde o nejlepší EVT1 testování, jaké zažil. Snad dokáže reálný produkt nadchnout publikum stejně, jako dokázal prototyp nadchnout své tvůrce.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.