Seznamte se s nejbláznivějším herním počítačem posledních let ROG Mothership Je to úžasné technické cvičení

15.01.2019 18:55 / od Michal Šrajer
JBL PartyBox 300
  • ROG Mothership je pokusem ASUSu o vytvoření ultimátní náhrady stolního počítače
  • Zařízení má konstrukci ve stylu Surface, avšak najdeme v něm Intel Core i9 a přetaktovanou grafiku GeForce RTX 2080
  • Dokonce potřebujete k plnému výkonu dva napájecí zdroje a klávesnici můžete odejmout a složit

Zařízení ASUS ROG Mothership bylo pro mě dost možná tím největším překvapením CESu. Bylo mi jasné, že si ASUS přiveze nějaký herní notebook, ale něco tak extrémního mě ani nenapadlo. O samotném zařízení si určitě přečtěte v preview, které už máte pár dní na našich stránkách. Já se v tomto článku totiž více než na specifikace zaměřím na zběžné první zkušenosti z tímto neuvěřitelným zařízení a pár dalších zajímavostí, které jsem se dozvěděl během rozhovoru s lidmi z ASUSu. 

Zaprvé nečekejte od tohoto tlouštíka něco jako herní Surface, jak jsem ho původně bral i já. Tahle věc je totiž nejen neskutečně těžká s hmotností více jak 4,5 kg, ale navíc je stroj také dost tlustý. Pořád je však tenčí než podobně vybavené notebooky od ASUSu, které si můžete koupit již nyní. Díky tomu všemu působí Mothership zároveň neskutečně bytelně. Zástupce ASUSu nám dokonce říkal, že jim námi testovaná jednotka několikrát během týdne novinářům upadla, ale stejně tento prototyp pořád fungoval

A ano, jde zatím stále jen o takový prototyp. Stoj půjde někdy v létě do prodeje, ale v současnosti ještě není stanovena finální konfigurace a pár maličkostí se bude měnit. Dokonce na mě během zkoušení musel někdo z ASUS neustále dohlížet, jelikož má v sobě Mothership zatím neoznámenou verzi brutálně přetaktované grafiky Nvidia GeForce RTX 2080, takže se báli, že spustím nějaký ten benchmark. Každopádně bude stroj brutálně výkonný, jelikož mu nechybí ani přetaktovaný procesor Intel Core i9, 64 GB RAM či tři SSD v raidu.  

Hlavní chloubou je tu ale chlazení. Právě kvůli němu je tato náhrada desktopu postavena ve stylu Surfacu. Bytelný stojánek na zádech lze přizpůsobit ppodle předtav a počítač tak společně se svým chlazením míří vždy vzhůru, takže se nedusí na stole. Kupříkladu SSD jsou díky tomuto řešení prý mnohem chladnější než v běžném notebooku. Zároveň se musel ovšem nějak ochránit 17,3palcový 144Hz G-Sync displej, jelikož nárůst teploty by na něj měl pochopitelně neblahé účinky. Proto jej dělí od hardwaru speciální štítový plát a vůbec celý stroj se vyrábí pomocí CNC stroje celých 20 hodin. Časti jsou totiž vždy vyřezány z jednoho kusu kovu a každý plát je prý dokonce pevnější než celý ZenBook

Pořádné desktopové vnitřnosti potřebují pochopitelně také energii. Mothership v sobě má sice baterii, ale tu asi jen tak někdo nevyužije, a proto o ní ASUS vůbec nemluvil a ani nechtěl nic říct. Namísto toho jsme si popovídali o hned dvou vstupech pro nabíjení, které musí být oba zapojeny pro maximální výkon. Ano, musíte mít v podstatě dva zdroje napájení. Stroj sice poběží i na jeden, ale nebudete mít k dispozici maximální výkon. Pokud však zapojíte oba, může zařízení utáhnout během hrní plynule i tři další 4K monitory

O ROG Mothership bych vám mohl vyprávět ještě víc. Třeba o kvalitně působící skládající magneticky přichycené klávesnici a podobně, ale raději se mrkněte na naše video, kde vše najdete. Zkrátka vytvořil ASUS něco neuvěřitelného. Je to velký experiment a v podstatě i ultimátní náhrada za desktop. ASUS studoval dlouho uživatele, kteří jejich notebooky nahrazují doma velká PC a tohle je výsledek. Je to vlastně snadněji přenositelný all-in-one herní počítač. Každého asi nezaujme a cena bude určitě také velice vysoké, ale rozhodně jde o neskutečně impozantní zařízení, za které dostává ode mě ASUS velký palec nahoru. Víc takových experimentů! 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.