Senzor vyrobený výzkumníky z Kalifornie rozpozná, co o lidech vypovídá jejich pot Může být velice užitečný pro zdravotnictví i sport

23.08.2019 09:56 / od Honza Nuc
Huawei Watch GT 2
  • Výzkumníci z Kalifornské univerzity v Berkeley přišli na způsob, jak z lidského potu zjistit různé zdravotní problémy.
  • Vytvořili kvůli tomu speciální senzor, který pot analyzuje a data bezdrátově odesílá výzkumníkům přímo do telefonu.
  • V budoucnu by tak mohla odpadnout nutnost odebírání krve a lékaři by mohli využít senzor k tomu, aby zjistili, co pacientovi přesně chybí.

Výzkumníci používali senzory k monitorování množství potu jako takového, ale také na měření elektrolytů a metabolitů v potu. K dispozici měli dobrovolníky, u kterých pot měřili. 

"Cílem projektu není vytvořit jen samotný senzor, ale vytvořit několik studií a zjistit, co nám chce pot říct," řekl vedoucí výzkumník Ali Javey, profesor elektrického inženýrství a počítačové vědy Kalifornské univerzity v Berkeley.

"Kvůli tomu potřebujeme senzory, které jsou spolehlivé, reprodukovatelné a takové, které můžeme vyrobit v takové velikosti, abychom je mohli umístit na různá místa na lidském těle," dodal Javey.

V Berkeley vymysleli způsob, jak na plast rychle "natisknout" podstatné senzory, stejně jako tisk inkoustu na papír. Senzory umí naměřit to, jak moc se člověk potí, ale také složení jeho potu. Zaznamenávají množství sodíku, draslíku (elektrolyt) nebo glukózy (metabolit). Na výrobě senzorů spolupracují výzkumníci z Berkeley s kolegy z VTT Technical Research Center ve Finsku.

Zdravotní stav v reálném čase

Aby výzkumníci lépe pochopili to, co jim pot může říct o lidském těle v reálném čase, umístili senzory na různé části lidského těla (čelo, ruce, podpaží, záda) a měřili množství sodíku a draslíku zatímco dobrovolníci jezdili na kole.

Výzkumníci zjistili, že množství potu může poukázat na celkovou ztrátu tekutin během cvičení. To by mohlo pomoci třeba atletům při tréninku a poukázat na to, že už třeba hodně "tlačí na pilu". 

Takové měření potu se dá tedy využít nejen ve zdravotnictví, ale právě i ve sportu. Co všechno by se se senzory dalo dělat a jak by se mohly využít, na tom ještě výzkumníci pracují. Nicméně se jedná o zajímavý objev toho, jak neinvazivně zjistit informace o kondici lidského těla.Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.