Sen každého hráče! Vyzkoušel jsem 144Hz 65palcový herní monitor ROG Swift PG65UQ A pohrál jsem si opět také s ROG Mothership

27.11.2019 18:00 / od Michal Šrajer
foto:  ASUS
  • Mothership už můžete znát, je to v podstatě ultra výkonný herní Surface od ROG.
  • Velkoformátový monitor ROG Swift PG65UQ však už znát nemusíte.
  • Jak už název napovídá, jedná se o obří 65palcový herní monitor se 144 Hz, NVidia G-Sync a dalšími funkcemi.
  • Zkrátka na ultimátní obývákové hraní nenajdete za 120 tisíc nic lepšího.

Vítejte u ryze herního videa, které dělám tak nějak hlavně pro sebe. Holt jsem hráč od mala a když ASUS nabídl, že se můžu podívat na jejich velkoformátový 65placový herní monitor ROG Swift PG65UQ, prostě nemohl jsem říct ne. Plus jsem si mohl znovu vyzkoušet znovu Mothership, což je zase úplně jiná bláznivina.  

Jen předem upozorním, tohle není recenze. Když to není v titulku, tak to není recenze, takže nebudu vynášet žádné velké soudy a hodnocení. Prostě jsem se jen mohl podívat na tyhle herní novinky a na Instagramu jste říkali, že je chcete ukázat ve videu, což znamená, že jsem automaticky sepsal své dojmy také v podobě tohoto článku. Samozřejmě vám je představím, řeknu, jak na mě působily, co na ně říkám a podobně, ale to je všechno. Ale teď už k tématu. 


ROG Mothership 

Mothership už jsme tu jednou probírali, ale udělám vám menší opáčko. Tahle věcička je v podstatě Surface na steroidech. Na šílených ROG steroidech. Všechen hardware je totiž schován za 17placovým Full HD displej se 144 Hz a podporou G-Sync. Proč je umístěn takhle? Inu, díky tomu se vyhnete problému s chlazením notebooků, kde základna vždy leží na nějakém podkladu a ucpává otvory. 

Tady dýchá počítač prakticky skrz celá záda. To vše díky tomu stojánku, který se automaticky vyklopí, jakmile zmáčknete vespod takové pacičky a samozřejmě je tu taky spousta světýlek. Plus věci jako Windows Hello, Wi-Fi ax, čtyři silné repráky, což se hodí, jelikož umí tahle bestie pořádně funět, spousta USBeček, pár USB-C, rychlý ethernet, HDMI, je tu téměř všechno. 

A asi bych měl zmínit hardware - Intel Core i9, grafika GeForce RTX 2080, až 64 GB RAM a několika terové SSD. Zkrátka je tu to nejsilnější, co můžete do takto “přenosného” těla nacpat. A to "přenosného" berte asi tak, že je to pořád 17palcová tlustá obrazovka, co váží 4,8 Kg. A co je za mě nejlepší, tahle věc má takový výkon, že během silnějšího používání nestačí ani silný zdroj pro dodávání energie. Takže tu jsou ty obří nabíjecí cihly dvě.  

Zkrátka je to ultimátní náhrada za desktop, který si můžete sebou brát i s monitorem a klávesnicí. Ostatně dostanete v balení s počítačem i obří batoh a myš. Jste komplet zařízení na cesty. Osobně si nedovedu představit situaci, kdybych využil takovou bláznivou obludu, jelikož desktop bych sebou nikam nebral, a tak velký, těžký, a drahý, notebook taky ne, ale proč ne. Je to super technické cvičení. 


ROG Swift PG65UQ 

Já jsem však u “Mateřské lodi” moc času nestrávil. Radši jsem do něj zapojil HDMI, vzal si myš a tu magneticky přichycenou klávesnici složil, sedl na gauč a kochal se ROG Swiftem. Jako bych se vrátil zpět v čase, tahle 65palcová obří, tlustá a těžká VA obrazovka může nahradit v obýváku na hry vaší televizi. Rozhodně se nechce dívat na tak obří displej u stolu z jednoho metru. 

Podobné velkoformátové herní monitory nejsou nic nového, ale já nikdy pořádně žádný nevyzkoušel. 4K rozlišení je základ a pak tu máme hlavně až 144 Hz, G-Sync Ultimate, skvělou odezvu a lag ovládání je prakticky pryč, na rozdíl do běžných televizí. Obrazovka pokrývá 95% barevného spektra DCI-P3 a může se pochlubit nejvyššími certifikacemi Display HDR 1000 a Ultra HD Premium. Dokonce dostanete s monitorem i certifikát kalibrace, kterou dělá sám ASUS a s kterou bych si moc nehrál. Byť je to v nastavení možné. 

Displej vypadá totiž fantasticky. Přesné barvy, a hlavně nebyl problém s kontrastem. Nejde totiž o pokročilý OLED a kontrast 4000 : 1 se nemusí zdát moc, ale i když jsme v místnosti pořádně potemnili, vypadala černá parádně. Z gauče jsem neviděl žádnou šedou či takovou tu záři kolem objektů na černém pozadím. I když je to primárně herní obrazovka, tak ani u filmů rozhodně nezklame.  

Což je taky důležitě, můžete doma především hrát, ale občas se v obýváku na ty filmy podíváte. A naštěstí si můžete také nastavit funkci lokálního stmívání, které je dynamicky řízeno napříč 384 zónami. Ve hrách si tedy nastavíte maximální rychlost, ale na procházení obsahu na počítači a filmy se hodí snížit tempo.  

Zcela upřímně jsem tak hezký obraz nečekal a maximální jas až 1000 nitu během přehrávání HDR obsahu, také nepřijde na škodu. Hlavně za dne, kdy se hodí i antireflexní úprava obrazovky proti odleskům. To jsem moc otestoval nemohl, jelikož... slunce se holt často odpoledne už neukazuje, ale zmíním to. Pozorovací úhly byly ale dobré. Nic extra, ale obraz se moc nezhoršoval ani z větších úhlů, kdyby vás na gauči sedělo víc. Kdybyste koupili televizi za stejné peníze, tak dostanete samozřejmě často ještě lepší obraz a mnohem větší úhlopříčku, ale tohle není televize. Je to obří monitor.

Avšak filmy, a hlavně i ty hry nejsou jen o obrazu. Neméně důležitý je také zvuk. Ten mají na starosti dva 15W reproduktory a... na to jaké jsou hrají dost dobře. Zvuk byl hlasitý a nezněl vůbec špatně. Hlavně ve hrách překvapily třeba během explozí hluboké tóny a basy. Je to však skvělý zvuk? To určitě ne. Podobně drahé televize hrají často mnohem líp a rozhodně bych si tu představoval externí repro soustavu. Zvuk je zkrátka jen dostačující. 

Ale kvůli zvuku si takového obra nekupujete. Důležité je hraní s přetaktováním až ve 144 Hz s prvotřídní odezvou bez lagu. A jo, hra reaguje na ovládání skutečně citelně rychleji než běžná televize. Co je ovšem problém, hráli jsme právě skrz Mothership a HDMI, což nám nedovolilo dostat se na těch 144 Hz. A hardware to prostě upřímně moc nedával. Mothership je silná hračka na danou velikost, ale tahle 65palcová obrazovka si žádá víc. 

Ostatně se doporučuje minimálně desktop s grafikou GTX 1080, ale na ten nejlepší možný zážitek je samozřejmě lepší ještě silnější grafika. A DisplayPort. Asi se nevyhnu také námitkám, že HP a další už dělají podobné monitory, avšak ASUS má pár taháků navíc. Když pominu ty možnosti nastavení a propojení světýlek ROG, ukazatel FPS a podobně, tak je to hlavně proměnlivá obnovovací frekvence nejen na DisplayPortu pro počítače, ale také na HDMI.  

To znamená, že je tento displej mnohem lépe připraven také na konzole. I konzolový hráč tak může mít ve své obýváku skutečnou herní obrazovku, které využívá schopnosti konzole na maximum. A když už jsem u portů. Jsou tu čtyři HDMI, DisplayPort, pár velkých USB a můžete připojit audio skrz optiku.  

Jo a taky bych obrazovku pověsil na zeď. Ten obří a vysoký stojan krásně odhaluje kabely, což nevypadá moc hezky. Dále tu není ethernet port, takže není ROG rozhodně úplnou náhradou za chytrou televizi, žádný operační systém tu není. To si máte zařídit sami externím zařízením.  

Je tu však dedikovaný port pro v podstatě promítačku, kterou si můžete naštelovat, jak chcete, aby vám na stolek, nebo klidně strop promítala logo ROG. Vše samozřejmě synchronizováno s ostatními produkty ROG díky Aurora SYNC, takže můžou všechny vaše světýlka blikat sladěně. A možná i hučet sladěně. Mothership dostával totiž zabrat a stejně tak monitor, který má v sobě větráčky a nebál se je použít. Upozorním ale, že větráčky slyšíte jen, když máte hlavu vážně těsně u monitoru. Na gauči jsem neslyšel nic.  

Mohl bych ještě vykládat o dalších parametrech, nebo že tento monitor chrání vaše oči před kmitáním obrazu, že v anglickém menu je pár nastavení obrazu i chování monitoru a že malý ovladač má tři programovatelná tlačítka, na které si však můžete namapovat dohromady jen tři unikátní funkce. To se snad ještě zlepší softwarem. V každém případě ale už víte o ROG Swift PG65UQ to podstatné. 

Je to obří, těžký 4K monitor s krásným obrazem a nic moc zvukem, který je dělaná na to nejpohodlnější a nejlepší možné "obývákové" hraní. Má to svá omezení a osobně bych takový monitor nevyužil. Na hraní je to fakt úžasné a kór hrát na velkém v těch 144 Hz musí být paráda. Hrozně mě mrzí, že jsem to nemohl zažít.  

Ostatně během testování nestíhala ani místní Wi-Fi, takže mi občas blbla klávesnice, ale to je vedlejší. Já jsem hlavně z 90% konzolista, takže dokud nebudu moct posílat přes HDMI 2.1 třeba obraz ve 4K při 120 FPS se zvukem z mého PlayStationu 5, tak nemá Swift smysl. Snad se však to HDMI 2.1 rychle rozšíří, aby stihlo alespoň příchod nové generace konzolí. Zatím jej totiž nenajdete prakticky nikde. 

Je to monitor dělaný na to nejpohodlnější a nejlepší možné "obývákové" hraní.Stejně tak musíte mít doma v obýváku vážně namakaný desktop, dokoupit bezdrátovou myš a klávesnici, nebo se spokojit s hraním na ovladači a podobně. Je to rozhodně pro specifické uživatele. Stejně jako ten Mothership. Ale s tím ostatně ASUS i ostatní výrobci počítají. Tohle je pro mega fanoušky, nebo ty největší hráče, kteří už podobně hrají a mají pro takový monitor zázemí. 

A taky pro hráče, kterým nevadí investovat. Tenhle 65palcový ROG Swift stojí totiž 118 tisíc korun. To je cena nádherných obřích televizí, ale jak už jsem zmiňoval. Neberte tohle ROG jako televizi. Není to herní televize, je to velkoformátový herní monitor. Pravděpodobně však doma vaší televizi nahradí, a i to zvládne dobře. Pokud tedy nemáte doma vlastní herní pokoj, kam byste si tenhle monitor dali a televizi měli jinde. Což je klidně možné, když už byste měli 120 tisíc na monitor pro vaše hry. A já tu mezi tím přežívám se svým rozpadajícím se herním notebookem a modlím se, ať nestojí PlayStation 5 15 tisíc. Jak jsem říkal. Je to pro specifické uživatele, a ne pro mě. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.