Nový korejský zdroj tvrdí, že má konkrétní čísla výrobních výnosů čipsetů Samsung, které se prý ve skutečnosti od léta stále nezlepšily, a právě proto je Exynos 2500 v ohrožení.
Procento naprosto dokonale vyrobených čipsetů pomocí první 3nm generace je mezi 50 až 60 %, zatímco Samsung čekal 70 % a druhá 3nm generace je na tom s 20 % ještě hůře.
Exynos 2500 není v očistci mobilního světa kvůli svému výkonu či jiným problémům. Stejně jako Exynos 2400 se podle uniklých testů povedlo Samsungu udělat opět povedený čipset, jenž je sice slabší než jiní, ale rozdíl to není obří a pořád by zaručil levnější telefony s nízkou spotřebou. Problémem Exynos 2500 je však jeho 3nm výrobní technologie, kterou u něj Samsung poprvé využívá. O té jsme slyšeli už často a zdroje korejské firmy Navera vše jen upřesňují.
Než se k číslům ale dostaneme, tak nutno uvést, o čem se vůbec budeme bavit. Navera prezentuje výnosy produkce, což je zjednodušeně procento čipsetů, které prošlo všemi kontrolami kvality výroby a lze je použít v produktech. V podstatě je to čistá výroba procesorů bez špatných “zmetků”, které skončí v koši nebo jako horší čipset nižší třídy.
V případě Samsungu je výnos produkce u první generace 3nm výrobního procesu prý kolem 50 až 60 %. Původně Samsung očekával přitom 70 %, takže na tom určitě není skvěle, ale není to ještě tragédie. Tou je až lepší druhá generace 3nm procesu, kdy se daří vyrobit jen zhruba 20 % správně funkčních čipsetů. A právě touto technologií je vyráběn Exynos 2500, takže extrémně nízké procento výnosů výroby může znamenat, že společnost nemá dostatek čipů pro modely Galaxy S25. O tom se spekuluje už hodně dlouho a je smutné, že podle všeho se výroba od léta bohužel nezlepšila.
Jedním z důvodů, proč se Samsungu nedaří vyrábět spolehlivě už roky velký objem čipsetů může být jejich zvolená technologie tranzistorů. Samsung ve skutečnosti používá nejmodernější GAA tranzistory pro své 3nm čipsety, zatímco TSMC používá starší ověřenou technologii FinFET a přejde na GAA až příští rok u 2nm čipsetu Apple A19 Pro a u dalších výrobců v roce 2026. Možná ale zkrátka Samsung nedokázal GAA skloubit se svým 3nm výrobním procesem. Pořád však společnost doufá, že se vzchopí. Továrny Samsung Foundry, které se mohou v budoucnu údajně osamostatnit, chtějí co nejdříve vyrábět hned 2nm čipsety, které na tom mají být lépe. Na této technologii má být postavený chystaný čipset Exynos s kódovým jménem Ulysses, jenž bude pohánět modely Galaxy S27 začátkem roku 2027, pokud půjde výjimečně vývoj podle plánu. Uvidíme, u čipsetů Samsungu zkrátka nikdy nevíte do poslední chvíli, jak ostatně ukazuje i tento rok Exynos 2500.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Nastavení cookies: Aby web fungoval, tak jak ho znáte
Aby naše webové stránky fungovaly správně, našli jste na nich, co hledáte, ušetřili spoustu času a nezobrazovaly se vám věci, které Vás nezajímají, potřebujeme od Vás souhlas se zpracováním souborů cookies, tj. malých souborů, které se ukládají ve vašem prohlížeči.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.