Podle průzkumu by nejvíce lidí ocenilo větší výdrž telefonu, občas se objeví nadějná nová baterie, ale zatím se revoluce nekonala.
Partnerství Samsungu a IBM se na problém výdrže podívalo z pohledu spotřeby čipů a nová technologie VTFET by měla zajistit zásadní snížení spotřeby.
Samozřejmě je potřeba zůstat nohama na zemi a počkat si na finální produkty, ale jestli se to podaří, tak by to mohlo znamenat změnu v širokém spektru oblastí.
Výdrž na baterii je pro mnoho uživatelů důležitá věc, v průzkumu společnosti Statista z roku 2018 se tento aspekt objevil dokonce na prvním místě v průzkumu toho, co uživatelé označují jako důležité funkce při pořizování smartphonu. Vzhledem k tomu, že se toho za tři roky moc nezměnilo, tak můžeme předpokládat, že i dnes by se výdrž vyskytovala na vrchních příčkách podobného průzkumu. Výrobci (hlavně ti čínští) se zatím zaměřují hlavně na rychlosti nabíjení. Občas přijde zpráva o nové revoluční baterii, ale zatím se žádná podobná baterie do mobilů nedostala nebo nepřinesla slibovanou revoluci.
Společnosti Samsung a IBM se na to rozhodly podívat z jiného pohledu. Velkým žroutem v telefonu je procesor a další čipy a ty jsou dnes z velké čísti vyráběny s uspořádáním tranzistorů finFET. Dvojice zmíněných firem ale nyní přišla s novým uspořádáním VTFET, které by dle jejich slov mělo ušetřit až 85 % energetických nároků anebo přinést až dvojnásobný výkon. Jednou z hlavních výhod nového uspořádání je to, že více využívá vertikální členění některých částí a na stejnou plochu se tak toho tedy vejde více, podrobněji popisuje novou technologii přímo IBM na svém blogu.
Osobně jsem k podobným slibům a předpovědím už spíš skeptický a uvěřím, až bude výsledek v reálném produktu. Pojďme se ale na chvíli předpokládat, že by tato technologie přišla se slibovanými vlastnostmi. Telefony s novými čipy by tak mohly vydržet třeba až týden a hned by byla možnost dělat širší paletu telefonů, kde by se na jedné straně mohlo třeba znovu závodit o ještě tenčí nejtenčí telefon, který by si stále držel slušnou výdrž. Velký profit by to rozhodně byl také třeba pro ohebné telefony, které mají vzhledem k displeji docela malé baterie a z hlediska výdrže tak nejsou nejlepší.
Když ohlédneme od mobilů, tak by se určitě našla nová využití pro zařízení internetu věcí. Dopad by to ale mohlo mít také na těžbu kryptoměn, která by mohla spotřebovávat méně energie a šetřit tak životní prostředí. Na druhou stranu je dost možné, že by to mohlo vést k dalšímu nedostatku grafických karet a dalších čipů. Rozhodně ale bude zajímavé sledovat, jestli o VTFET ještě uslyšíme a kdy se této technologie dočkáme ve finálních produktech.
Popis:You are only allowed to change your username once every 90 days. A record
of your username change will be displayed in your public profile, but your old
username will not be displayed.
Chyba formuláře
UŽIVATELSKÉ JMÉNO
Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.
V případě
opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Úspěšně provedeno
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Informace
FORMULÁŘ
Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.
Nějaká informace
NÁZEV PROBLÉMU
Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?
Problém s přihlášením
UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL
Zadaný email není ve správném tvaru.
Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.
Využijte pohodlné přihlášení facebookem bez nutnosti cokoli vyplňovat nebo se registrujte emailem. S uživatelským účtem si můžete zvolit jaké novinky si přejete od nás dostávat nebo třeba pod články diskutovat s ostatními uživateli.