Samsung představil již nyní srdce Galaxy S10. Je jím procesor Exynos 9820 Máme se na co těšit

14.11.2018 12:30 / od Michal Šrajer
JBL PartyBox 300
  • Exynos 9820 je vyroben 8nm technologií a nabídne pochopitelně vyšší výkon a o 40 % úspornější chod
  • Je také doplněn vlastním koprocesorem NPU určeným čistě pro umělou inteligenci
  • Rovněž podporuje nyní displeje až do 4K rozlišení a zvládne i natáčení videa až v 8K při 30 FPS

Jako každý rok nám dává Samsung již letos menší nahlédnutí do výbavy své nadcházející vlajkové lodi oznámením nového procesoru. Jmenuje se Exynos 9820 a překvapivě není vyroben 7nm technologií jako konkurence v podobě Kirinu 980 od Huawei či A12 Bionic od Applu. Přesto jde vidět technologický posun z 10nm na 8nm výrobní proces. Procesor má být tedy opět daleko úspornější než předchozí Exynos 9810. Konkrétně je o 40 % efektivnější.  

Výkon na jedno jádro se poté zvýší o 20 % a vícejádrový už pouze o 15 %. Z hlediska hrubého výkonu to tedy nebude žádný šampion AnTuTu a dalších benchmarků. Procesor tvoří dvě výkonná jádra Cortex A76 a čtyři méně výkonná Cortex A55 pro šetření energie. Grafikou je pak nejnovější Mali-G76, které zvýší grafický výkon o 40 % oproti předchozímu procesoru. LTE připojení pak nyní dovoluje až 2Gdps rychlosti. 

Největší síla nového Exynos ovšem netkví ve výkonu. Kupříkladu maximální možné rozlišení displeje se zvedlo až na 4K a procesor má nyní speciální NPU, což je koprocesor určený pouze pro umělou inteligenci. Díky tomu je v této oblasti 7krát výkonnější než dříve, což se projeví kupříkladu zejména ve fotkách u HDR a podobně. Koneckonců se právě svým NPU výkonem chlubí i Kirin od Huawei. 

Nejzajímavěji ovšem znějí nové funkce ve videu, které možná naznačují, co bude umět Galaxy S10. Nový Exynos zvládne totiž natáčet video ve 4K rozlišení až ve 150 FPS a podporuje zároveň 10bitové barvy. Tím by Samsung zastínil konkurenci, jelikož nejlepší možné video je v dnešní době 4K při 60 FPS. Tím to ovšem nekončí, krom těchto slow-motion záběrů ve 4K má totiž procesor umožňovat rovněž natáčení v 8K rozlišení při 30 FPS. To už se zdá jako přehnané, ale samozřejmě nikdo netvrdí, že Galaxy S10 nabídne tyto funkce. To, že procesor takové náročné operace zvládne ještě neznamená, že i zbytek telefonu a fotoaparáty jsou na takové věci připraveny. Rozhodně by se tím ale Galaxy S10 vyjímala, o tom žádná.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.