Samsung představil dvě verze Galaxy Note 10. Nové barvy a pár zásadních změn Ultimátní zařízení s kyselou pachutí

08.08.2019 10:55 / od Honza Nuc
  • Společnost Samsung představila ve středu 7. srpna v New Yorku očekávaná zařízení Galaxy Note 10 a Note 10+.
  • Zařízení s ikonickým S-Penem jsou dostupná ve několika barevných variantách a ve dvou velikostech.
  • Cena za nejnižší model startuje na 24 999 korunách.

Vůbec poprvé Samsung představil v řadě Note hned dva telefony najednou. Pokud tedy nepočítáme Galaxy Note 4, který dorazil také ve verzi Galaxy Note Edge. V tomto případě se však jednalo pouze o to, že Edge měl poprvé zahnutý displej na bocích, respektive na jednom boku. Samsung tak chtěl ukázat, co všechno dovede. Od té doby byl vždy jen jeden model Note, až nyní po pěti letech vidíme opět dva.

Modely Note 10 se od sebe liší především velikostí. Menší Galaxy Note 10 má 6,3" AMOLED displej s rozlišením Full HD+ (401 ppi) a Note 10+ nabízí obrovský 6,8" AMOLED panel (498 ppi). Větší z obou modelů má tedy jemnější displej, ale v praxi to prakticky nepoznáte. Samsung zřejmě myslel na výdrž baterie, která je u Galaxy Note 10 pouze o 100 mAh vyšší, než o klasické Galaxy S10, tedy 3500 mAh. Téměř sedmipalcový macek v podobě Note 10+ má ale 4500 mAh baterii, takže i displej může být o něco lepší. Samsung alespoň přihodil opravdu rychlé 45W nabíjení.

Rozdíl je samozřejmě i v případě hmotnosti (168 vs. 198 gramů) nebo i v tom, že klasický Note 10 nemá slot na paměťové karty, což mi přijde opravdu směšné. Galaxy Note 10+ má slot hybridní, takže si můžete vybrat mezi vložením jedné SIM karty navíc nebo microSD kartou. Chápu, že se občas kompromisy dělat musí, ale logičtější mi přijde, aby Samsung dal rozšiřitelnou paměť o microSD karty do telefonu, který má jen 256 GB základní úložiště (Note 10) a ne do telefonu, který se na trhu bude nabízet i ve variantě 512 GB. V případě RAM paměti pak bude mít klasický Note 10 k dispozici 8 GB RAM a Galaxy Note 10+ vždy 12 GB RAM (+ 256/512 GB).

Pojďme ale na procesory, které budou v telefonech opět dvojího typu. V Evropě budeme mít samozřejmě procesor přímo od Samsungu, a to nový Exynos 9825, zatímco ve Spojených státech se Noty 10 budou prodávat se Snapdragonem 855. Dříve se spekulovalo o tom, že by měly mít nové telefony Snapdragon 855 Plus, to se nakonec nepotvrdilo.


Nesmyslně umístěná tlačítka

V redakci nás opravdu hodně překvapil fakt, že Samsung umístil zamykací tlačítko na levý bok telefonu. Podle mě je to poměrně nesmyslná volba, která znepříjemní používání telefonu jako takového. Samsung prostě zaměnil neoblíbené Bixby tlačítko za zamykací. No a ani to vlastně není tak úplně pravda. Zamykací tlačítko a Bixby se totiž spojily v jedno.

Při jednoduchém stisknutí se telefon odemkne/zamkne, ale při dlouhém podržení se aktivuje asistent Bixby. Pokud tak chcete telefon vypnout, musíte si buď tlačítko přemapovat, nebo využít vypínací ikonky v liště zástupců. 

Fotoaparáty

Rozdíl je i u fotoaparátů. Vepředu je jedna 10 Mpx kamera a vzadu širokoúhlý 16 Mpx foťák se světelnotí f/2.2, hlavní 12 Mpx foťák s proměnnou clonou f/1.5 a 2.4 a teleobjektiv s dvojnásobným zoomem a rozlišením 12 Mpxa světelností f/2.1. Doposud jsou oba modely shodné, změna pak přichází u Galaxy Note 10+, který má navíc ToF senzor a lépe tak zvládne hloubku ostrosti na fotografiích i ve videu. 

Vylepšený S-Pen

Hlavním lákadlem Notů bylo vždy pero S-Pen ukryté v těle telefonu. S perem opět můžete vyfotit fotku nebo psát texty do telefonu. Ty se navíc mohou převádět na digitální text, což je skvělá novinka. Nicméně Samsung představil také nová gesta. Při podržení tlačítka na peru totiž můžete díky proximity senzoru ovládat telefon jako Harry Potter pomocí kouzelné hůlky. Při mávnutí nahoru nebo dolů přepnete zadní fotoaparát na přední (a naopak), při mávnutí do boků přepnete mezi režimy fotoaparátu a tak dále. 

Dokonce by pero mělo fungovat i pro přepínání obrázků v galerii. Upřímně si ale myslím, že novou funkci S-Penu budou využívat lidé jen několik dní po koupi telefonu, protože na videích, které už jsme mohli od představení vidět, to nevypadalo nijak zvlášť prakticky a samotní recenzenti byli z gest rozpačití.

Cena a dostupnost

Samsung Galaxy Note 10 a Note 10+ jsou dostupné v několika barevných variantách - Aura Black, Aura Glow od 23. srpna. Předobjednat mohou zájemci do 22. srpna. Samsung Galaxy Note 10 stojí 24 999 Kč, Galaxy Note 10+ (12/256GB) 28 999 Kč a Galaxy Note 10+ (12/512 GB) za 30 999 Kč.

Samsung si navíc pro zákazníky připravil slevovou akci, kdy v případě, že při koupi nového Galaxy Note 10 nebo Note 10+ si necháte vykoupit starý telefon, vrátí vám až 15 tisíc korun z nákupu zpět. Více informací na oficiálních stránkách.Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.