Samsung nám předvedl modulární MicroLED technologii a 219palcovou televizi! Je lepší jak OLED, ale bez nevýhod

07.01.2019 16:30 / od Tomáš Hubáček
Huawei Watch GT 2
  • MicroLED je nový typ technologie displejů, na který hodlá Samsung v budoucnu sázet
  • Prezentována byla tato novinka nově na 75palcové a neuvěřitelné 219palcové televizi
  • Panely jsou navíc modulární a zcela bez rámečků, takže se dají skládat do libovolných poměrů a tvarů

Samsung si letos nepřivezl na CES žádný telefon ani ledničku či pračku. Letošní veletrh patří v očích tohoto korejského výrobce pouze televizím, a to opravdu impozantním televizím. Samsung nám opět na své konferenci odprezentoval důvody, proč věří, že právě jejich technologie MicroLED je budoucností televizí a po obhlédnutí celého stánku Samsungu nemohu nic jiného než souhlasit.  

Hlavní novinkou večera byla nová 75palcová 4K televize využívající právě této technologie, která byla již dříve představena prostřednictvím The Wall. A v čem je MicroLED technologie tak výjimečná? Inu, svými vlastnostmi jde v podstatě o lepší OLED – jas je ještě vyšší, HDR širší, paleta barev pestřejší a tak dále. Zároveň však není MicroLED na rozdíl od OLED organická. To znamená, že nehrozí vůbec žádné vypalování a životnost panelů by měla být delší

Velkým lákadlem je poté fakt, že tento typ displeje nepotřebuje žádné rámečky a lze jej využít velice flexibilně. MicroLED panely lze totiž modulárně spojovat dohromady, takže si můžete složit na zdi třeba ultra širokoúhlou televizi, nebo klidně tenký vertikální pruh. Případně si můžete s televizí složit i vlastní iniciály, představivosti se zde meze nekladou. Díky nulovým rámečkům jsem si skoro ani nevšiml spojů mezi jednotlivými panely a obraz vypadá opravdu úchvatně. Každého na konferenci uchvátila úroveň detailů i barvy. Samsung od veletrhu IFA v Berlíně technologii nepochybně citelně vylepšil, a navíc už z televizí ani nevyřazuje tak silné teplo jako dřív. 

Díky vlastnostem výrobního procesu MicroLED není poté problém ani různé škálování obrazu. Vše se přizpůsobí na požadovaný poměr stran a rozlišení. Můžete si složit televizi s poměrem 16:9, 21:10 a klidně i 32:10. Televize si poradí se vším díky umělé integenci, které vám třeba i upraví zvuk podle právě přehrávaného typu obsahu. Na stánku Samsungu jsme viděli dokonce i velice působivou ukázku přizpůsobitelnosti, kdy se panely televize sami průběžně odpojovaly a připojovaly, přičemž obraz se vždy automaticky rozšířil či zmenšil. Všechno můžete vidět na vlastní oči v našem přiloženém videu.  


Kam se Samsung s MicroLED technologií nakonec nedostane není jisté, ale společnost se snaží svou novinku dostat mezi lidí co nejrychleji. Prozatím jde však stále jen o koncept a v dohledné době si můžeme nechat o 75palcové i nově představené 219palcové Micro LED televizi The Wall nechat jen zdát. V každém případě byla ale ukázka této novinky vždy neskutečně působivá a Samsung postupuje v jejím vývoji rychle mílovými kroky. Přesto se ovšem zatím odhaduje vydání první komerční verze modulární televize při nejlepším na rok 2021. Navíc nejsou zatím známy ani orientační ceny, ale vzhledem k novátorském přístupu si může Samsungu nechat zaplatit za ty největší panely klidně i půl milionu korun.  

Na chvilku se ovšem odkloňme od bláznivé televize a přejděme k počítačům. Samsung totiž vcelku potichu ukazoval v jednom rohu svého stánku také nové monitory. Mohli jsme se tak podívat na první 240Hz zakřivený displej na trhu, který vypadal parádně, ale nejde o nic tak bláznivého, jako je The Wall. Zas tak moc nás tedy nezaujal a moc dlouho jsme jej neukukovali.


To u druhého monitoru s poměrem stran 32:10 tomu bylo už jinak. Podle Samsungu se jedná o první duální Quad HD displej na trhu. Duální Quad HD je přitom jen lépe znějící jméno pro bizarní rozlišení, kterým tento neuvěřitelně širokoúhlý monitor disponuje. Využít takového kousku si osobně nedovedu krom práce s více okny moc představit, jelikož ve většině her krom simulátorů či strategií by mě spíše štval, ale o tom ať rozhodne každý za sebe. Kvalitou vypadal ovšem i tento displej nádherně, za což může i podpora HDR1000. Vypadá to, že s tak velkým poměrem musí mít velké čísel označení asi všechno. 

V pracovní sféře pak může zaujmout vlastnosti běžnější monitor, který se ovšem chlubí speciálním kloubovým pantem. Ten vypadá podobně jako u Microsoft Studia a monitoru tak lze upravit snadno úhel. Můžete jej mít přitísknutý bez mezírky přímo ke zdi, nebo může být pod takovým úhlem, že skoro leží na stole. Lidé přitom už dlouho volají po Microsoft Studiu bez samotného počítače. Zkrátka je poptávka jen po takto flexibilním monitoru a toho hodlá Samsungu očividně využít. 


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bey starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší emailové schránky.