Samsung nadále upadá. Huawei zvyšuje náskok s titulem největšího výrobce telefonů Záleží, na jak dlouho

30.07.2020 15:00 / od Honza Nuc
foto: techarena.cz
  • Čínské Huawei se navzdory nepříjemnostem na globálním trhu stalo největším prodejcem mobilních telefonů na světě.
  • Společnost dodala téměř 60 milionů zařízení a z první pozice vystrnadila jihokorejský Samsung, tedy krále posledních let.

Zatímco jihokorejský Samsung dodal v druhém čtvrtletí letošního roku 53,7 milionů kusů mobilních zařízení, Huawei se si zajistilo s 58,8 miliony dodaných kusů prvenství. Za skvělé výsledky Huawei vděčí především domácímu čínskému trhu, kde je Huawei stále oblíbené a především jej čínští zákazníci čím dál více podporují. Stojí za tím především tlak americké vlády v čele s Donaldem Trumpem, která na Huawei více než rok vyvíjí obchodní tlak a uvalila na společnost několik výrazných sankcí. Mezi ty nejzásadnější patří nemožnost využívat služeb od Googlu (Google Pay, YouTube, Obchod Play) a také to, že tchaj-wanský výrobce TSMC už Huawei nebude vyrábět procesory Kirin kvůli tomu, že při výrobě využívá americké technologie.

Huawei se tak ještě více zaměřuje na domovský čínský trh, kde prodá téměř tři čtvrtě všech chytrých telefonů. V průběhu pandemie sice poptávka po telefonech klesla, ale nyní se opět začíná zvyšovat. Zatímco Samsungu klesl prodej telefonů o 30 procent, Huawei zaznamenalo pouze pětiprocentní propad. Je však otázka, jak dlouho prvenství Huawei vydrží. Celosvětové trhy se začínají opět zotavovat a pokud se Samsungu obnoví hlavní odbytiště, možná zase vystoupá na výsluní.

Čínské Huawei se snaží opět probít na evropské trhy, kde momentálně ztrácí kvůli absenci Google služeb. Společnost vyvíjí vlastní Huawei Mobile Services (HMS), kterými Google služby nahrazuje a taktéž má vlastní obchod s aplikacemi App Gallery. Více se dočtete v našem článku Huawei bez Google Play.


Diskuze k produktu...Zobrazit vše

0 komentářů
  • cellbreaker-31. červenec 2020

    Počítám, že ten růst Huaweie nemá na svědomí jen národní uvědomělost, ale především to, že doma akčně dost přitlačili na pilu. Co jiného jim také zbývá, než především domácí trh... Viz. podrobnější čísla na GSMArena >>> Canalys: Huawei triumphs as the best-selling smartphone company in Q2 2020. Otázkou je, jak dlouho to mohou při celkovém propadu trhu (jenž bohužel trvá a s pravděpodobností jistoty to lepší jen tak nebude...) a to i s nemalou státní podporou vydržet... Zejména, když gros (a to stále větší část) prodejů netvoří markantně ziskové modely... S tím "zotavováním trhů" bych byl hodně opatrný Honzo, jak jižní, tak severní Amerika jedou nyní tvrdě dolů (viz. i akciové trhy + opět zesilující růst nezaměstnanosti), přičemž ten hlavní náraz přijde v září, kdy v USA přestane platit zákon z března omezující propouštění. Jen v letecké branži se očekávají další min. statisíce lidí na dlažbě, kteří nebudou mít šanci najít práci... Rovněž podpora se již od srpna "díky" Republikánům snižuje ze $600 na pouhých $200... A ani ve zbytku světa to rozhodně není a nebude lepší (a to i kvůli US vs CN studené válce, jenž jede na plný ceres...) obzvláště s příchodem podzimu a s ním i dalších silných nejen respiračních nemocí :(

    Odpovědět 

Anketa

Systémové upozornění

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Popis: You are only allowed to change your username once every 90 days. A record of your username change will be displayed in your public profile, but your old username will not be displayed.

Chyba formuláře

UŽIVATELSKÉ JMÉNO

Tato položka byla zadána chybně. Prosíme o kontrolu správnosti zadání.

V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Úspěšně provedeno

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Informace

FORMULÁŘ

Kontrola formuláře proběhla v pořádku. Formulář byl správně vyplněn a úspěšně uložen.

Nějaká informace

NÁZEV PROBLÉMU

Stojíte před rozhodnutím, jestli si zvolíte ANO pro pokračování a nebo NE pro zrušení operace. Co si vyberete?

Problém s přihlášením

UŽIVATELSKÉ JMÉNO / EMAIL

Zadaný email není ve správném tvaru.


Prosíme o kontrolu správnosti zadání. V případě opakování této chybové hlášky nás prosím kontaktujte na info@techarena.cz.

Hodnotit tento produkt

VOLITELNĚ: Pokud nechcete přijít o důležité informace o telefonech, vyplňte svůj e-mail a my Vás budeme pravidelně informovat.

Přeji si být informován:

Informace bez starostí

TO NEJLEPŠÍ Z TECHARENY V EMAILU

Pravidelný výpis toho nejzajímavějšího do Vaší e-mailové schránky.